Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Pentaxim proszek i zawiesina do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań

Znajdź informacje na temat leku

Pentaxim proszek i zawiesina do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań pokaż opinie (0)

Wskazania: › Szczepionka - błonica, tężec, krztusiec, poliomyelitis, haemophilus typ b

0.0
Pentaxim proszek i zawiesina do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań
Postać leku: proszek i zawiesina do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań    
Substancja czynna: Vaccinum diphtheriae, tetani, pertussis sine cellulis ex elementis praeparatum, polimyelitidis inactivatum et haemophili stirpe b coniugatum adsorbatum    
Lek dostępny na receptę

Lek Pentaxim ma postać proszku i zawiesiny do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań. Jest to szczepionka w gotowej ampułko-strzykawce. Szczepionka ta uodparnia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis i haemophilus typ b (bakterii wywołującej u dzieci m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, posocznicę). Szczepionka ta nie chroni przed zakażeniami wywołanymi przez inne typy Haemophilus influenzae i przed zapaleniami opon mózgowo-rdzeniowych wywoływanymi przez inne bakterie lub wirusy.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować szczepionki Pentaxim:
- jeśli dziecko jest uczulone na jeden ze składników szczepionki, na którąkolwiek z pozostałości z procesu wytwarzania, które mogą być obecne w ilościach śladowych (glutaraldehyd, neomycyna, streptomycyna i polimyksyna B), lub na szczepionki przeciw krztuścowi (bezkomórkowe lub pełnokomórkowe) lub jeśli u dziecka wystąpiła reakcja alergiczna po podaniu szcz...

Kiedy nie stosować szczepionki Pentaxim:
- jeśli dziecko jest uczulone na jeden ze składników szczepionki, na którąkolwiek z pozostałości z procesu wytwarzania, które mogą być obecne w ilościach śladowych (glutaraldehyd, neomycyna, streptomycyna i polimyksyna B), lub na szczepionki przeciw krztuścowi (bezkomórkowe lub pełnokomórkowe) lub jeśli u dziecka wystąpiła reakcja alergiczna po podaniu szczepionki zawierającej takie same substancje,
- jeśli u dziecka występuje postępująca encefalopatia (uszkodzenie mózgu),
- jeśli u dziecka wystąpiła encefalopatia (uszkodzenie mózgu) w ciągu 7 dni po poprzedniej dawki szczepionki przeciw krztuścowi (bezkomórkowej lub pełnokomórkowej),
- jeśli u dziecka występuje gorączka lub ostra choroba (szczepienie musi być przełożone).

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Najczęściej występujące działania to: drażliwość, działania niepożądane w miejscu podania takie jak zaczerwienienie i stwardnienie większe niż 2 centymetry. Te objawy zazwyczaj pojawiają się w ciągu 48 godzin po szczepieniu i mogą utrzymywać się przez 48 do 72 godzin. Ustępują one samoistnie, nie wymagają specjalistycznego leczenia.

Zgłoszono następujące działania niepożądane:
- rumień, stwardnie...

Najczęściej występujące działania to: drażliwość, działania niepożądane w miejscu podania takie jak zaczerwienienie i stwardnienie większe niż 2 centymetry. Te objawy zazwyczaj pojawiają się w ciągu 48 godzin po szczepieniu i mogą utrzymywać się przez 48 do 72 godzin. Ustępują one samoistnie, nie wymagają specjalistycznego leczenia.

Zgłoszono następujące działania niepożądane:
- rumień, stwardnienie, ból w miejscu wstrzyknięcia; zaczerwienienie i obrzęk (opuchnięcie) o średnicy 5 centymetrów lub większy w miejscu wstrzyknięcia; gorączkę niekiedy powyżej 40°C
- obrzęk (opuchnięcie) większy niż 5 centymetrów, który może obejmować całą kończynę, w którą podano szczepionkę. To działanie najczęściej pojawia się w ciągu 24 do 72 godzin po szczepieniu i ustępuje bez leczenia w ciągu 3 do 5 dni. Ryzyko wystąpienia wydaje się być zależne od liczby uprzednio podanych dawek szczepionek zawierających bezkomórkowy składnik krztuścowy, z większym ryzykiem po czwartej i piątej dawce
- biegunkę, wymioty
- brak apetytu
- senność, drgawki z lub bez gorączki, zespół hipotensyjno-hiporeaktywny (zespół hipotensyjny - obniżenie aktywności - hiporeaktywność - spadek świadomości)
- nerwowość, drażliwość, bezsenność lub zaburzenia snu, nietypowy płacz, długotrwały nieutulony płacz
- objawy podobne do alergii, takie jak wysypka, rumień i pokrzywka, obrzęk twarzy, nagłe opuchnięcie twarzy lub szyi (obrzęk Quinckego) lub reakcja ogólna: nagłe i poważne złe samopoczucie ze spadkiem ciśnienia krwi, przyspieszony rytm serca związany z zaburzeniami układu oddechowego i zaburzeniami układu pokarmowego (reakcja anafilaktyczna, wstrząs).

Ponadto, podczas podawania szczepionek zawierających składnik Haemophilus influenzae typ b były zgłaszane obrzęki (opuchnięcie) kończyn dolnych. Objawom tym czasami towarzyszyła gorączka, bolesność i płacz. Nie towarzyszą im objawy sercowo-oddechowe.

Potencjalne działania niepożądane (tzn. niezgłoszone bezpośrednio po szczepionce PENTAXIM, ale po innych szczepionkach zawierających jeden lub więcej składników antygenowych szczepionki PENTAXIM) są następujące:
- Zespół Guillain-Barré (nietypowa wrażliwość, niedowład) i zapalenie nerwu barkowego (niedowład, rozlany ból ręki i ramienia) po podaniu szczepionki zawierającej toksoid tężcowy
- u niemowląt przedwcześnie urodzonych (w 28. tygodniu ciąży lub wcześniej), w ciągu 2-3 dni po szczepieniu mogą pojawić się dłuższe przerwy pomiędzy oddechami.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o Pentaxim proszek i zawiesina do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku