Strona głównaZdrowie5 kroków do (bezbolesnego) ograniczenia cukru w diecie

5 kroków do (bezbolesnego) ograniczenia cukru w diecie

Cukier jest potrzebny organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Jednakże jego nadmierna ilość może zwiększyć ryzyko wystąpienia cukrzycy i chorób serca, sprzyjać otyłości oraz przekładać się na wyższym poziom cholesterolu. Zobacz, co robić, by bez wielkiego wysiłku ograniczyć spożywanie cukru.
5 kroków do (bezbolesnego) ograniczenia cukru w diecie [© Ivonne Wierink - Fotolia.com] Współczesna dieta popularna w krajach zachodnich jest pełna tłuszczu i . Co istotne, składniki te nierzadko „ukryte" są w produktach, których nie kojarzy się jako tłuste czy słodkie. Oto kilka sposobów na to, by bezboleśnie zmniejszyć ilość cukru zawartego w codziennym menu.

1. Nie pomijaj śniadania

Poranny posiłek ma kluczowe znaczenie dla całodziennego jadłospisu. Jeśli pominiesz , masz duże ryzyko dostarczenia sobie większej ilości cukru w ciągu dnia. Szybko odczujesz głód i będziesz starał/a się nadrobić niedobory składników odżywczych jeszcze przed południem, i z dużym prawdopodobieństwem sięgniesz po jakąś niezdrową słodką przekaskę. Jeśli zaserwujesz sobie obfite śniadanie (np. jajecznica, ze szczypiorkiem i sok) przed 9, zdołasz bez dietetycznych pokus dotrzeć na obiad.

2. Unikaj pokus

Nie wchodź do cukierni w czasie zakupów, unikaj alejek ze słodyczami w supermarkecie. W kwestii dotrzymywania dietetycznych postanowień w mocy jest zasada „czego oczy nie widzą, tego żołądkowi nie żal"...

3. Nie słodź kawy i herbaty

Jeśli wypijasz ich większe ilości, nieświadomie dostarczasz sobie spore ilości cukru. Jeśli nie przepadasz za gorzką wersją wspomnianych napojów, spróbuj używać słodzików - nie powodują takich efektów w organizmie, jak cukier.

4. Uwaga na popularne napoje

Są słodsze niż można by przypuszczać: z badań wynika, że około jednej czwartej całej dostarczanej sobie dawki cukru pochodzi ze słodzonych napojów. Zamiast coli czy butelkowanej herbatki, napij się wody. Może to być oczywiście gazowana woda mineralna.

5. Czytaj etykiety

Czytaj informacje na etykietach produktów, możesz się zdziwić, jak dużo cukru zawierają te, które nie kojarzą się jako słodkie. jest w sosach, płatkach śniadaniowych czy jogurtach, wybieraj więc mniej słodzone ich wersje.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy