Strona głównaZdrowieSelen pomaga osłabić skutki ekspozycji na toksyczne związki

Selen pomaga osłabić skutki ekspozycji na toksyczne związki

Zanieczyszczające mieszaniny metali i pozostałości leków są szkodliwe dla zdrowia, ale okazuje się, że dieta wzbogacona selenem może ograniczyć te szkody.
Selen pomaga osłabić skutki ekspozycji na toksyczne związki [fot. Ri Butov from Pixabay]
Ludzie są codziennie narażeni poprzez środowisko i dietę na działanie rozmaitych substancji, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Na przykład, metale i pozostałości farmaceutyków w dużych dawkach zanieczyszczają wodę i żywność, tworząc mieszaniny i wchodząc w interakcje, co zwiększa ich .

Aby zrozumieć skutki zdrowotne ekspozycji na te „koktajle zanieczyszczeń", na Uniwersytecie w Kordobie oceniono na myszach toksyczność mieszaniny, która jest bardzo powszechna w środowisku i gromadzi się w łańcuchu pokarmowym: chodzi o mieszaninę metali (arsen, kadm, ) i leków (diklofenak, flumechina).

- Aby ustalić, w jaki sposób te związki oddziałują ze sobą, sprawdziliśmy w kontrolowanej dwutygodniowej ekspozycji myszy na tę mieszaninę, jak wpływa ona na białka w wątrobie - wyjaśnia profesor Nieves Abril, współautor badań.

Jak się okazało, gdy związki te oddziałują razem, powodują zwiększone szkody dla zdrowia.

Spośród wielu uszkodzonych białek wybrano kilkaset, aby sprawdzić skutki tych zaburzeń: określić zmienione szlaki metaboliczne i ich konsekwencje dla zdrowia. Analizy wykazały nieproporcjonalną reakcję obronną mającą szkodliwy wpływ na organizm. Oddziaływanie obronne było ciągłe, co ostatecznie wyrządziło poważne szkody i spowodowało, że wiele białek przestało działać.

Jest jednak nadzieja na osłabienie zagrożeń toksycznymi mieszaninami - to . Jednej z grup myszy eksponowanych na zanieczyszczenia podano dawki selenu, minerału często występującego w suplementach witaminowych. Jak się okazało, pierwiastek ten skutkował łagodzenie uszkodzeń molekularnych wyrządzonych przez zanieczyszczenia.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy