Strona głównaZdrowieZaburzenia cyklu przed menopauzą mogą wpływać na ryzyko chorób serca

Zaburzenia cyklu przed menopauzą mogą wpływać na ryzyko chorób serca

Kiedy kobiety zbliżają się do menopauzy, ich cykl menstruacyjny może się wydłużać. Teraz okazuje się, że czas wystąpienia tych zmian może być wskazówką dotyczącą ryzyka rozwoju chorób serca u danej kobiety.
Zaburzenia cyklu przed menopauzą mogą wpływać na ryzyko chorób serca [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Kobiety, których cykle wydłużyły się na dwa lata przed ostatnim okresem, miały lepsze wskaźniki stanu zdrowia naczyń niż te, których długość cykli była stabilna w tym okresie. Biorąc pod uwagę inne czynniki związane z menopauzą i wskaźnikami zdrowotnymi, zmiany długości cykli mogą pomóc przewidzieć, które pacjentki są narażone na wyższe ryzyko chorób układu krążenia.

- Choroby układu krążenia to główny zabójca kobiet, a ryzyko tych problemów znacznie wzrasta po osiągnięciu wieku średniego, stąd sądzimy, że menopauza może przyczyniać się do wspomnianych chorób - mówi prof. Samar El Khoudary z University of Pittsburgh. - Menopauza nie jest prostym przejściem do innej formy funkcjonowania. To wieloetapowy okres przejściowy, podczas którego kobiety doświadczają wielu zmian mogących narazić je na wyższe ryzyko chorób układu krążenia. Zmiana długości cyklu powiązana z poziomem hormonów to prosty wskaźnik, który może wiele powiedzieć o poziomie zagrożenia - dodaje prof. El Khoudary.

Średni czas trwania cyklu miesiączkowego wynosi około 28 dni, ale może się on znacznie różnić. Panie z częstymi krótkimi cyklami cechują się wysokim poziomem estrogenów przez dłuższy czas w porównaniu z tymi z mniejszą liczbą długich cykli. To właśnie różnica w poziomach hormonów może wyjaśniać, dlaczego długie i nieregularne cykle w latach rozrodczych są powiązane z , , i innymi schorzeniami.

W porównaniu do kobiet ze stabilnymi cyklami, panie z późnym wydłużeniem cyklu miały znacznie korzystniejsze pomiary twardości i grubości tętnic, co wskazuje na niższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Kobiety, u których cykl wydłużył się na długo przed menopauzą, miały najgorsze parametry stanu tętnic.

Naukowcy sądzą, że częstość w okresie menopauzy odzwierciedla poziom hormonów, które wpływają na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć