Strona głównaZdrowieDomowe sanatorium i centrum SPA

Domowe sanatorium i centrum SPA

Pobyt w sanatorium może nam przynieść wiele korzyści, jednak ilość koniecznych do załatwienia formalności może odebrać chęć do wyjazdu nawet całkiem zdrowemu człowiekowi, a co dopiero mówić o tych, którym coś dolega. Czy z tak banalnego powodu jak nadmierna biurokracja mamy rezygnować z przyjemności i nie korzystać z dobrodziejstw leczniczych zabiegów? Niekoniecznie, pewnym wyjściem z sytuacji może być zorganizowanie sobie sanatorium na przykład we własnej łazience.
Domowe sanatorium i centrum SPA [© Julien BASTIDE - Fotolia.com] Z jakich zabiegów możemy skorzystać w domowym zaciszu? Bardzo proste w przygotowaniu, a jednocześnie skuteczne są inhalacje. Do miski wlewamy ok. litra ciepłej wody i kilka kropel olejku eterycznego (do kupienia w aptekach i sklepach zielarskich, nie w supermarkecie), a następnie pochylamy się nad miską i wdychamy miłe ciału i duszy aromaty. Przy bólach głowy stosujemy olejek bazyliowy, lawendowy, majerankowy lub miętowy, przy nadciśnieniu lawendowy, majerankowy, rozmarynowy i różany, przy przeziębieniach anyżowy, eukaliptusowy, lawendowy i miętowy. Zestresowanym poleca się inhalacje z olejkiem jałowcowym, melisowym i różanym. Dokładne informacje na temat właściwości poszczególnych olejków znajdziemy na opakowaniach.

Innym prostym zabiegiem stosowanym w sanatoriach są kąpiele solankowe. Solanki zawierają jony sodu i chloru oraz związki siarki, magnezu, wapnia, potasu, jodu, bromu, dwutlenek węgla i siarkowodór. Kąpiele takie pobudzają do działania układ krążenia, obniżają ciśnienie i poziom cukru we krwi, zwiększają oddawanie moczu, a wraz z nim usuwane są z organizmu toksyny. Stosuje się je najczęściej w chorobach układu nerwowego, układu krążenia, stanach pourazowych, chorobach skóry, zwyrodnieniach, przy kłopotach związanych z przemianą materii, chorobach dziecięcych i kobiecych. Kąpiele solankowe odtruwają i relaksują oraz poprawiają odporność.

We własnej łazience możemy także zastosować okłady z borowiny. Borowina to odmiana torfu składająca się ze zbutwiałych resztek roślinnych oraz błonnika, protein, tłuszczów, cukrów oraz składników nieorganicznych, takie jak np. związki żelaza, siarki i fosforu. Borowina ma właściwości rozgrzewające, ale także lecznicze: zawarte w niej korzystne dla naszego organizmu składniki są podczas zabiegu wchłaniane poprzez skórę. Gotowe preparaty w postaci maści, past czy żeli można kupić w aptece. Zabieg polega na obłożeniu chorego miejsca preparatem borowinowym, następnie owijamy je folią i przykrywamy się kocem. Zabieg powinien trwać od 10 do 20 min. Okłady borowinowe stosuje się w leczeniu chorób stawów, reumatyzmie, nerwobólach, zapaleniach zatok, uszu, migdałków, krtani oraz przydatków. Po zabiegu zalecany jest przynajmniej półgodzinny odpoczynek.

Działanie rozgrzewające mają także okłady z parafiny, które łagodzą stany zapalne stawów, rozluźniają mięśnie i poprawiają krążenie. Parafina stosowana jest często w leczeniu bólów kręgosłupa oraz do… pielęgnacji skóry dłoni. Osoby z osteoporozą przed zastosowaniem zabiegów z użyciem parafiny powinny skonsultować się z lekarzem.

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy