Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Letromedac tabletki powlekane 2 5 mg

Znajdź informacje na temat leku

Letromedac tabletki powlekane 2 5 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Rak piersi

0.0
Letromedac tabletki powlekane 2 5 mg
Postać leku: tabletki powlekane    
Substancja czynna: Letrozolum    
Lek dostępny na receptę

Lek w postaci tabletek powlekanych, zawiera substancję czynną letrozol. Stosowany w leczeniu raka piersi z obecnością receptoró hormonalnych, zapobiega wznowie i przerzutom.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku:
- jeżeli u pacjentki stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na letrozol lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
- jeżeli pacjentka wciąż miesiączkuje (nie wystąpiła jeszcze u pacjentki menopauza),
- jeżeli pacjentka jest w ciąży,

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Działania niepożądane

Działania niepożądane występowały u około 1/3 chorych leczonych letrozolem z obecnością przerzutów, u około 70- 75% chorych otrzymujących leczenie uzupełniające (zarówno w ramieniu letrozolu,jak i tamoskyfenu) i u około 40% pacjentek otrzymujących przedłużone leczenie uzupełniające (zarówno w ramieniu letrozolu jak i placebo). Ogólnie obserwowane działania niepożądane były łagodne lub umiarkowane....

Działania niepożądane występowały u około 1/3 chorych leczonych letrozolem z obecnością przerzutów, u około 70- 75% chorych otrzymujących leczenie uzupełniające (zarówno w ramieniu letrozolu,jak i tamoskyfenu) i u około 40% pacjentek otrzymujących przedłużone leczenie uzupełniające (zarówno w ramieniu letrozolu jak i placebo). Ogólnie obserwowane działania niepożądane były łagodne lub umiarkowane. Większość działań niepożądanych można przypisać normalnym, farmakologicznym konsekwencjom niedoboru estrogenów (np uderzenia gorąca).
Do najczęściej opisywanych działań niepożądanych w badaniach klinicznych należały: uderzenia gorąca, bóle stawów, nudności i uczucie zmęczenia. Wiele działań niepożądanych można przypisać normalnym, farmakologicznym konsekwencjom niedoboru estrogenów (np. uderzenia gorąca, łysienie i krwawienia z dróg rodnych).

Po standardowym leczeniu uzupełniającym tamoksyfenem, uwzględniając medianę okresu obserwacji 28 miesięcy, były zgłoszone następujące działania niepożądane niezależnie od związku przyczynowego, częściej w grupie letrozolu niż w grupie placebo: uderzenia gorąca (50,7% w porównaniu z 44,3%), bóle stawów i (lub) zapalenie stawów (28,5% w porównaniu z 23,2%) i bóle mięśni (10,2% w porównaniu z 7%). Większość tych działań niepożądanych obserwowano w czasie pierwszego roku leczenia. U chorych otrzymujących letrozol stwierdzono nieznacznie zwiększoną, częstość występowania osteoporozy i złamań kości w porównaniu z grupą otrzymującą placebo (odpowiednio 7,5% w porównaniu z 6,3% i 6,7% w porównaniu z 5,9%).
W uaktualnionej analizie, przedłużonego leczenia uzupełniającego po medianie czasu leczenia 47 miesięcy dla letrozolu i 28 miesięcy dla placebo niżej wymienione działania niepożądane niezależnie od ich związku przyczynowego, były opisywane istotnie częściej w grupie letrozolu niż w grupie placebo: uderzenia gorąca (6(3,3% w porównaniu z 52,6%), bóle stawów i (lub) zapalenie stawów (37,9% w porównaniu z 26,8%) i bóle mięśni (15,8% w porównaniu z 8,9%). Większość tych zdarzeń niepożądanych obserwowano w pierwszym roku leczenia. U pacjentów z ramienia placebo, których leczenie zostało zmienione na letrozol obserwowano podobny model zdarzeń. Osteoporozę i złamania stwierdzano częściej, w każdym czasie po randomizacji, u kobiet przyjmujących letrozol niż u kobiet przyjmujących placebo (odpowiednio 12,3% w porównaniu z 7,4% i 1(3,9% w porównaniu z 7,2%). U pacjentów po zmianie leczenia na letrozol nowo rozpoznaną osteoporozę, w dowolnym momencie po zmianie leczenia, odnotowano u 3,6% pacjentów natomiast złamania odnotowano u 5,1% pacjentów w dowolnym momencie po zmianie leczenia.
W czasie leczenia uzupclniąjąccgo w grupach letrozolu i tamoksyfenu, w różnych odstępach czasu po randomizacji wystąpiły następujące działania niepożądane, niezależnie od ich związku przyczynowego: zdarzenia zakrzepowo- zatorowe (1,5% w porównaniu z 3,2%, P<0,001), dławica piersiowa (0,8% w porównaniu z (3,8%), zawal serca (0,7% w porównaniu z 0,4%) i niewydolność serca (0,9% w porównaniu z 0,4%, P=0,006).
W badaniach klinicznych i w okresie po wprowadzeniu letrozolu do obrotu odnotowano następujące, wymienione w tabeli 1., działania niepożądane.
Działania niepożądane uszeregowano według częstości występowania, zaczynając od najczęściej występujących i przyjmując następującą klasyfikację:
bardzo częste (..1/10), częste (>1/100 do <1/10), niezbyt częste (>1/1000 do <1/100), rzadkie (k1/10000 do <1/1000), bardzo rzadkie (<1/10000) w tym pojedyncze doniesienia.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość