Strona głównaZdrowieDieta zdrowa czyli jaka?

Dieta zdrowa czyli jaka?

Żelazną zasadą osób dbających o linię jest to, by nie jeść przed pójściem spać. A tym czasem amerykańscy naukowcy dowiedli, że nie pora posiłku jest ważna, a to co mamy na talerzu! Podejście do diety się zmieniło: patrzmy na to CO jemy, a nie KIEDY...
Dieta zdrowa czyli jaka? - To, że żywimy się nieodpowiednio to fakt! Główne składowe problemu to złe nawyki wyniesione z rodzinnego domu, życie w pośpiechu, w którym nie ma miejsca na przemyślane zakupy oraz przygotowywanie posiłków oraz słabość do wszelkiego rodzaju przekąsek, zarówno tych słodkich, jak i słonych - mówi Aida Stoch dietetyk z Centrum Medycyny Estetycznej Scanmed Multimedis w Krakowie.

Jemy dużo za dużo!

W latach '60. ubiegłego wieku dzienna liczba kalorii dla jednego człowieka wynosiła 2300, natomiast w 1998 roku wartość ta wzrosła do 2800 kcal na dobę. Prognozuje się, że w roku 2015 przekroczy próg 3000 kcal.

Komentuje dietetyk Aida Stoch: dzienne zapotrzebowanie energetyczne dla kobiet wynosi niezmiennie 2000 kcal, a dla mężczyzn 2500 kcal. Zmiany w nawykach żywieniowych widać bardzo jasno na przykładzie konsumpcji cukru - na początku XX wieku roczne spożycie cukru wynosiło 5 kg na jednego człowieka, obecne wynosi nawet 60 kg.

Dieta śródziemnomorska

To najodpowiedniejszy sposób odżywiania się, który można stosować przez całe życie. Słowo dieta w tym przypadku określa składniki, które odgrywają pierwszorzędną rolę w menu. To określenie dotyczące sposobu odżywiania się ludzi żyjących w basenie Morza Śródziemnego. Dietetycy z USA sprecyzowali dietę określając jej charakterystyczne elementy, czyli spożywanie ryb szczególnie morskich i mięsa białego, spożywanie zwiększonej ilości owoców i warzyw, szczególnie strączkowych. W diecie tej ważne są także orzechy, produkty zbożowe i picie czerwonego wina w małych ilościach. Podczas przyrządzania posiłków używa się tylko oliwy z oliwek. W śródziemnomorskim menu spożycie produktów zawierających nasycone kwasy tłuszczowe, czyli ciastek oraz produktów pieczonych jest znikome - mówi dietetyk.

Badania naukowe potwierdziły, że ludzie stosujący tę dietę dłużej żyją, a w grupie tej częstość występowania chorób układu sercowo-naczyniowego jest znacznie mniejsza. Dieta śródziemnomorska ma ogromny wpływ na profilaktykę chorób serca i terapię nadciśnienia tętniczego. Ponadto menu rodem ze słonecznej Italii korzystnie wpływa na poziom cholesterolu w organizmie, który jest odpowiedzialny za chorobę niedokrwienną serca.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:59:51, 18-07-2011 ~gość: 178.36.158.xxx

    Ja powiem Wam że w poszukiwaniu idealnej dla siebie diety natrafiłem na bardzo ciekawy wpis na tema diety z użycie herbaty http://klub.dilmah.pl/blog/2010/09/16/do-smaku-i-dla-zdrowia/#comments Dość intrygująca sprawa
  • 10:35:04, 26-08-2011 Scarlett

    Cytat:
    Prosto je przygotować, uwielbiają je dzieci. Jednak kiedy weźmiemy do ręki opakowanie popularnych parówek i przeczytamy ich skład, aż włos jeży się na głowie. Są tłuste, naszpikowane substancjami chemicznymi i nikt nie ma pewności, z czego tak naprawdę się składają. Ze zgrozą można stwierdzić, że najgorszy skład mają parówki dla dzieci. Nie mają prawie mięsa! FAKT wziął pod lupę najpopularniejsze parówki i skonsultował ich skład z dietetykiem. Wnioski są przerażające...


    http://www.fakt.pl/Zobacz-co-jesz-w-...,112898,1.html
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy