Strona głównaZdrowieDlaczego niedobór snu zwiększa ryzyko chorób serca

Dlaczego niedobór snu zwiększa ryzyko chorób serca

Wielu ludzi nie sypia dostatecznie długo, szczególnie w krajach rozwiniętych niektórzy śpią zaledwie pięć do sześciu godzin na dobę zamiast zalecanych siedmiu do ośmiu.
Dlaczego niedobór snu zwiększa ryzyko chorób serca [fot. Gary Ross from Pixabay]
Nawet nieduży, powtarzający się może zwiększać ryzyko rozwoju chorób serca w późniejszym życiu. Badania przeprowadzone wśród tysięcy ludzi pokazały, że osoby deklarujące niewielkie, ale chroniczne niedobory snu zapadają na więcej w późniejszym życiu niż ci, którzy się wysypiają.

Sprawdzono, co dzieje się w organizmie podczas przewlekłego, niewielkiego niedoboru snu. Jak się okazało, już po sześciu tygodniach niedospania komórki wyściełające nasze naczynia krwionośne wypełniają się szkodliwymi utleniaczami. W przeciwieństwie do dobrze wypoczętych organizmów, w tych o ograniczonej ilości snu komórki nie aktywują odpowiedzi antyoksydacyjnej w celu oczyszczenia się z niszczycielskich cząsteczek. Tymczasem komórki objęte stanem zapalnym stają się dysfunkcyjne, co stanowi wczesny etap rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

- To jeden z pierwszych bezpośrednich dowodów wskazujących, że niewielkie, przewlekłe niedobory snu wywołują choroby serca - mówi prof. Sanja Jelic z Uniwersytetu Columbia.

Niekorzystne zmiany w komórkach odnotowano już po kilkunastu tygodniach snu krótszego o 1,5 godziny względem zalecanych co najmniej siedmiu godzin snu na dobę.

- Wiele problemów można by rozwiązać, gdyby ludzie spali co najmniej siedem do ośmiu godzin na dobę - wyjaśnia prof. Jelic. - Ludzie młodzi i zdrowi muszą wiedzieć, że jeśli będą sypiali krócej, zwiększą u siebie ryzyko chorób sercowo-naczyniowych - ostrzega.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy