Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Hydroxyzinum Teva roztwór do wstrzykiwań 50 mg/ml

Znajdź informacje na temat leku

Hydroxyzinum Teva roztwór do wstrzykiwań 50 mg/ml pokaż opinie (0)

Wskazania: › Nerwice › Objawowe leczenie lęku u dorosłych › Przygotowanie pacjenta do operacji

0.0
Hydroxyzinum Teva roztwór do wstrzykiwań 50 mg/ml
Postać leku: roztwór do wstrzykiwań    
Substancja czynna: Hydroxyzini hydrochloridum    
Lek dostępny na receptę

Lek w postaci roztworu do wstrzykiwań, zawiera substancję czynną chlorowodorek hydroksyzyny, o działaniu przeciwhistaminowym (zmniejszenie objawów alergicznych), uspokajającym i przeciwlękowym. Stosowany w zaburzeniach lękowych uogólnionych, w stanach takich jak niepokój i pobudzenie psychoruchowe w przebiegu zaburzeń nerwicowych, a także w chorobach organicznych. Używany także jako leczenie wspomagające w premedykacji przed zabiegami chirurgicznymi i w okresie pooperacyjnym.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Stosowanie produktu leczniczego jest przeciwwskazane:
- w przypadku nadwrażliwości na hydroksyzynę, także na cetyryzynę, inne pochodne piperazyny, aminofilinę i etylenodiaminę,
- w ciąży,
- w okresie laktacji,
- w przypadku porfirii,
- u noworodków.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Hydroksyzyna jest przeznaczona tylko do stosowania w iniekcjach domięśniowyc...

Stosowanie produktu leczniczego jest przeciwwskazane:
- w przypadku nadwrażliwości na hydroksyzynę, także na cetyryzynę, inne pochodne piperazyny, aminofilinę i etylenodiaminę,
- w ciąży,
- w okresie laktacji,
- w przypadku porfirii,
- u noworodków.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Hydroksyzyna jest przeznaczona tylko do stosowania w iniekcjach domięśniowych i nie może być stosowana w iniekcji podskórnej, dożylnej, czy dotętniczej.

Zaleca się ostrożność podczas stosowania u pacjentów z niewydolnością nerek. Nie wiadomo, czy lek może się kumulować i czy w tej grupie pacjentów mogą występować inne jeszcze działania niepożądane. Lek jest metabolizowany w całości i jednym metabolitów jest czynny metabolit - cetyryzyna, która wydalana jest przez nerki, a jej klirens jest zmniejszony u pacjentów z umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek.

Pacjenci z niewydolnością wątroby wymagają zmniejszenia dawki leku.

Produkt leczniczy należy stosować ostrożnie u pacjentów z astmą.

Należy zachować ostrożność u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia napadu drgawek. Dzieci są bardziej wrażliwe na wystąpienie działań niepożądanych ze strony ośrodkowego układu nerwowego. U dzieci drgawki występowały częściej niż u pacjentów dorosłych.

Ze względu na działanie cholinolityczne należy zachować ostrożność w przypadku stosowania u pacjentów z jaskrą z wąskim kątem przesączania, zaburzeniami odpływu moczu, zmniejszoną perystaltyką przewodu pokarmowego, nużliwością mięśni i demencją.

Hydroksyzyna nasila działanie środków działających depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy takich, jak: opioidy, barbiturany, a także alkohol. Jeżeli leki te stosowane są jednocześnie z hydroksyzyną, ich dawka powinna być odpowiednio dostosowana (zmniejszona). Podczas stosowania hydroksyzyny należy unikać spożywania alkoholu.

Należy również dostosować dawkowanie jednocześnie stosowanych leków o właściwościach cholinolitycznych.

Należy zachować ostrożność u pacjentów ze znaną predyspozycją do wystąpienia zaburzeń rytmu serca albo leczonych jednocześnie lekami potencjalnie przeciwarytmicznymi.

U pacjentów w podeszłym wieku należy zmniejszyć dawkę, ze względu na przedłużone i silniejsze działanie leku (możliwość wystąpienia objawów splątania).

Leczenie hydroksyzyną należy przerwać przynajmniej na 5 dni przed wykonaniem testów alergicznych lub testu prowokacji oskrzelowej metacholiną, gdyż lek może wpływać na ich wyniki.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Działania niepożądane hydroksyzyny związane są z hamowaniem czynności OUN, a niekiedy paradoksalnym pobudzeniem tego układu, działaniem cholinolitycznym i reakcjami nadwrażliwości. Poniżej podano możliwe działania niepożądane hydroksyzyny w zależności od częstości występowania (jeśli jest znana) i z podziałem na układy, których dotyczą.

Częstość określono następująco:
bardzo często ( 1/10), c...

Działania niepożądane hydroksyzyny związane są z hamowaniem czynności OUN, a niekiedy paradoksalnym pobudzeniem tego układu, działaniem cholinolitycznym i reakcjami nadwrażliwości. Poniżej podano możliwe działania niepożądane hydroksyzyny w zależności od częstości występowania (jeśli jest znana) i z podziałem na układy, których dotyczą.

Częstość określono następująco:
bardzo często ( 1/10), często ( 1/100 do < 1/10), niezbyt często ( 1/1000 do < 1/100), rzadko ( 1/10 000 do < 1/100), bardzo rzadko (< 1/10 000); częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Zaburzenia serca:
Częstość nieznana: tachykardia.

Zaburzenia oka:
Częstość nieznana: zaburzenia akomodacji, niewyraźne widzenie.

Zaburzenia żołądka i jelit:
Częstość nieznana: zaparcia, suchość błon śluzowych jamy ustnej, nudności, wymioty.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania:
Częstość nieznana: zmęczenie, złe samopoczucie, gorączka.

Zaburzenia układu immunologicznego:
Częstość nieznana: wstrząs anafilaktyczny, reakcje nadwrażliwości.

Badania diagnostyczne:
Częstość nieznana: nieprawidłowa aktywność enzymów wątrobowych, zwiększenie masy ciała.

Zaburzenia układu nerwowego:
Częstość nieznana: drgawki, zawroty głowy, dyskineza, bóle głowy, bezsenność, uspokojenie, senność, drżenia.

Zaburzenia psychiczne:
Częstość nieznana: pobudzenie, splatanie, dezorientacja, omamy.

Zaburzenia nerek i dróg moczowych:
Częstość nieznana: zatrzymanie moczu.

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: Częstość nieznana: skurcz oskrzeli.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:
Częstość nieznana: obrzęk naczynioruchowy, zapalenie skóry, świąd, wysypka, wysypka rumieniowata, wysypka plamkowo-grudkowa, nadmierne pocenie się, pokrzywka.

Zaburzenia naczyniowe:
Częstość nieznana: niedociśnienie.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość