Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Optibetol 0,5% krople do oczu, roztwór 5 mg/ml

Znajdź informacje na temat leku

Optibetol 0,5% krople do oczu, roztwór 5 mg/ml pokaż opinie (0)

Wskazania: › Jaskra › Nadciśnienie wewnątrzgałkowe

0.0
Optibetol 0,5% krople do oczu, roztwĂłr 5 mg/ml
Postać leku: krople do oczu, roztwór    
Substancja czynna: Betaxololum    
Lek dostępny na receptę

Lek okulistyczny w postaci jałowych kropli, zawierających substancję czynną betaksolol, należącą do grupy leków zwanych selektywnymi -blokerami. Stosowany w celu obniżenia podwyższonego ciśnienia w oku (oczach) i leczenia jaskry (zwanej jaskrą z otwartym kątem).

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku:
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na betaksolol, -blokery lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
- jeśli pacjent ma lub miał w przeszłości trudności z oddychaniem, takie jak ciężka astma, ciężkie przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli (ciężka choroba płuc, która może powodować świszczący oddech, trudności z oddychaniem i (lub) długotrwały kaszel)...

Kiedy nie stosować leku:
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na betaksolol, -blokery lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
- jeśli pacjent ma lub miał w przeszłości trudności z oddychaniem, takie jak ciężka astma, ciężkie przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli (ciężka choroba płuc, która może powodować świszczący oddech, trudności z oddychaniem i (lub) długotrwały kaszel);
- jeśli u pacjenta występuje zwolnienie rytmu serca, niewydolność serca lub zaburzenia rytmu serca (nieregularne bicie serca).

Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza, jeśli pacjent ma lub miał w przeszłości:
- chorobę niedokrwienną serca (objawy mogą obejmować ból w klatce piersiowej lub ucisk, trudności ze złapaniem oddechu lub duszenie się), niewydolność serca, niskie ciśnienie krwi;
- zaburzenia rytmu serca, takie jak wolne bicie serca;
- trudności z oddychaniem, astmę lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc;
- słabe krążenie krwi (takie jak choroba Raynauda lub zespół Raynauda);
- cukrzycę, ponieważ betaksolol może maskować objawy wywołane zmniejszeniem stężenia cukru we krwi;
- nadczynność tarczycy, ponieważ betaksolol może maskować objawy choroby.

Jeśli u pacjenta planowana jest operacja, pacjent powinien powiedzieć lekarzowi o stosowaniu leku, ponieważ betaksolol może zmieniać działanie niektórych leków stosowanych podczas znieczulenia.

Jeśli pacjent nosi szkła kontaktowe.

Lek nie wywiera działania na źrenicę i dlatego w przypadku pacjentów z jaskrą z zamkniętym kątem, wymagających zastosowania natychmiastowego leczenia, może być stosowany w celu obniżenia ciśnienia w oku (oczach) z lekiem zwężającym źrenicę.

Należy zaprzestać stosowania leku i natychmiast poradzić się lekarza, jeżeli pacjent podejrzewa wystąpienie reakcji alergicznej (objawy: wysypka na skórze, swędzenie, obrzęk warg, oczu i ust, duszność, świszczący oddech).

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Zazwyczaj można kontynuować stosowanie kropli, chyba że działania niepożądane są poważne.
Jeśli pacjent ma wątpliwości, powinien poradzić się lekarza lub farmaceuty. Nie należy przerywać stosowania leku bez zalecenia lekarza.

Częstość występowania działań niepożądanych zdefiniowano poniżej.

- Po zastosowaniu betaksololu miejscowo do oka (oczu) odnotowano miejscowe działania niepożądane:
Cz...

Zazwyczaj można kontynuować stosowanie kropli, chyba że działania niepożądane są poważne.
Jeśli pacjent ma wątpliwości, powinien poradzić się lekarza lub farmaceuty. Nie należy przerywać stosowania leku bez zalecenia lekarza.

Częstość występowania działań niepożądanych zdefiniowano poniżej.

- Po zastosowaniu betaksololu miejscowo do oka (oczu) odnotowano miejscowe działania niepożądane:
Często (1/100 do <1/10): dyskomfort (występujący po zakropleniu leku) Niezbyt często (1/1 000 do <1/100): łzawienie (przemijające)
Rzadko (1/10 000 do <1/1 000): zmniejszenie wrażliwości rogówki, zaczerwienienie oka, swędzenie, punktowe przebarwienia rogówki, zapalenie rogówki, anizokoria (nierówność źrenic), nadwrażliwość na światło.

- Po zastosowaniu betaksololu miejscowo do oka (oczu) odnotowano ogólne działania niepożądane: Rzadko (1/10 000 do <1/1 000): bezsenność, depresja, ból głowy, bradykardia (zwolnienie rytmu serca), duszność, astma, wypadanie włosów.

- Dodatkowe działania niepożądane zaobserwowane po zastosowaniu innych leków z grupy -blokerów, które mogą potencjalnie wystąpić po zastosowaniu betaksololu.

Podobnie jak inne leki stosowane do oczu, betaksolol jest wchłaniany do krwi. Może to spowodować podobne działania niepożądane jak w przypadku podania dożylnego i (lub) doustnego leku z grupy -blokerów. Częstość występowania działań niepożądanych po podaniu do oczu jest mniejsza niż w przypadku leków podawanych doustnie lub w zastrzyku.
Wymienione poniżej działania niepożądane są charakterystyczne dla leków z grupy -blokerów stosowanych w leczeniu chorób oczu.

Uogólnione reakcje alergiczne, w tym obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, powodujący trudności w oddychaniu i przełykaniu, pokrzywka lub swędząca wysypka (miejscowa lub na całym ciele), świąd, ciężkie zagrażające życiu reakcje alergiczne.

Niski poziom glukozy we krwi.

Trudności w zasypianiu (bezsenność), depresja, koszmary nocne, utrata pamięci.

Omdlenia, udar, zmniejszenie dopływu krwi do mózgu, nasilenie objawów miastenii (choroba mięśni), zawroty głowy, stany splątania, nieprawidłowe odczucia (mrowienie) i bóle głowy.

Objawy podrażnienia oczu (np. pieczenie, kłucie, swędzenie, łzawienie, zaczerwienienie), zapalenie powiek, zapalenie rogówki, zamazane widzenie i oddzielenie warstwy znajdującej się pod siatkówką, która zawiera naczynia krwionośne po zabiegu infiltracji i może być przyczyną zaburzeń widzenia, zmniejszona wrażliwość rogówki, suchość oczu, nadżerki rogówki (uszkodzenia przedniej części gałki ocznej), opadanie powieki (co powoduje, że oko jest w połowie otwarte), podwójne widzenie.

Wolne bicie serca, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, obrzęki (nagromadzenie płynu), zmiany w rytmie lub szybkości bicia serca, zastoinowa niewydolność serca (choroba serca, której towarzyszy duszność i obrzęk stóp i nóg, spowodowana nagromadzeniem płynu), zaburzenia rytmu serca, zawał serca, niewydolność serca.

Niskie ciśnienie krwi, objaw Raynauda, zimne dłonie i stopy.

Zwężenie dróg oddechowych (głównie u pacjentów, u których wcześniej występowała choroba skurczowa oskrzeli), trudności w oddychaniu, kaszel.

Zaburzenia smaku, nudności, niestrawność, biegunka, suchość w ustach, bóle brzucha, wymioty.

Wypadanie włosów, wysypka skórna o białym srebrzystym wyglądzie (wysypka łuszczycowa) lub zaostrzenia łuszczycy, wysypka skórna.

Ból mięśni niespowodowany aktywnością fizyczną.

Zaburzenia seksualne, zmniejszenie libido.

Osłabienie mięśni, zmęczenie.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość