Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Alfabax tabletki o 10 mg

Znajdź informacje na temat leku

Alfabax tabletki o 10 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Przerost prostaty

0.0
Alfabax tabletki o 10 mg
Postać leku: tabletki o    
Substancja czynna: Alfuzosini hydrochloridum    
Lek dostępny na receptę

Lek Alfabax jest stosowany w leczeniu objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Jest to choroba, w przebiegu której gruczoł krokowy powiększa się, ale sam wzrost nie ma charakteru nowotworowego (łagodny). Najczęściej występuje u mężczyzn w starszym wieku. Gruczoł krokowy jest umiejscowiony poniżej pęcherza moczowego, otacza cewkę moczową (przewód wyprowadzający mocz na zewnątrz organizmu). Z wiekiem gruczoł krokowy może rosnąć i uciskać cewkę moczową, tym samym zmniejszając jej średnicę. Może to powodować częste oddawanie moczu oraz trudności w oddawaniu moczu. Lek jest przeznaczony do stosowania wyłącznie u mężczyzn, nie może być stosowany u dzieci ani kobiet. Lek Alfabax leczy objawy łagodnego rozrostu gruczołu krokowego czyli prostaty.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Leku Alfabax nie należy stosować:
- Jeśli pacjent ma uczulenie . Reakcja uczuleniowa może objawiać się wysypką, obrzękiem warg, gardła lub języka, trudnościami w przełykaniu lub oddychaniu.
- Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na alfuzosynę lub leki podobnie działające jak alfuzosyna (takie jak terazosyna, doksazosyna);
- Jeśli u pacjenta występuje, lub występowało w przeszłośc...

Leku Alfabax nie należy stosować:
- Jeśli pacjent ma uczulenie . Reakcja uczuleniowa może objawiać się wysypką, obrzękiem warg, gardła lub języka, trudnościami w przełykaniu lub oddychaniu.
- Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na alfuzosynę lub leki podobnie działające jak alfuzosyna (takie jak terazosyna, doksazosyna);
- Jeśli u pacjenta występuje, lub występowało w przeszłości, niskie ciśnienie krwi przy wstawaniu z pozycji siedzącej lub leżącej (medyczne określenie tego objawu to niedociśnienie ortostatyczne). Może to powodować zawroty głowy, uczucie oszołomienia lub omdlenia przy szybkim wstawaniu lub siadaniu;
- Jeśli pacjent przyjmuje już inny lek alfa-adrenolityczny (taki jak terazosyna, doksazosyna).
- Jeśli u pacjenta występują choroby wątroby;

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia poniższych działań niepożądanych występuje na początku leczenia.

Bardzo ciężkie działania niepożądane

Bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów otrzymujących lek)
- Nagłe wystąpienie obrzęku powiek, twarzy, warg, jamy ustnej i języka, trudności w oddychaniu lub przełykaniu, wysypka, pokrzywka i świąd. Są to objawy bardzo ciężkiej reakcji alergiczn...

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia poniższych działań niepożądanych występuje na początku leczenia.

Bardzo ciężkie działania niepożądane

Bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów otrzymujących lek)
- Nagłe wystąpienie obrzęku powiek, twarzy, warg, jamy ustnej i języka, trudności w oddychaniu lub przełykaniu, wysypka, pokrzywka i świąd. Są to objawy bardzo ciężkiej reakcji alergicznej. (Terminem medycznym określającym te objawy jest obrzęk naczynioruchowy).
- Uczucie ciasnoty, ciężkości, dyskomfortu lub miażdżącego bólu odczuwanego w okolicy zamostkowej, który może promieniować do ramion, karku i żuchwy. [Mogą to być objawy dławicy piersiowej]. Zazwyczaj zdarza się to jedynie w przypadku występowania dławicy
piersiowej w przeszłości.

Inne działania niepożądane obejmują:

Częste działania niepożądane (u mniej niż 1 na 10 pacjentów otrzymujących lek):
- ból głowy
- uczucie mdłości (nudności)
- ból brzucha
- uczucie osłabienia lub zmęczenia
- zawroty głowy
- uczucie zawrotów głowy lub oszołomienia przy szybkim wstawaniu lub siadaniu (niedociśnienie ortostatyczne).

Niezbyt częste działania niepożądane (u mniej niż 1 na 100 pacjentów otrzymujących lek):
- przyspieszone bicie serca (tachykardia), uczucie szybkiego bicia serca (kołatanie)
- omdlenia
- ból w klatce piersiowej
- ospałość
- wysypka, świąd
- nagłe uderzenia gorąca
- zatrzymanie wody w organizmie (może powodować puchnięcie rąk lub nóg)
- uogólnione złe samopoczucie
- zaburzenia widzenia
- nietrzymanie moczu
- katar
- luźne stolce (biegunka)
- suchość błon śluzowych jamy ustnej
- uczucie wirowania lub kręcenia się pomimo pozostawania bez ruchu (zawroty głowy)

Bardzo rzadkie działania niepożądane (u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów otrzymujących lek):
- swędząca, grudkowata wysypka zwana pokrzywką
- uszkodzenie wątroby (hepatotoksyczność)

Inne działania niepożądane (częstość nie znana):
- niedobór białych krwinek (neutropenia), który może objawiać się częstymi infekcjami z wysoką gorączką, silnymi dreszczami, bólem gardła i owrzodzeniem jamy ustnej
- utrata apetytu, nudności, wymioty, ogólne złe samopoczucie, gorączka, świąd, zażółcenie skóry i białkówek oczu, jasno zabarwiony stolec, ciemno zabarwiony mocz (może to być związane z uszkodzeniem wątroby)
- nudności (wymioty)
- nieregularne i często gwałtowne bicie serca (migotanie przedsionków)
- utrzymujący się i bolesny wzwód prącia, niezwiązany z aktywnością seksualną (priapizm)
- jeśli pacjent ma usuwaną zaćmę (zamglenie soczewki oka) oraz przyjmuje bądź przyjmował lek Alfabax podczas operacji może wystąpić zespół wiotkiej tęczówki oraz nieprawidłowe rozszerzanie się źrenicy. Zdarza się to tylko podczas operacji. Istotne jest aby okulista przeprowadzający zabieg był poinformowany o przyjmowaniu leku, może wówczas inaczej przeprowadzić operację.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o Alfabax tabletki o 10 mg

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku