Strona głównaZdrowieDłuższy głęboki sen poprawia pracę układu krążenia

Dłuższy głęboki sen poprawia pracę układu krążenia

Sen jest istotnym aspektem życia człowieka, a głęboki sen ma szczególne znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia. W tej fazie mózg regeneruje się i wydaje się, że reszta organizmu również.
Dłuższy głęboki sen poprawia pracę układu krążenia [fot. Steve Buissinne from Pixabay]
Szwajcarscy uczeni wykazali, że dłuższy głęboki jest szczególnie korzystny dla układu sercowo-naczyniowego: serce - zwłaszcza lewa komora - kurczy się i rozluźnia wówczas bardziej energicznie. Dzięki temu sprawniej pompuje krew do układu krążenia i ją pobiera. Lewa komora zaopatruje większość narządów, kończyn i mózg bogatą w tlen krew tętniczą.

Kiedy serce się kurczy, lewa komora skręca się i wykręca jak mokra gąbka. Im bardziej energiczne i silniejsze jest to działanie, tym więcej krwi dostaje się do układu krążenia i tym mniej pozostaje w sercu. Zwiększa to przepływ krwi i korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy.

Jak odkryto dzięki badaniu ultrasonograficznemu serca, wzrost fal mózgowych podczas głębokiego snu (powolne fale) poprawia pracę serca. - Zaobserwowaliśmy, że zarówno siła pompowania , jak i jego relaksacja były większe po nocach, w których stymulowano wzrost fal snu głębokiego w porównaniu z nocami bez stymulacji - mówi Christian Schmied, współautor badań.

Odkrycia mają szczególne znaczenie nie tylko kardiologów, ale także dla sportowców. - Zwłaszcza w medycynie prewencyjnej, ale także w sporcie wyczynowym, tego rodzaju system stymulacji głębokiego snu może w przyszłości poprawić czynność serca i zapewnić szybszą oraz lepszą regenerację po intensywnych treningach - mówi Stephanie Huwiler, współautorka badań. - Za pomocą takich metod stymulacji można usprawnić leczenie - dodaje.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy