Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Zovirax liofilizat do sporządzania roztworu do infuzji 250 mg

Znajdź informacje na temat leku

Zovirax liofilizat do sporządzania roztworu do infuzji 250 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Opryszczka › Ospa wietrzna › Półpasiec

0.0
Zovirax liofilizat do sporządzania roztworu do infuzji 250 mg
Postać leku: liofilizat do sporządzania roztworu do infuzji    
Substancja czynna: Aciclovirum    
Lek stosowany wyłącznie w leczeniu zamkniętym

Zovirax to lek zawierający substancję czynną acyklowir o właściwościach przeciwirusowych, hamujący namnażanie się wirusów odpowiedzialnych za niektóre choroby. Lek w postaci liofilizatu do sporządania roztworu do infuzji. Zovirax stosowany jest w leczeniu opryszczki pospolitej, ospy wietrznej i półpaśca.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same. Lek stosowany wyłącznie w leczeniu zamkniętym.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku Zovirax
- Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na acyklowir lub walacyklowir, lub którykolwiek z pozostałych składników leku Zovirax.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Działania niepożądane

Przedstawione poniżej częstości występowania działań niepożądanych są jedynie przybliżone. W większości przypadków nie było dostępnych danych, umożliwiających oszacowanie częstości występowania działań niepożądanych, która może również zmieniać się w zależności od wskazań do leczenia.

Częste działania niepożądane: (mogą wystąpić u 1 do 10 na 100 pacjentów):
- zapalenie żył, nudności, wymioty, ...

Przedstawione poniżej częstości występowania działań niepożądanych są jedynie przybliżone. W większości przypadków nie było dostępnych danych, umożliwiających oszacowanie częstości występowania działań niepożądanych, która może również zmieniać się w zależności od wskazań do leczenia.

Częste działania niepożądane: (mogą wystąpić u 1 do 10 na 100 pacjentów):
- zapalenie żył, nudności, wymioty,
- przemijające zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych we krwi,
- świąd, pokrzywka, wysypka (w tym nadwrażliwość na światło),
- zwiększenie stężenia mocznika i kreatyniny.
Aby tego uniknąć, leku nie należy podawać w postaci szybkiego wstrzyknięcia dożylnego, ale w postaci powolnego wlewu dożylnego, trwającego ponad jedną godzinę.

Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić u 1 do 10 na 1000 pacjentów):
- zmniejszenie liczby różnych rodzajów krwinek (niedokrwistość, małopłytkowość, zmniejszenie liczby krwinek białych).

Bardzo rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów):
- reakcja anafilaktyczna (natychmiastowa reakcja uczuleniowa, może zagrażać życiu), bóle głowy, zawroty głowy, pobudzenie, dezorientacja, drżenia, niezborność ruchowa, zaburzenia mowy, omamy, objawy psychotyczne, drgawki, senność, uszkodzenie mózgu
- (encefalopatia), śpiączka;
Powyższe zdarzenia są zwykle przemijające i na ogół stwierdzane u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek lub innymi czynnikami predysponującymi.
- biegunka, bóle brzucha, duszność,
- przemijające zwiększenie stężenia bilirubiny, żółtaczka, zapalenie wątroby,
- obrzęk naczynioruchowy (najczęściej występuje w obrębie twarzy głównie w okolicy warg i powiek, może również dotyczyć języka, głośni lub krtani przez co może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia), zaburzenia czynności nerek, ostra niewydolność nerek, ból nerkowy; ból nerkowy może być związany z niewydolnością nerki (nerek).
Należy podawać pacjentowi odpowiednie ilości płynów. Zaburzenie czynności nerek zwykle szybko ustępuje po uzupełnieniu płynów u pacjenta i (lub) po zmniejszeniu dawki lub odstawieniu leku. W wyjątkowych przypadkach może jednak dojść do ostrej niewydolności nerek, zmęczenie, gorączka, miejscowe reakcje zapalne,
- ciężkie miejscowe reakcje zapalne, czasami prowadzące do uszkodzeń skóry - obserwowano po nieuważnym podaniu leku Zovirax w postaci roztworu do infuzji poza naczynie.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość