Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Niquitin pastylki do ssania 4 mg

Znajdź informacje na temat leku

Niquitin pastylki do ssania 4 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Walka z nałogiem palenia tytoniu - nikotynowa terapia zastępcza(NTZ)

0.0
Niquitin pastylki do ssania 4 mg
Postać leku: pastylki do ssania    
Substancja czynna: Nicotinum    
Lek dostępny bez recepty

Lek w postaci pastylek do ssania, zawiera nikotynę i należy do grupy substancji wspierających zrywanie z nałogiem palenia papierosów. Nikotyna łagodzi objawy odstawienne (w tym uczucie głodu nikotynowego) które pojawiają się po zaprzestaniu palenia i pomaga w ten sposób w poradzeniu sobie z chęcią powrotu do nałogu. Najważniejsza w rzucaniu palenia jest jednak motywacja samego rzucającego.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Lek ten jest dostępny bez recepty, aby pacjent mógł leczyć niektóre schorzenia bez pomocy lekarza. Jednakże, żeby uzyskać dobre wyniki leczenia, należy stosować lek ostrożnie i zgodnie z informacją w ulotce. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Jeśli objawy się nasilą lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na nikotynę lub którykolwiek ze składników leku
- jeśli u pacjenta niedawno wystąpił zawał mięśnia sercowego lub udar niedokrwienny mózgu
- jeśli u pacjenta występuje niestabilna i nasilająca się dławica piersiowa, dławica Prinzmetala, ciężkie zaburzenia rytmu serca
- jeśli pacjent jest chory na fenyloketonurię
-...

Kiedy nie stosować leku
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na nikotynę lub którykolwiek ze składników leku
- jeśli u pacjenta niedawno wystąpił zawał mięśnia sercowego lub udar niedokrwienny mózgu
- jeśli u pacjenta występuje niestabilna i nasilająca się dławica piersiowa, dławica Prinzmetala, ciężkie zaburzenia rytmu serca
- jeśli pacjent jest chory na fenyloketonurię
- lek zawiera olej sojowy. Nie stosować w razie stwierdzonej nadwrażliwości na orzeszki ziemne lub soję
- lek nie powinien być stosowany przez osoby niepalące, dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek
Przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem w przypadkach: niekontrolowanego nadciśnienia tętniczego, choroby wrzodowej żołądka, zaburzeń czynności nerek lub wątroby, guza chromochłonnego nadnerczy, nadczynności tarczycy, cukrzycy, chorób układu sercowonaczyniowego (np. stabilna dławica piersiowa, niewydolność serca, zaburzenia krążenia mózgowego, choroby przebiegające ze skurczem naczyń, ciężkie choroby naczyń obwodowych).
Połknięcie środka zawierającego nikotynę może spowodować nasilenie objawów u osób z czynnym zapaleniem przełyku, zapaleniem jamy ustnej lub gardła, zapaleniem błony śluzowej żołądka lub wrzodem trawiennym.
Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem
Podczas ssania pastylki nie należy jeść ani pić.

Ważne informacje dla osób stosujących dietę ubogosodową
1 pastylka zawiera 17 mg sodu, należy wziąć pod uwagę u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Działania niepożądane są wymienione poniżej w zależności od układów narządowych i częstości występowania. Częstości występowania są określone jako: bardzo często (występujące u więcej niż 1 na 10 pacjentów), często (występujące u mniej niż 1 na 10, ale u więcej niż u 1 na 100 pacjentów), niezbyt często (występujące u mniej niż 1 na 100, ale u więcej niż u 1 na 1000 pacjentów), rzadko (występujące ...

Działania niepożądane są wymienione poniżej w zależności od układów narządowych i częstości występowania. Częstości występowania są określone jako: bardzo często (występujące u więcej niż 1 na 10 pacjentów), często (występujące u mniej niż 1 na 10, ale u więcej niż u 1 na 100 pacjentów), niezbyt często (występujące u mniej niż 1 na 100, ale u więcej niż u 1 na 1000 pacjentów), rzadko (występujące u występujące u mniej niż 1 na 1000, ale u więcej niż u 1 na 10000 pacjentów), bardzo rzadko (występujące u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów), częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych.

Zaburzenia układu immunologicznego
- Bardzo rzadko: ciężkie reakcje alergiczne objawiające się nagłym pojawieniem się świszczącego oddechu lub uczucia ucisku w klatce piersiowej, wysypki skórnej lub uczucia możliwości wystąpienia omdlenia

Zaburzenia krwi i układu chłonnego
- Niezbyt często: zaburzenia krzepliwości i związane z nimi krwawienie (krwawienie z dziąseł i nosa)

Zaburzenia psychiczne
- Często: bezsenność, niepokój, drażliwość, wzmożony apetyt
- Niezbyt często: zły nastrój, wzmożony niepokój, koszmary senne, uczucie głodu, zmiany nastroju.

Zaburzenia układu nerwowego
- Często: ból głowy
- Niezbyt często: zawroty głowy, miejscowe odrętwienie, zaburzenia smaku

Zaburzenia serca
- Niezbyt często: wzmożone palpitacje, tachykardia

Zaburzenia naczyniowe
- Niezbyt często: zaczerwienienie skóry

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia
- Często: zapalenie gardła
- Niezbyt często: kurcz krtani, astma, zakażenia dolnych dróg oddechowych, kaszel, podrażnienie nosa lub gardła, zatkanie nosa

Zaburzenia żołądka i jelit
- Bardzo często: nudności
- Często: wymioty, zgaga, czkawka, podrażnienia lub owrzodzenia jamy ustnej, biegunka, wzdęcia i niestrawność
- Niezbyt często: wrzód trawienny, trudności z połykaniem, niestrawność, refluks żołądkowoprzełykowy, przepuklina rozworu przełykowego, zapalenie przełyku, odbijanie się, owrzodzenie błony śluzowej policzków, suchość w ustach i gardle, ból zębów

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
- Niezbyt często: rumień, świąd, wysypka, miejscowe reakcje skórne, wzmożone pocenie

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej
- Niezbyt często: ból szczęki

Zaburzenia nerek i dróg moczowych
- Niezbyt często: moczenie nocne

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
- Niezbyt często: efekt przedawkowania, ból nogi, obrzęk nóg

Niektóre ze zgłoszonych objawów, takie jak: depresja, drażliwość, niepokój i bezsenność mogą być związane z objawami odstawiennymi w związku z rzuceniem palenia tytoniu. Osoby zaprzestające palenia w jakikolwiek sposób mogą spodziewać się wystąpienia dolegliwości, takich jak ból głowy, zawroty głowy, nasilony kaszel lub przeziębienie.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość