Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Ikametin tabletki powlekane 150 mg

Znajdź informacje na temat leku

Ikametin tabletki powlekane 150 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Osteoporoza

0.0
Ikametin tabletki powlekane 150 mg
Postać leku: tabletki powlekane    
Substancja czynna: Acidum ibandronicum    
Lek dostępny na receptę

Lek w postaci tabletek powlekanych, zawiera substancję czynną kwas ibandronowy, z grupy leków zwanych bisfosfonianami. Nie zawiera hormonów. Stosowany w celu leczenia osteoporozy po menopauzie. Zapobiega utracie kości i pomaga w ich odbudowie kości, przez co zmniejsza prawdopodobieństwo złamań kości.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Nie stosować leku Ikametin
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na kwas ibandronowy lub którykolwiek z pozostałych składników leku Ikametin.
- jeśli u pacjenta występują problemy z przełykiem (przewód łączący jamę ustną z żołądkiem), takie jak zwężenie lub utrudnione przełykanie
- jeśli pacjent nie jest w stanie utrzymać pozycji stojącej lub siedzącej nieprzerwanie przynajmni...

Nie stosować leku Ikametin
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na kwas ibandronowy lub którykolwiek z pozostałych składników leku Ikametin.
- jeśli u pacjenta występują problemy z przełykiem (przewód łączący jamę ustną z żołądkiem), takie jak zwężenie lub utrudnione przełykanie
- jeśli pacjent nie jest w stanie utrzymać pozycji stojącej lub siedzącej nieprzerwanie przynajmniej przez jedną godzinę (60 minut)
- jeśli u pacjenta występuje lub wystąpiło w przeszłości zmniejszenie stężenia wapnia we krwi. Należy skonsultować się z lekarzem.
Dzieci i młodzież
Kwasu ibandronowego nie należy stosować u dzieci i młodzieży.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Ikametin
- jeśli występują jakiekolwiek zaburzenia metabolizmu związków mineralnych (jak np. niedobór witaminy D)
- jeśli występują ciężkie zaburzenia czynności nerek (niewydolność nerek, tj. klirens kreatyniny <30 ml/min)
- jeśli występują jakiekolwiek problemy z przełykaniem lub trawieniem
- wprzypadku leczenia stomatologicznego lub planowanego chirurgicznego zabiegu stomatologicznego należy poinformować stomatologa o stosowaniu kwasu ibandronowego
- jeśli u pacjenta występuje nietolerancja niektórych cukrów. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem przed zażyciem leku.
Podrażnienie, zapalenie lub owrzodzenie przełyku (przewodu łączącego jamę ustną z żołądkiem) często z objawami silnego bólu w klatce piersiowej po przełknięciu posiłku i (lub) napoju, silne nudności lub wymioty mogą się pojawić, szczególnie jeśli pacjent nie wypił pełnej szklanki zwykłej wody i (lub) położył się po zażyciu leku Ikametin. Jeśli pojawiły się takie objawy należy przerwać przyjmowanie leku Ikametin i niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Stosowanie innych leków
Kwas ibandronowy może wpływać na działanie innych leków, jak również stosowanie innych leków może mieć wpływ na działanie kwasu ibandronowego.
Kwas ibandronowy może wchodzić w reakcje z:
- suplementami zawierającymi wapń, magnez, żelazo lub glin. Mogą one wpływać na działanie kwasu ibandronowego.
- kwasem acetylosalicylowym i innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) (włączając ibuprofen, diklofenak sodowy oraz naproksen). Leki te mogą powodować podrażnienie żołądka i jelit. Podobne działanie wykazują bisfosfoniany (takie jak kwas ibandronowy). Z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność przyjmując równocześnie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz kwas ibandronowy.
Po połknięciu tabletki leku Ikametin należy przynajmniej przez 1 godzinę powstrzymać się od przyjmowania jakichkolwiek innych leków w danym dniu, w tym leków na niestrawność, preparatów uzupełniających wapń lub witaminy.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Należy natychmiast powiadomić pielęgniarkę lub lekarza jeśli wystąpi którekolwiek z poniższych ciężkich zdarzeń niepożądanych, gdyż może być niezbędna natychmiastowa pomoc medyczna:
- wysypka, świąd, obrzęk twarzy, warg, języka i gardła, z trudnościami w oddychaniu. Może to być reakcja alergiczna na lek;
- silny ból w klatce piersiowej, silny ból podczas przełykania pokarmu lub napoju, silne nud...

Należy natychmiast powiadomić pielęgniarkę lub lekarza jeśli wystąpi którekolwiek z poniższych ciężkich zdarzeń niepożądanych, gdyż może być niezbędna natychmiastowa pomoc medyczna:
- wysypka, świąd, obrzęk twarzy, warg, języka i gardła, z trudnościami w oddychaniu. Może to być reakcja alergiczna na lek;
- silny ból w klatce piersiowej, silny ból podczas przełykania pokarmu lub napoju, silne nudności lub wymioty;
- objawy grypopodobne (jeśli jakikolwiek z objawów stanie się dokuczliwy lub trwa dłużej niż kilka dni);
- ból w jamie ustnej lub ból szczęki;
- ból i zapalenie oczu (jeśli występują długotrwale).
Inne możliwe działania niepożądane
Często (dotyczy mniej niż 1 na 10 pacjentów)
- ból głowy
- zgaga, ból brzucha (związany z zapaleniem żołądka i jelit lub zapaleniem żołądka), niestrawność, nudności, biegunka lub zaparcia
- wysypka
- ból lub sztywność mięśni, stawów lub pleców
- objawy grypopodobne (w tym gorączka, drżenie i dreszcze, uczucie dyskomfortu, zmęczenie, ból kości i pobolewania mięśni oraz stawów)
- zmęczenie.
Niezbyt często (dotyczy mniej niż 1 na 100 pacjentów)
- ból kości
- uczucie osłabienia
- zawroty głowy
- wzdęcia z oddawaniem gazów
Rzadko (dotyczy mniej niż 1 na 1000 pacjentów)
- reakcje nadwrażliwości: obrzęk twarzy, warg i jamy ustnej (patrz alergia)
- świąd
- ból lub zapalenie oczu
- w rzadkich przypadkach mogą wystąpić nietypowe złamania kości udowej, szczególnie u pacjentów długotrwale leczonych z powodu osteoporozy. Należy zwrócić się do lekarza w przypadku pojawienia się bólu, osłabienia lub uczucia dyskomfortu w okolicy uda, biodra lub w pachwinie, ponieważ może to już wcześniej wskazywać na prawdopodobieństwo wystąpienia złamania kości udowej.
Bardzo rzadko (dotyczy mniej niż 1 na 10 000 pacjentów)
- stan obejmujący zmiany w obrębie kości jamy ustnej, zwany martwicą kości szczęki.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o Ikametin tabletki powlekane 150 mg

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku