Strona głównaZdrowieCzarna porzeczka - przyjaciółka Twojego zdrowia

Czarna porzeczka - przyjaciółka Twojego zdrowia

Walory soku z czarnej porzeczki odkryto już w połowie XVI wieku, kiedy to polecano ją jako środek leczniczy na dolegliwości żołądkowe, gorączkę oraz pragnienie. Jednak dopiero w ostatnim stuleciu naukowcy poznali się na niej gruntownie i odkryli jej szereg prozdrowotnych właściwości.
© Vladimir Konjushenko - Fotolia.comOwoce należą do jednych z naszych ulubionych smaków dzieciństwa. W swoich domach chętnie do niej powracamy przygotowując domowe wypieki. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy, że oprócz doskonałych walorów smakowych, owoce te są znakomitym źródłem wielu cennych substancji mających korzystny wpływ na nasz organizm.

Regularne spożywanie czarnej porzeczki dostarczy przede wszystkim dużej porcji witaminy C, która w połączeniu z rutyną, jest lepiej przyswajalna przez organizm. Owoc ten jest także ważnym źródłem witamin z grupy B, prowitaminy A, biotyny i oraz wielu soli mineralnych, w tym szczególnie potasu, żelaza, wapnia, magnezu oraz rzadkich mikroelementów, takich jak mangan, bor i jod. Jednak mimo cennych wartości odżywczych porzeczki, owoce te często schodzą na drugi plan, gdyż zazwyczaj sięgamy po inne źródła witamin. Jest to duży błąd, biorąc pod uwagę fakt, że czarna porzeczka jest jednym z najzdrowszych owoców w naszej strefie klimatycznej.

Naukowcy są zgodni co do niezwykle wartościowych właściwości leczniczych. Owoc ten powszechnie stosowany jest w leczeniu chorób reumatycznych, stanów zapalnych jamy ustnej, , chrypki i kaszlu, kamicy dróg moczowych. Wpływa również korzystnie na pracę serca oraz obniża ciśnienie krwi. Co więcej działa przeciwzapalnie i ściągająco na błony śluzowe żołądka i jelit, a także hamuje rozwój drobnoustrojów przewodu pokarmowego. Jej regularne spożywanie przyczynia się do oczyszczenia organizmu z nagromadzonych toksyn, ułatwia przemianę materii, wspomaga leczenie wątroby i nerek oraz powstrzymuje rozwój bakterii, wirusów i grzybów. Dlatego też picie soku z czarnej porzeczki zalecane jest w okresie wzmożonej liczby zachorowań na grypę czy innych infekcjach wirusowych. Ponadto czarna porzeczka polecana jest osobom podatnym na stres, czy po kuracji antybiotykowej, gdy organizm jest wyjałowiony.

Same owoce są dość cierpkie w smaku, dlatego popularne jest tworzenie porzeczkowych przetworów takich jak , dżemy lub soki. Należy jednak pamiętać, że długotrwała obróbka termiczna i przemysłowa sprawia, iż odżywcze wartości czarnej porzeczki przepadają bezpowrotnie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:46:10, 05-09-2012 angelelli

    Wszystko to prawda!W dużym stopniu moja rodzina zawdzięcza swoje dobre zdrowie tej niepozornej jagodzie.Od 40-stu lat pijemy soki i jemy dżemy z naszej uprawy. Nie poddaję porzeczki żadnym termicznym obróbkom ( z wyjatkiem soku- uzywam tradycyjnego sokownika). Dżemy ucieram z cukrem, napełniam słoiczki, nakrywam krążkiem pergaminu nasączonym w spirytusie i wynoszę do chłodnej piwnicy.Sa nie tylko smakowitym dodatkiem sniadaniowym do chleba, płatkow itp., ale i zdrowym elementem do różnych ciast i deserów oraz herbaty. Polecam każdemu
    ... zobacz więcej
  • 22:02:25, 05-09-2012 jasinek123

    angelelli
    Uf udało mi sie bez byków
    Jeżeli mozna to napisz cos o winie z czarnej porzeczki
    czy też taka zdrowa?
  • 22:28:02, 05-09-2012 toy_

    he he
    wszystkie witaminy alkohol wybił
  • 11:30:13, 13-09-2012 waldikluska

    Czarna porzeczka jest witaminową bombą, więc nic tylko ją jeść. Do tego jeszcze jest bardzo smaczna.
  • 12:26:12, 13-09-2012 jasinek123

    Cytat:
    toy_
    he he
    wszystkie witaminy alkohol wybił
    No widzisz, nie wszystkie!
    A ja siedzę i się delektuję-winkiem oczywiście
  • 14:15:01, 13-09-2012 toy_

    Składniki: 1kg oczyszczonych porzeczek
    20dkg cukru.

    Umyte i przebrane owoce zmiażdżyć, dodać cukier i podgrzewać pod przykryciem tylko ok. 20minut. Następnie przełożyć do słoików i pasteryzować 15min. w temperaturze 90oC.
  • 16:24:45, 13-09-2012 jasinek123

    Toy
    To musztarda po obiedzie,porzeczek już nie ma
  • 22:45:07, 13-09-2012 toy_

    no to co, moze ktos zamroził wielkie ilosci, bo nie miał przepisu
  • 12:30:35, 14-09-2012 karolinas33

    ja mam bardzo dużo zamrożonych porzeczek
  • 13:32:20, 14-09-2012 Opcja

    Mmm, bardzo lubię czarną porzeczkę, dżem i sok - pychota

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy