Strona głównaZdrowieDaje do myślenia, daje zdrowie, odbudowuje... oto żywność funkcjonalna

Daje do myślenia, daje zdrowie, odbudowuje... oto żywność funkcjonalna

Rady dotyczące zdrowego żywienia, nowe mody dietetyczne, pokazy kulinarne, zaburzenia układu pokarmowego i choroby... apetyt na wiadomości związane z żywnością wydaje się być nienasycony. Obecnie dostępna jest nowa publikacja Komisji Europejskiej, która ma pomóc społeczeństwu lepiej zrozumieć, czym jest "żywność funkcjonalna" oraz dowiedzieć się więcej na temat unijnych inicjatyw naukowych w tej dziedzinie.
Żywność to życie. Zatem nic w tym dziwnego, że jako konsumenci zawsze chętnie przyswajamy informacje na temat zdrowych opcji żywieniowych. Niemniej pewna dziedzina przemysłu spożywczego - tak zwana żywność funkcjonalna - pozostaje swego rodzaju zagadką.

Wyniki badań naukowych wspierają tezę, że pewne artykuły żywnościowe i składniki mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie, wykraczający poza zaspokojenie podstawowych potrzeb żywieniowych.

Nowa publikacja DG ds. Badań Naukowych przy KE, która ukazała się w tym miesiącu pod trafnym tytułem "Żywność funkcjonalna", zawiera cenne informacje na temat tej szybko ewoluującej dziedziny, w tym solidnie opracowaną definicję, przegląd korzyści zdrowotnych związanych z żywnością funkcjonalną oraz sposób oceny danych naukowych dotyczących żywności funkcjonalnej.

Jak mówi publikacja Komisji "Wspólne działanie w zakresie nauki o żywności funkcjonalnej w Europie" (FUFOSE) żywnością funkcjonalną jest: "Żywność, która korzystnie wpływa na jedną lub więcej docelowych funkcji organizmu, wykraczając poza właściwe oddziaływanie odżywcze, w sposób istotny dla poprawy stanu zdrowia i dobrego samopoczucia i/lub zmniejszenia ryzyka choroby. Jest spożywana w ramach zwykłej diety. Nie posiada formy tabletki, kapsułki czy innego suplementu diety."

Wiele takich funkcjonalnych artykułów żywnościowych już jest dostępnych na rynku, w tym wzbogacane witaminami pasty i napoje probiotyczne. Zainteresowanie konsumentów tymi produktami zwiększa się przez co opracowywane będą kolejne, a jeszcze większa ich liczba będzie powoływać się na korzyści zdrowotne, które nie są poparte analizą naukową. Badania w tej dziedzinie pomagają zrównoważyć rozmaite interesy.

"Istnieją wyraźne dowody naukowe przemawiające za korzyściami zdrowotnymi wiążącymi się z taką żywnością. Nasze zadanie polega zatem na opracowaniu efektywnych synergii między nauką a procesem opracowywania produktów spożywczych na korzyść konsumenta" - napisali autorzy.

Do szczegółowego badania korzyści zdrowotnych zapewnianych przez żywność funkcjonalną w kontekście medycznych i społecznych problemów związanych z odżywianiem, takich jak otyłość, cukrzyca, alergie, nowotwory, choroby sercowo-naczyniowe, a nawet zdrowie psychiczne, wykorzystywane są nowe technologie i metody.

"Niektóre artykuły żywności funkcjonalnej mogą potencjalnie sprzyjać optymalizacji stanu psychicznego i sprawności umysłowej oraz wpływać na zachowanie" - czytamy w broszurze. Unijny projekt Nutrimenthe bada na przykład wpływ diety na sprawność umysłową dzieci.

Dzięki wykorzystaniu takich narzędzi jak metabolomika (profilowanie metaboliczne) naukowcy są również w stanie powiązać informacje dotyczące reakcji fizjologicznych na żywność z osobistą informacją genetyczną, aby opracować zindywidualizowaną żywność i dietę.

Zgodnie z informacjami podanymi w broszurze na przestrzeni dekady 47 projektów z tej dziedziny otrzymało dofinansowanie na badania naukowe na łączną kwotę około 150 mln EUR z kolejnych unijnych Programów Ramowych (5PR, 6PR oraz 7PR). Zgromadziły one setki partnerów z instytutów naukowych, uczelni wyższych oraz dużych, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

Broszura zawiera przegląd wielu z tych interesujących projektów finansowanych w ramach rozmaitych pod-programów badań naukowych. Zdaniem autorów uwaga "nie koncentruje się na indywidualnych sukcesach, tylko raczej na podejściu programu i jego instrumentów, by przyczynić się do osiągnięcia celów Europejskiej Przestrzeni Badawczej".

Więcej informacji:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy