Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Miansegen tabletki powlekane 10 mg

Znajdź informacje na temat leku

Miansegen tabletki powlekane 10 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Depresja

0.0
Miansegen tabletki powlekane 10 mg
Postać leku: tabletki powlekane    
Substancja czynna: Mianserini hydrochloridum    
Lek dostępny na receptę

Lek w postaci tabletek powlekanych, zawiera substancję czynną mianserynę, która jest czteropierścieniowym lekiem przeciwdepresyjnym należącym do grupy pochodnych piperazynoazepiny. Preparat poprawia przewodnictwo impulsów nerwowych w ośrodkowym układzie nerwowym, blokując receptory alfa2- adrenergiczne i hamując wychwyt zwrotny noradrenaliny. Lek działa przeciwlękowo oraz polepsza jakość snu dzięki pogłębiając go i wydłużając.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Leku Miansegen nie należy stosować w przypadku:
- stwierdzonego uczulenia (nadwrażliwości) na chlorowodorek mianseryny lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- w rozpoznanej manii
- w przypadku ciężkiej choroby wątroby
- nie należy stosować jednocześnie z inhibitorami MAO i do dwóch tygodni po zakończeniu ich przyjmowania.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Miansegen

Poprawa po m...

Leku Miansegen nie należy stosować w przypadku:
- stwierdzonego uczulenia (nadwrażliwości) na chlorowodorek mianseryny lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- w rozpoznanej manii
- w przypadku ciężkiej choroby wątroby
- nie należy stosować jednocześnie z inhibitorami MAO i do dwóch tygodni po zakończeniu ich przyjmowania.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Miansegen

Poprawa po mianserynie może nastąpić dopiero po 2 do 4 tygodniach stosowania. W tym czasie chory powinien znajdować się pod dokładną obserwacją lekarską. Po uzyskaniu poprawy klinicznej zaleca się podawanie leku przez kilka miesięcy.

Konieczne jest zachowanie ostrożności u chorych, którzy przebyli niedawno zawał mięśnia sercowego oraz u chorych z ciężkimi zaburzeniami czynności serca (blok serca).

Pomimo, że u osób w podeszłym wieku skłonność do występowania objawów niepożądanych, takich jak pobudzenie, dezorientacja i niedociśnienie ortostatyczne jest mniejsza podczas stosowania mianseryny niż po trójpierścieniowych lekach przeciwdepresyjnych, stosowanie mianseryny w tej grupie wiekowej wymaga ostrożności.

Chorych ze skłonnościami samobójczymi lekarz powinien dokładnie obserwować.

Należy unikać stosowania mianseryny u pacjentów z padaczką. W przypadku wystąpienia drgawek lub żółtaczki leczenie należy przerwać.

U chorych z cukrzycą, niewydolnością wątroby lub nerek należy zachować typowe środki ostrożności i kontrolować dawkowanie innych, jednocześnie stosowanych leków.

Pacjenci z jaskrą z wąskim kątem przesączania oraz pacjentów z objawami wskazującymi na rozrost gruczołu krokowego muszą zachować szczególną ostrożność.

U chorych z dwubiegunową chorobą afektywną (psychozą dwubiegunową) mianseryna, podobnie jak inne leki przeciwdepresyjne, może wywołać stan hipomanii. W takim przypadku lek należy odstawić i skontaktować się z lekarzem.

Przed każdym zabiegiem chirurgicznym (również stomatologicznym) należy poinformować lekarza o przyjmowaniu mianseryny.

W czasie leczenia mianseryną nie należy spożywać alkoholu.

Mianseryny nie należy stosować w leczeniu dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 roku. Należy również podkreślić, że w przypadku przyjmowania leków tej klasy pacjenci w wieku poniżej 18 lat narażeni są na zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych takich jak próby samobójstwa, myśli samobójcze oraz wrogość (szczególnie agresja, zachowania buntownicze i przejawy gniewu).
Mimo tego, lekarz może przepisać Miansegen pacjentowi w wieku poniżej 18 lat. Pacjenta należy starannie obserwować pod kątem występowania skłonności samobójczych. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem.
Ponadto, brak jest danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku u dzieci i młodzieży w aspekcie jego wpływu na wzrost, dojrzewanie oraz rozwój intelektualny i behawioralny.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Najczęściej występującym działaniem niepożądanym jest senność.
Może też pojawić się: nieostre widzenie, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaparcia.
Inne rzadziej występujące działania niepożądane: tkliwość brodawek sutkowych, mlekotok zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, bóle stawów, drżenie szczególnie po wstaniu z łóżka, obrzęki, zawroty głowy, wysypka skórna, pocenie się, drżenia lub drgawki, ...

Najczęściej występującym działaniem niepożądanym jest senność.
Może też pojawić się: nieostre widzenie, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaparcia.
Inne rzadziej występujące działania niepożądane: tkliwość brodawek sutkowych, mlekotok zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, bóle stawów, drżenie szczególnie po wstaniu z łóżka, obrzęki, zawroty głowy, wysypka skórna, pocenie się, drżenia lub drgawki, nieuzasadniony niepokój lub nadpobudliwość.
Bardzo rzadko: bóle brzucha, zażółcenie skóry i twardówek oczu.
Podczas stosowania mianseryny w dawkach terapeutycznych odnotowano przypadki żółtaczki (zwykle łagodnej), hipomanii i drgawek. W takich przypadkach lek należy odstawić.
Mianseryna może spowodować zmiany w obrazie krwi, stąd w przypadku wystąpienia takich objawów zakażenia jak gorączka, ból gardła, obłożony język, uczucie zmęczenia należy niezwłocznie powiadomić lekarza, który może zadecydować o odstawieniu leku.
Podczas leczenia mogą ulec zaostrzeniu objawy psychotyczne, w tym mania i zespół paranoidalny.
Niżej wymienione działania niepożądane, występujące w przypadku stosowania trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych: zaburzenia czynności seksualnych u dorosłych, a także, objawy zespołu odstawiennego (np. pobudliwość nerwowo-mięśniowa u noworodków, których matki w czasie ciąży przyjmowały trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne).

Myśli samobójcze, pogłębienie depresji lub zaburzeń lękowych

Osoby, u których występuje depresja lub zaburzenia lękowe, mogą czasami mieć myśli o samookaleczeniu lub o popełnieniu samobójstwa. Takie objawy czy zachowanie może nasilać się na początku stosowania leków przeciwdepresyjnych, ponieważ leki te zaczynają działać zazwyczaj po upływie 2 tygodni, czasem później.

Wystąpienie myśli samobójczych, myśli o samookaleczeniu lub popełnieniu samobójstwa jest bardziej prawdopodobne, jeżeli:
- u pacjenta w przeszłości występowały myśli samobójcze lub chęć samookaleczenia,
- pacjent jest młodym dorosłym; dane z badań klinicznych wskazują na zwiększone ryzyko wystąpienia zachowań samobójczych u osób w wieku poniżej 25 lat z zaburzeniami psychicznymi, którzy byli leczeni lekami przeciwdepresyjnymi.

Jeśli u pacjenta występują myśli samobójcze lub myśli o samookaleczeniu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala.

Pomocne może okazać się poinformowanie krewnych lub przyjaciół o depresji lub zaburzeniach lękowych oraz poproszenie ich o przeczytanie tej ulotki. Pacjent może zwrócić się z prośbą o pomoc do krewnych lub przyjaciół i prosić o informowanie go, jeśli zauważą, że depresja lub lęk nasiliły się lub wystąpiły niepokojące zmiany w zachowaniu.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o Miansegen tabletki powlekane 10 mg

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku