Strona głównaZdrowieJedz sery - chronią serce

Jedz sery - chronią serce

Sery nie są „ulubieńcami" dietetyków, często uważa się je za zbyt tłuste i zagrażające układowi krążenia. Teraz ustalono jednak, że ci, którzy codziennie sięgają po te produkty, wykazują niższe ryzyko chorób serca czy udaru niż osoby ich unikające.
Jedz sery - chronią serce [Fot. monticellllo - Fotolia.com] Uczeni z Chin i Holandii przeanalizowali 15 długoletnich badań obserwacyjnych, w których uczestniczyło ponad 200 tysięcy ludzi. Okazało się, że -wbrew oczekiwaniom dietetyków - ludzie regularnie jedzący sery mieli o 14 proc. niższe ryzyko choroby wieńcowej i o 10 proc. rzadziej chorowali na niż osoby, które rzadko jadły ser lub nigdy tego nie jadły.

Takie wyniki nieco zaskakują, ponieważ ser jest uważany za jeden z elementów jadłospisu, który sprzyja nadmiarowi cholesterolu i wiąże się z wyższym prawdopodobieństwem rozwoju chorób serca. W istocie sery nierzadko są bogate w tłuszcze nasycone, ale jednocześnie zawierają też bradzo potrzebne składniki odżywcze, takie jak , białko, .

Co istotne tu jednak, na najsilniejsze efekty ochronne mogli liczyć ci, którzy serwowali sobie umiarkowane ilości serów. Ludzie regularnie jedzący duże dawki tego produktu nie mogli liczyć na znacząco niższe prawdopodobieństwo .

Być może sery dają korzystne efekty, które równoważą negatywny wpływ wysokiej zawartości nasyconych tłuszczów. Sery odznaczają się wysoką zawartością probiotyków, a one zmniejszają stany zapalne. Poza tym zawierają również sprzężony kwas linolowy (CLA), nienasycony kwas tłuszczowy mogący zwiększać ilość „dobrego" cholesterolu HDL i obniżać poziom „złego" .

Wyniki badań przedstawiono w European Journal of Nutrition.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X