Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach multiBic z potasem 4 mmol/l roztwór do hemofiltracji roztwór do hemofiltracji

Znajdź informacje na temat leku

multiBic z potasem 4 mmol/l roztwór do hemofiltracji roztwór do hemofiltracji pokaż opinie (0)

Wskazania: › Niewydolność nerek - hemofiltracja

0.0
multiBic z potasem 4 mmol/l roztwĂłr do hemofiltracji roztwĂłr do hemofiltracji
Postać leku: roztwór do hemofiltracji    
Substancja czynna: Produkt złożony    
Lek stosowany wyłącznie w leczeniu zamkniętym

Roztwory do hemofiltracji przeznaczone są do zabiegu u pacjentów z niewydanością nerek, w wyniku którego z organizmu są usuwane produkty przemiany materii, wydalane w normalnych warunkach przez nerki do moczu. Hemofiltracja ma także na celu przywrócenie równowagi soli i wody wewnątrz organizmu. Płyn (ultrafiltrat) zawierający wodę, produkty przemiany materii i sole jest usuwany z krwi i zastępowany roztworem do hemofiltracji. Płyny do hemofiltracji zawierają wodę, sole mineralne oraz glukozę, tak żeby uzupełnić ich utratę.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same. Lek stosowany wyłącznie w leczeniu zamkniętym.

Przeciwskazania

Kiedy nie należy stosować roztworu
- jeśli stężenie potasu we krwi jest bardzo niskie (hipokaliemia);
- jeśli występuje zasadowica metaboliczna, spowodowana zaburzeniami metabolicznymi;
- jeśli hemofiltracja nie jest dobrą metodą leczenia pacjenta w danej sytuacji, co może wynikać z nadmiernego metabolizmu białek (hiperkatabolizm), niemożności osiągnięcia dostatecznego przepływu krwi przez hemofi...

Kiedy nie należy stosować roztworu
- jeśli stężenie potasu we krwi jest bardzo niskie (hipokaliemia);
- jeśli występuje zasadowica metaboliczna, spowodowana zaburzeniami metabolicznymi;
- jeśli hemofiltracja nie jest dobrą metodą leczenia pacjenta w danej sytuacji, co może wynikać z nadmiernego metabolizmu białek (hiperkatabolizm), niemożności osiągnięcia dostatecznego przepływu krwi przez hemofiltr lub wysokiego ryzyka krwawienia, związanego z lekami koniecznymi dla zapobieżenia wykrzepianiu w hemofiltrze.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując roztwór:
- Należy systematyczne sprawdzać stężenie potasu we krwi przed i w trakcie zabiegu hemofiltracji.
- Jeżeli stężenie potasu we krwi jest za małe (hipokaliemia) lub zmniejsza się, może być konieczne podanie leków uzupełniających potas i (lub) zmiana roztworu do hemofiltracji na zawierający większe stężenie potasu.
- Jeżeli stężenie potasu we krwi jest za duże (hiperkaliemia) lub zwiększa się, wskazane może być zwiększenie szybkości filtracji (aby usunąć więcej potasu z organizmu).
- Ponadto lekarz prowadzący będzie prawdopodobnie sprawdzać stężenia innych elektrolitów (soli) w organizmie, kontrolować stężenie cukru we krwi oraz masę ciała przed rozpoczęciem i w trakcie trwania zabiegu hemofiltracji. Lekarz prowadzący będzie także sprawdzać, czy bilans płynów jest prawidłowy, to znaczy, czy pacjent nie jest odwodniony lub przewodniony (objawem może być krótki oddech, obrzęk kostek itp.).
- Przed użyciem należy dokładnie sprawdzić stan worka z roztworem do hemofiltracji. Należy upewnić się, że roztwór jest przezroczysty i bezbarwny, a worek nieuszkodzony.
- Przed wykonaniem wlewu roztwór do hemofiltracji należy podgrzać do temperatury ciała (lekarz prowadzący upewni się, czy urządzenie stosowane do podgrzewania jest odpowiednie). Nigdy nie należy używać roztworu o temperaturze niższej niż temperatura pokojowa. Do podgrzewania roztworu multiBic bezpotasowy nie należy używać kuchenek mikrofalowych, ze względu na możliwość miejscowego przegrzania roztworu.
- Zestaw drenów, służący do podawania roztworu multiBic, należy sprawdzać co 30 minut. Jeśli w drenach stwierdzi się obecność osadu, należy niezwłocznie wymienić worek i dreny, a pacjenta uważnie monitorować.
- Nie stosować, dopóki nie nastąpi całkowite wymieszanie zawartości obu komór worka.
Ciąża i karmienie piersią :
Jeśli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa, że jest w ciąży lub karmi piersią, powinna poinformować o tym lekarza przed zabiegiem z zastosowaniem roztworu do hemofiltracji.
Stosowanie roztworu z innymi lekami:
Odpowiednia szybkość filtracji oraz właściwe objętości roztworów do hemofiltracji, a także dokładna kontrola stężenia soli mineralnych we krwi, tętna i ciśnienia krwi, mogą zapobiec interakcjom z innymi lekami. Należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich przyjmowanych
lekach, także o tych, które można kupić bez recepty. Dotyczy to zwłaszcza wszelkich stosowanych leków uzupełniających elektrolity (sole mineralne) oraz przyjmowanych wlewów dożylnych, także tych, które dostarczają substancji odżywczych (pożywienia) dla organizmu (tzw. żywienie pozajelitowe). Przepisując roztwór do hemofiltracji, lekarz bierze pod uwagę wszystkie powyższe informacje. Lekarz musi być poinformowany o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta. W razie potrzeby lekarz zmieni dawki tych spośród leków
zażywanych przez pacjenta, które są usuwane z organizmu podczas zabiegu hemofiltracji.
W przypadku leczenia digoksyną zmiana stężenia soli mineralnych w organizmie pod wpływem hemofiltracji może spowodować wystąpienie niepożądanych działań digoksyny, na przykład nieprawidłowy rytm serca (zaburzenia rytmu serca).

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Objawy niepożądane, takie jak nudności, wymioty, skurcze mięśni, obniżenie lub wzrost ciśnienia tętniczego krwi, mogą być następstwem samej metody leczenia lub mogą być wywołane przez roztwór do hemofiltracji.
Do działań niepożądanych wywołanych przez roztwór do hemofiltracji należą: przewodnienie (np. krótki oddech lub obrzęk kostek i podudzi), odwodnienie (np. zawroty głowy, skurcze mięśni,

pr...

Objawy niepożądane, takie jak nudności, wymioty, skurcze mięśni, obniżenie lub wzrost ciśnienia tętniczego krwi, mogą być następstwem samej metody leczenia lub mogą być wywołane przez roztwór do hemofiltracji.
Do działań niepożądanych wywołanych przez roztwór do hemofiltracji należą: przewodnienie (np. krótki oddech lub obrzęk kostek i podudzi), odwodnienie (np. zawroty głowy, skurcze mięśni,

pragnienie), zaburzenia gospodarki elektrolitowej, jak za małe stężenie potasu lub fosforanów we krwi, zbyt duże stężenie cukru we krwi (hiperglikemia) oraz zasadowica metaboliczna spowodowana zaburzeniami metabolicznymi.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o multiBic z potasem 4 mmol/l roztwór do hemofiltracji roztwór do hemofiltracji

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku