Strona głównaZdrowieNadmiar witaminy D może uszkodzić nerki

Nadmiar witaminy D może uszkodzić nerki

Witamina D jest potrzebna dla zdrowia kości i dobrego samopoczucia. Wiadomo też, że jej niedobory wiążą się z osłabieniem nastroju, a także rozwojem niektórych form raka. Okazuje się jednak, że nadmiar tej witaminy także nie służy - może uszkodzić nerki.
Nadmiar witaminy D może uszkodzić nerki  [fot. AI / Senior.pl / Canva]
U 54-letniego mężczyzny po powrocie z podróży do Azji Południowo-Wschodniej, gdzie spędził większość wakacji na opalaniu, stwierdzono podwyższony poziom kreatyniny, co sugeruje uszkodzenie lub nieprawidłowe funkcjonowanie nerek. Po wizycie nefrologa i dalszych badaniach odkryto, że naturopata przepisał temu człowiekowi duże dawki witaminy D. Przez 2,5 roku pacjent, u którego w przeszłości nie występowała utrata masy kostnej ani niedobór witaminy D, przyjmował 8-12 kropli witaminy D dziennie: w sumie 8000-12 000 IU (jednostek międzynarodowych). W rezultacie miał bardzo wysoki poziom wapnia we krwi, a to spowodowało znaczne uszkodzenie .

- Chociaż toksyczność jest rzadka ze względu na duży zakres terapeutyczny, jej powszechna dostępność w różnych postaciach i bez recepty może stanowić znaczne ryzyko dla niedoinformowanych pacjentów - ostrzega dr Bourne Auguste, specjalista ds. dializ domowych w Toronto General Szpital i Uniwersytetu w Toronto.

Rekomendowana dzienna dawka witaminy D wynosi 400-1000 IU, przy czym 800-2000 IU jest zalecane osobom dorosłym z wysokim ryzykiem i osobom starszym.

- Nasze doświadczenie pokazuje, że pacjenci i lekarze powinni być lepiej informowani o zagrożeniach związanych z nieograniczonym stosowaniem witaminy D. Biorąc pod uwagę nowe ustalenia, warto ponownie przyjrzeć się obecnym wytycznym dotyczącym jej stosowania u osób niskiego ryzyka - sugerują autorzy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy