Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Axotret kapsułki miękkie 20 mg

Znajdź informacje na temat leku

Axotret kapsułki miękkie 20 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Trądzik

0.0
Axotret kapsułki miękkie 20 mg
Postać leku: kapsułki miękkie    
Substancja czynna: Isotretinoinum    
Lek dostępny na receptę

Lek Axotret ma postać kapsułek miękkich. Axotret jest lekiem dermatologicznym. Lek ten stosuje się w leczeniu ciężkich postaci trądziku (takich jak trądzik guzkowy lub skupiony lub trądzik z ryzykiem powstawania trwałych blizn), którego objawy nie ustępowały po przeprowadzeniu leczenia działającymi ogólnie lekami przeciwbakteryjnymi i lekami stosowanymi miejscowo. Lek ten powinien ordynować doświadczony lekarz. Leku tego nie stosuje się przed okresem dojrzewania oraz u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Lek Axotret leczy ciężkie postaci trądziku, takie jak trądzik guzkowy lub skupiony lub trądzik z ryzykiem powstawania trwałych blizn.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku Axotret:
- jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że jest w ciąży,
- jeśli pacjentka karmi piersią,
- u pacjentów z niewydolnością wątroby,
- u pacjentów ze znacznie zwiększonym stężeniem lipidów (cholesterolu, trójglicerydów) we krwi,
- jeśli u pacjenta jest wysokie stężenie witaminy A w organizmie (hiperwitaminoza A),
- w razie uczulenia (nadwrażliwości) na izotrety...

Kiedy nie stosować leku Axotret:
- jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że jest w ciąży,
- jeśli pacjentka karmi piersią,
- u pacjentów z niewydolnością wątroby,
- u pacjentów ze znacznie zwiększonym stężeniem lipidów (cholesterolu, trójglicerydów) we krwi,
- jeśli u pacjenta jest wysokie stężenie witaminy A w organizmie (hiperwitaminoza A),
- w razie uczulenia (nadwrażliwości) na izotretynoinę, olej sojowy (orzeszki ziemne lub soję) lub którykolwiek z pozostałych składników leku Axotret,
- jeśli pacjent stosuje antybiotyki z grupy tetracyklin.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Axotret:

Ważne

Składnik aktywny leku ma działanie teratogenne. Oznacza to, że uszkadza płód i zwiększa ryzyko poronienia.

Nie należy stosować leku Axotret, jeśli pacjentka jest w ciąży lub może zajść w ciążę w którymkolwiek momencie leczenia oraz w okresie jednego miesiąca po zakończeniu leczenia.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Działania te często ustępują w trakcie kontynuowania leczenia lub po zakończeniu leczenia. Lekarz prowadzący może pomóc pacjentowi się z nimi uporać.

Działania niepożądane pogrupowano według częstości występowania:
- bardzo częste (prawdopodobnie pojawią się u więcej niż 1 na 10 pacjentów),
- częste (pojawią się u mniej niż 1 na 10, ale u więcej niż 1 na 100 pacjentów),
- niezbyt częste (pojaw...

Działania te często ustępują w trakcie kontynuowania leczenia lub po zakończeniu leczenia. Lekarz prowadzący może pomóc pacjentowi się z nimi uporać.

Działania niepożądane pogrupowano według częstości występowania:
- bardzo częste (prawdopodobnie pojawią się u więcej niż 1 na 10 pacjentów),
- częste (pojawią się u mniej niż 1 na 10, ale u więcej niż 1 na 100 pacjentów),
- niezbyt częste (pojawią się u mniej niż 1 na 100, ale u więcej niż 1 na 1000 pacjentów),
- rzadkie (pojawią się u mniej niż 1 na 1000, ale u więcej niż 1 na 10 000 pacjentów),
- bardzo rzadkie (pojawią się u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów),
- częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

Zaburzenia krwi i układu chłonnego:
W bardzo częstych przypadkach u pacjentów występują zaburzenia krwi, które mają wpływ na różnego rodzaju krwinki. Mogą wystąpić zaburzenia komórek odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi, co oznacza, że łatwiej może dochodzić do zasinienia oraz krwawienia. Jeśli wystąpią zaburzenia czerwonych krwinek, może wystąpić niedokrwistość. Jeśli wystąpią zaburzenia białych komórek krwi, które zwalczają infekcje, pacjent może być podatny na infekcje. W trakcie leczenia krew będzie regularnie monitorowana. W bardzo rzadkich przypadkach może wystąpić powiększenie węzłów chłonnych.

Zaburzenia układu nerwowego:
Częstym działaniem niepożądanym związanym z leczeniem izotretynoiną jest ból głowy. Odnotowano rzadkie przypadki drgawek oraz senności.
Opisano bardzo rzadkie przypadki łagodnego nadciśnienia wewnątrzczaszkowego, szczególnie gdy izotretynoina była stosowana z niektórymi antybiotykami (tetracykliny). Jeśli u pacjenta wystąpi utrzymujący się ból głowy z nudnościami, wymioty oraz zaburzenia widzenia, może to oznaczać wystąpienie łagodnego nadciśnienia wewnątrzczaszkowego. Należy wtedy odstawić lek Axotret i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Zaburzenia oka:
Bardzo często występuje stan zapalny oka (zapalenie spojówek) oraz okolicy powiek (zapalenie powiek). W bardzo częstych przypadkach pacjent może odczuwać suchość i niewielkie podrażnienie oczu. Należy poprosić farmaceutę, aby zalecił odpowiednie krople do oczu, które mogą pomóc. W bardzo rzadkich przypadkach, z uwagi na suchość oka w trakcie trwania leczenia, u osób noszących szkła kontaktowe może zajść konieczność noszenia okularów.

W bardzo rzadkich przypadkach może wystąpić osłabienie widzenia w ciemności wywołane działaniem leku, co sprawi, że widzenie w nocy będzie trudniejsze. Izotretynoina może również powodować ślepotę barw i niektórzy pacjenci mogą wykazywać obniżoną zdolność do rozróżniania kolorów. Może wzrosnąć wrażliwość na światło i pacjent może odczuwać konieczność noszenia okularów przeciwsłonecznych w celu ochronienia oczu przed zbyt jasnym światłem słonecznym.

W bardzo rzadkich przypadkach u pacjentów wystąpiły inne problemy ze wzrokiem (zaburzenia widzenia), takie jak niewyraźne widzenie, zmętnienie rogówki oraz zaćma (zmętnienie powierzchni oka). W przypadku zauważenia jakiegokolwiek wpływu leku Axotret na wzrok, należy natychmiast powiadomić lekarza prowadzącego.

Zaburzenia ucha i błędnika:
W bardzo rzadkich przypadkach pacjenci mogą słyszeć gorzej niż wcześniej.

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia:
W częstych przypadkach wnętrze nosa staje się suche, występuje krwawienie z nosa i zapalenie jamy nosowo-gardłowej. W rzadkich przypadkach może wystąpić suchość gardła, co może wywoływać chrypkę lub nagły ucisk w klatce piersiowej ze skróceniem oddechu oraz świszczącym oddechem (skurcz oskrzeli), szczególnie u pacjentów z astmą.

Zaburzenia żołądka i jelit:
W przypadku wystąpienia silnego bólu brzucha z towarzyszeniem biegunki krwotocznej lub bez, nudności oraz wymiotów, należy zaprzestać stosowania izotretynoiny i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Odnotowano bardzo rzadkie przypadki występowania ciężkich zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak zapalenie trzustki, krwotok z przewodu pokarmowego, zapalenie okrężnicy, zapalenie jelita krętego oraz choroba zapalna jelit.

Zaburzenia nerek i dróg moczowych:
W bardzo rzadkich przypadkach u pacjentów występuje stan zapalny nerek. Do objawów należą uczucie nadmiernego zmęczenia, trudności w oddawaniu moczu, jak również napuchnięte i obrzmiałe powieki. W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy zaprzestać stosowania leku i skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Zaburzenia skóry i włosów (częstość nieznana):
Ciężkie wysypki skórne (rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona i toksyczno-rozpływna martwica naskórka), które mogą potencjalnie zagrażać życiu i wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.
Na początku pojawiają się jako okrągłe plamki, często z centralnie umiejscowionymi pęcherzykami, zwykle na ramiona i rękach lub nogach i stopach, cięższym wysypkom mogą towarzyszyć pęcherze na klatce piersiowej i plecach. Mogą wystąpić dodatkowe objawy, takie jak stan zapalny oka (zapalenie spojówek) lub owrzodzenie jamy ustnej, gardła lub nosa. Ciężkie postacie wysypki mogą powodować uogólnione łuszczenie się skóry, co może zagrażać życiu. Te ciężkie wysypki skórne często poprzedza ból głowy, gorączka, ból całego ciała (objawy grypopodobne).
Jeśli wysypka się rozwinie lub wystąpią powyższe zmiany skórne, należy przerwać leczenie lekiem Axotret i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

W bardzo częstych przypadkach u pacjentów występuje suchość skóry, w szczególności warg i twarzy. Mogą wystąpić stany zapalne skóry (zapalenie skóry), spierzchnięcie i stan zapalny ust (zapalenie czerwieni warg), wysypka, świąd i łuszczenie się skóry. Suchość tę można zmniejszyć poprzez regularne stosowanie dobrych kremów nawilżających od początku leczenia.

W bardzo częstych przypadkach skóra może stać się bardziej delikatna i bardziej czerwona niż zazwyczaj, szczególnie w obrębie twarzy. W bardzo rzadkich przypadkach u pacjenta może wystąpić nadmierna potliwość.

Bardzo rzadko objawy trądziku mogą ulec pogorszeniu w trakcie pierwszych tygodni leczenia. W bardzo rzadkich przypadkach skóra może wydawać się zaogniona i opuchnięta, ze zwiększoną pigmentacją w obrębie twarzy.

Rzadko po zastosowaniu leku Axotret, pacjent może zauważyć utratę włosów lub nadmierne owłosienie. Objawy te są zazwyczaj przemijające, a utrzymujące się przerzedzenie włosów jest rzadkie. Włosy powinny powrócić do prawidłowego stanu po zakończeniu leczenia.

W bardzo rzadkich przypadkach u pacjentów mogą występować miejscowe zakażenia bakteryjne tkanki w okolicy nasady paznokcia, opuchlizny z wydzieliną ropną, zmiany paznokcia, zgrubienie blizn po zabiegach chirurgicznych oraz zwiększenie owłosienia ciała.

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe oraz tkanki łącznej:
U pacjentów leczonych izotretynoiną odnotowano bardzo częste przypadki bólu pleców. Z uwagi na fakt, iż w trakcie leczenia izotretynoiną bardzo często obserwowano bóle mięśni i stawów, należy zadbać o to, aby w trakcie leczenia izotretynoiną zmniejszyć intensywność wykonywanego wysiłku fizycznego.

Ponadto, w bardzo rzadkich przypadkach może wystąpić zapalenie stawów, zaburzenia kości (w tym opóźnienie wzrostu kości, wyrośle kostne oraz zmniejszenie gęstości kości), zwapnienie więzadeł i ścięgien, sporadyczne przypadki bolesności ścięgien oraz nieprawidłowe stężenie produktów rozpadu mięśni we krwi, jeśli w czasie stosowania leku pacjent wykonuje intensywne ćwiczenia fizyczne. Kości, których prawidłowy wzrost się jeszcze nie skończył, mogą przedwcześnie przestać rosnąć.

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania:
W bardzo rzadkich przypadkach u pacjentów wystąpiła cukrzyca, do objawów której zaliczano nadmierne pragnienie oraz częstą potrzebę oddawania moczu. Badania laboratoryjne krwi często wykazywały wzrost stężenia cukru we krwi.

Często występuje zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi. Bardzo rzadko występuje zwiększenie stężenia trójglicerydów i zmniejszenie stężenia lipoprotein o dużej gęstości (HDL).

Zaburzenia układu immunologicznego:
W rzadkich przypadkach u pacjentów leczonych izotretynoiną występowały reakcje uczuleniowe, takie jak wysypka skórna oraz swędzenie skóry. Ciężkie reakcje uczuleniowe (reakcje anafilaktyczne) mogą objawiać się wystąpieniem ucisku w klatce piersiowej oraz trudnościami w oddychaniu. Jeśli u pacjenta wystąpi reakcja uczuleniowa, należy odstawić lek Axotret i skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych:
U pacjentów często występuje zwiększenie stężenia enzymów wątrobowych. Jest wykrywane w trakcie badań krwi wykonywanych przez cały okres leczenia. W bardzo rzadkich przypadkach u pacjentów wystąpiły ciężkie zaburzenia wątroby (zapalenie wątroby). Jeśli u pacjenta wystąpi zażółcenie skóry lub oczu z towarzyszącym zmęczeniem, należy zaprzestać stosowania leku oraz jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Zaburzenia psychiczne:
W rzadkich przypadkach niektórzy pacjenci stosujący izotretynoinę lub wkrótce po zaprzestaniu stosowania izotretynoiny popadali w depresję lub występowały u nich innego rodzaju poważne zaburzenia psychiczne. Do objawów należały nastrój przygnębienia lub pustki, zmiany nastrojów, lęk, napady płaczu, nerwowość, utrata przyjemności lub zainteresowania zajęciami towarzyskimi lub sportowymi, zbyt dużo lub zbyt mało snu, wahania wagi lub łaknienia, pogorszenie wyników w szkole lub w pracy lub trudności z koncentracją. W bardzo rzadkich przypadkach pacjenci z wcześniej występującą depresją mogą czuć się gorzej.

Bardzo rzadko niektórzy pacjenci stosujący izotretynoinę myśleli o samookaleczeniu lub samobójstwie. Niektórzy pacjenci próbowali popełnić lub popełnili samobójstwo. Istnieją doniesienia, że niektórzy z nich nie wyglądali na przygnębionych.

Rzadko pacjenci stosujący izotretynoinę stawali się gwałtowni i agresywni.

Z uwagi na fakt, iż zaburzenia psychiczne mogą być wywołane przez wiele różnych czynników, ważne jest, aby powiedzieć lekarzowi prowadzącemu, jeśli u pacjenta kiedykolwiek wystąpiła jakakolwiek choroba psychiczna, w tym depresja, zachowania samobójcze lub psychoza (psychoza oznacza utratę kontaktu z rzeczywistością, w tym słyszenie głosów lub widzenie rzeczy, których nie ma). Należy również powiedzieć lekarzowi prowadzącemu, czy pacjent stosuje leki na powyższe choroby.

Jeśli pacjent uważa, że pojawiają się u niego którekolwiek z wyżej wymienionych stanów psychicznych lub objawy depresji, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Lekarz może zalecić zaprzestanie stosowania leku Axotret. Jednak zaprzestanie leczenia może nie być wystarczające, aby złagodzić objawy i może być konieczne uzyskanie dalszej pomocy, która zostanie zorganizowana przez lekarza prowadzącego.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o Axotret kapsułki miękkie 20 mg

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku