Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach NiQuitin MINI tabletki do ssania 4 mg

Znajdź informacje na temat leku

NiQuitin MINI tabletki do ssania 4 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Walka z nałogiem palenia tytoniu - nikotynowa terapia zastępcza(NTZ)

0.0
NiQuitin MINI tabletki do ssania 4 mg
Postać leku: tabletki do ssania    
Substancja czynna: Nicotinum    
Lek dostępny bez recepty

Lek w postaci tabletek do ssania, zawiera nikotynę i należy do grupy substancji wspierających zrywanie z nałogiem palenia papierosów. Nikotyna łagodzi objawy odstawienne (w tym uczucie głodu nikotynowego) które pojawiają się po zaprzestaniu palenia i pomaga w ten sposób w poradzeniu sobie z chęcią powrotu do nałogu. Najważniejsza w rzucaniu palenia jest jednak motywacja samego rzucającego.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Lek ten jest dostępny bez recepty, aby pacjent mógł leczyć niektóre schorzenia bez pomocy lekarza. Jednakże, żeby uzyskać dobre wyniki leczenia, należy stosować lek ostrożnie i zgodnie z informacją w ulotce. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Jeśli objawy się nasilą lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku:
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na nikotynę lub którykolwiek ze składników leku,
- lek nie powinien być stosowany przez osoby niepalące oraz dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Palenie tytoniu nie niesie ze sobą żadnych korzyści dla zdrowia. Dlatego zdecydowanie lepiej jest zerwać z nałogiem. Stosowanie nikotynowej terapii zastępczej, takiej jak lek, może w tym pomóc. ...

Kiedy nie stosować leku:
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na nikotynę lub którykolwiek ze składników leku,
- lek nie powinien być stosowany przez osoby niepalące oraz dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Palenie tytoniu nie niesie ze sobą żadnych korzyści dla zdrowia. Dlatego zdecydowanie lepiej jest zerwać z nałogiem. Stosowanie nikotynowej terapii zastępczej, takiej jak lek, może w tym pomóc. Należy pamiętać, że niebezpieczeństwo związane z paleniem tytoniu jest większe niż działania niepożądane mogące wystąpić podczas stosowania nikotynowej terapii zastępczej.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w nastepujących przypadkach
Osoby uzależnione od palenia tytoniu, które niedawno przebyły zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu, chorujące na niestabilną lub nasilającą się dławicę piersiową (ból w klatce piersiowej), lub nocną postać dławicy piersiowej, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze lub ciężkie zaburzenia rytmu serca powinny próbować rzucić palenie bez stosowania nikotynowej terapii zastępczej, chyba, że lekarz zezwoli na jej stosowanie.
Osoby chore na cukrzycę, stosujące lek, powinny mierzyć stężenia cukru we krwi częściej niż zwykle. Zalecenia dotyczące przyjmowania insuliny lub leków przeciwcukrzycowych mogą ulec zmianie.
Osoby, u których kiedykolwiek wystąpiła reakcja alergiczna obejmująca obrzęk ust, twarzy i gardła (obrzęk naczynioruchowy) lub swędząca wysypka na skórze (pokrzywka) powinny zachować ostrożność. Stosowanie nikotynowej terapii zastępczej może czasami spowodować takie reakcje Osoby posiadające dzieci w wieku poniżej 12 lat: dawka dostosowana do osób dorosłych może spowodować u dzieci ciężkie, śmiertelne zatrucie. Dlatego konieczne jest przechowywanie leku w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Kobiety ciężarne albo karmiące piersią powinny próbować rzucić palenie bez stosowania nikotynowej terapii zastępczej. Jednakże lepiej jest zerwać z nałogiem za pomocą nikotynowej terapii zastępczej niż palić w czasie ciąży lub karmienia piersią.
Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty w przypadku:
- ciężkiej choroby wątroby lub nerek ze względu na większe prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych,
- niekontrolowanej nadczynność tarczycy lub guza chromochłonnego nadnerczy (guz nadnerczy wpływający na ciśnienie krwi) ze względu na możliwość nasilenia objawów choroby, o czym poinformuje lekarz,
- owrzodzenia żołądka lub dwunastnicy lub zapalenia przełyku (odcinka przewodu pokarmowego pomiędzy jamą ustną a żołądkiem) ponieważ połykana nikotyna może zaostrzyć objawy choroby, może też wywołać owrzodzenie jamy ustnej. W razie nasilenia objawów choroby należy poradzić się lekarza. Może się okazać, że należy zamienić doustną formę nikotynowej terapii zastępczej na plastry.
Dzieci (w wieku poniżej 12 lat)
Dzieci w wieku poniżej 12 lat nie mogą stosować leku.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Samo zaprzestanie palenia może powodować objawy, takie jak bóle głowy, zawroty głowy, kaszel i objawy grypopodobne. Objawy, takie jak osłabienie, zmęczenie, złe samopoczucie, nerwowość i bezsenność mogą również być spowodowane zaprzestaniem palenia tytoniu.
Inne działania niepożądane wymieniono poniżej w grupach opartych na prawdopodobieństwie ich wystąpienia:
Bardzo często (występujące u więcej n...

Samo zaprzestanie palenia może powodować objawy, takie jak bóle głowy, zawroty głowy, kaszel i objawy grypopodobne. Objawy, takie jak osłabienie, zmęczenie, złe samopoczucie, nerwowość i bezsenność mogą również być spowodowane zaprzestaniem palenia tytoniu.
Inne działania niepożądane wymieniono poniżej w grupach opartych na prawdopodobieństwie ich wystąpienia:
Bardzo często (występujące u więcej niż 1 na 10 pacjentów) - nudności.
Często (występujące u mniej niż 1 na 10, ale u więcej niż u 1 na 100 pacjentów)
- wymioty
- niestrawność/zgaga
- uczucie dyskomfortu w żołądku
- biegunka
- suchość w jamie ustnej
- zaparcie
- czkawka
- ból lub obrzęk gardła
- wzdęcia z oddawaniem wiatrów
- lekki ból lub podrażnienie jamy ustnej lub języka
- ból głowy
- zawroty głowy
- bezsenność
- kaszel.
Inne zgłoszone działania niepożądane, których częstość występowania nie jest znana:
- przyspieszona czynność serca,
- uczucie silnego bicia serca
- trudności w połykaniu, odbijanie się, wzmożone wydzielanie śliny
- osłabienie, brak energii, objawy grypopodobne i ogólne złe samopoczucie
- reakcje alergiczne włączając swędzącą wysypkę, podrażnienie jamy ustnej i owrzodzenie
- drżenie
- nerwowość
- skrócony oddech.
Bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10000 osób)
- ciężkie reakcje alergiczne powodujące opuchnięcie twarzy, języka lub gardła, które mogą prowadzić do utrudnienia oddychania lub połykania.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość