Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Clodivac zawiesina do wstrzykiwań nie mniej niż 40 j.m. toksoidu tężcowego i nie mniej niż 5 j.m. toksoidu błoniczego/0 5 ml; 1 dawka (0 5 ml)

Znajdź informacje na temat leku

Clodivac zawiesina do wstrzykiwań nie mniej niż 40 j.m. toksoidu tężcowego i nie mniej niż 5 j.m. toksoidu błoniczego/0 5 ml; 1 dawka (0 5 ml) pokaż opinie (0)

Wskazania: › Szczepionka - tężec, błonica

0.0
Clodivac zawiesina do wstrzykiwań nie mniej niż 40 j.m. toksoidu tężcowego i nie mniej niż 5 j.m. toksoidu błoniczego/0 5 ml; 1 dawka (0 5 ml)

Lek Clodivac ma postać zawiesiny do wstrzykiwań. Lek ten jest szczepionką, która chroni przed zachorowaniem na tężec i błonicę (dyfteryt) wywoływane przez laseczki tężca i maczugowce błonicy. Szczepionka Clodivac służy do czynnego uodparniania młodzieży i dorosłych przeciw tężcowi i błonicy. Lek Clodivac jest szczepionką. Lek ten chroni przed zachorowaniem na tężec oraz błonicę.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować szczepionki Clodivac:
- jeśli pacjent ma uczulenie na toksoid błoniczy i/lub toksoid tężcowy lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Objawy uczulenia mogą obejmować: swędzącą wysypkę, duszność, obrzęk twarzy oraz języka,
- jeśli u pacjenta występują ostre stany chorobowe przebiegające z gorączką. Łagodna infekcja, taka jak np. przeziębienie, nie powinna być prz...

Kiedy nie stosować szczepionki Clodivac:
- jeśli pacjent ma uczulenie na toksoid błoniczy i/lub toksoid tężcowy lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Objawy uczulenia mogą obejmować: swędzącą wysypkę, duszność, obrzęk twarzy oraz języka,
- jeśli u pacjenta występują ostre stany chorobowe przebiegające z gorączką. Łagodna infekcja, taka jak np. przeziębienie, nie powinna być przeciwwskazaniem do szczepienia, ale najpierw należy o tym poinformować lekarza,
- jeśli u pacjenta występują choroby przewlekłe w okresie zaostrzenia. W tych przypadkach szczepienie należy wykonać po ustąpieniu zaostrzenia choroby,
- jeśli u pacjenta nastąpiło zmniejszenie liczby płytek krwi, powodujące zwiększenie ryzyka krwawienia i powstawania siniaków lub wystąpiły zaburzenia neurologiczne po wcześniejszym podaniu którejkolwiek szczepionki przeciwko błonicy i/lub tężcowi.

Jeżeli istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do szczepienia szczepionką Clodivac, to lekarz powinien ocenić ryzyko podania szczepionki w stosunku do ryzyka wystąpienia zakażenia.

Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania szczepionki Clodivac należy zwrócić się do lekarza lub pielęgniarki, jeśli po poprzedniej dawce szczepionki wystąpiły działania niepożądane lub jakiekolwiek inne niepokojące reakcje.

Szczepienie powinno być poprzedzone badaniem lekarskim i wywiadem na temat ogólnego stanu zdrowia oraz wcześniej wykonanych i zanotowanych szczepień. Postępowanie takie pozwala przewidzieć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych po podaniu szczepionki.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane



Bardzo często (występują u więcej niż 1 na 10 pacjentów):
- ogólne działania niepożądane: gorączka, uczucie rozbicia
- działania niepożądane w miejscu podania: odczyn, ból


Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- zmniejszenie liczby płytek krwi, powodujące zwiększenie ryzyka krwawienia i powstawania siniaków
- powiększenie, bolesność lokaln...



Bardzo często (występują u więcej niż 1 na 10 pacjentów):
- ogólne działania niepożądane: gorączka, uczucie rozbicia
- działania niepożądane w miejscu podania: odczyn, ból


Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- zmniejszenie liczby płytek krwi, powodujące zwiększenie ryzyka krwawienia i powstawania siniaków
- powiększenie, bolesność lokalnych węzłów chłonnych
- objawy uczulenia (w tym wysypka uogólniona lub miejscowa, świąd, obrzęk twarzy oraz skurcz krtani) do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego włącznie
- zaburzenia centralnego i obwodowego układu nerwowego
- ból głowy, zawroty głowy
- drgawki niegorączkowe
- omdlenia, utrata świadomości, obniżone napięcie mięśniowe
- niedowład kończyny, w którą dokonano szczepienia, mogące być objawem porażenia lub zapalenia splotu ramiennego
- zespół Guillain-Barre (zapalenie wielonerwowe mogące objawiać się zaburzeniem czucia, osłabieniem i niedowładem kończyn)
- zaburzenia ze strony układu pokarmowego (nudności, wymioty, ból brzucha),
- ograniczona ruchomość, ból, obrzęk i ocieplenie stawu kończyny, w którą dokonano szczepienia
- bóle mięśniowe
- niewydolność nerek
- odczyn ogólny: gorączka, dreszcze, nadmierne pocenie się, złe samopoczucie. Objawy te występuje bardzo rzadko i zwykle ustępują po 24 - 48 godzinach
- odczyn miejscowy: zaczerwienienie, bolesny obrzęk i swędzenie w miejscu podania. Może pojawić się również swędzący limfatyczny naciek. Tego typu reakcje występują najczęściej u osób wielokrotnie szczepionych. Może dochodzić do powstania podskórnych guzkówziarniniaków, przekształcających się niekiedy w aseptyczne ropnie (1: 100 000). Ziarniniaki, które nie znikają w okresie 6 tygodni mogą być wynikiem rozwoju nadwrażliwości na glin.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o Clodivac zawiesina do wstrzykiwań nie mniej niż 40 j.m. toksoidu tężcowego i nie mniej niż 5 j.m. toksoidu błoniczego/0 5 ml; 1 dawka (0 5 ml)

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku