Strona głównaZdrowieGłówne czynniki przybierania na wadze

Główne czynniki przybierania na wadze

Oczywistym jest, że we współczesnym świecie czynniki, które mogą przyczynić się do zwiększenia masy ciała i otyłości, są naprawdę liczne Pierwszy krokiem jednak jest rozpoznanie głównych przyczyn przybierania na wadze - tylko wówczas można przedsięwziąć adekwatne kroki.
Jakkolwiek okoliczności, które „pomagają" , są różnorodne, kilka z nich wydaje się „okupować" czoło listy. Poniżej najpowszechniejsze czynniki oddziałujące na zyskiwanie dodatkowych kilogramów.

Niska waga urodzeniowa

© Kati Molin - Fotolia.comParadoksalnie, dzieci, które rodzą się z niską wagą, są bardziej narażone na zyskiwanie wadze (i zmagania się z szeregiem chorób zwyrodnieniowych) w dorosłości. Zjawisko to zostało po raz pierwszy opisane przez Dana Barkera i stało się znane jako „hipoteza Barkera". To powód, dla którego kobiety spodziewające się dziecka powinny odpowiednio (ale nie nadmiernie) przybrać na wadze, a następnie karmić piersią swoje dzieci tak długo, jak to możliwe.

Dzieci kobiet, które są niedożywione w okresie ciąży, i rodzą się z niską masą urodzeniową, mają tendencję do przybierania na wadze, często już jako nastolatkowie doświadczają nadwagi lub otyłości.

Brak aktywności fizycznej

© ambrozinio - Fotolia.comBrak ruchu w dowolnym momencie życia człowieka umożliwia szybszy przyrost na wadze.
Warto spróbować wprowadzić do codziennej rutyny , w takim stopniu, w jakim stanowiła ona niegdyś niezbywalny element zajęć lekcyjnych. Nie trzeba też angażować się w określoną dyscyplinę sportu, by zyskać korzyści z „ruszania się". Można przykładowo pamiętać, by wybierać schody zamiast windy i rezygnować z komunikacji miejskiej na relatywnie niedługich odcinkach drogi. Ponadto polecane są spacery z psem i ćwiczenia podczas oglądania telewizji.

Jeśli ma się trochę „zacięcia" natomiast, warto zapisać się do lokalnej siłowni czy zaangażować w ogólno dostępne treningi coraz popularniejsze, szczególnie w większych miastach - np. biegowe.
 
Strony : 1 2 3

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy