Strona głównaZdrowieJedz sery - chronią serce

Jedz sery - chronią serce

Sery nie są „ulubieńcami" dietetyków, często uważa się je za zbyt tłuste i zagrażające układowi krążenia. Teraz ustalono jednak, że ci, którzy codziennie sięgają po te produkty, wykazują niższe ryzyko chorób serca czy udaru niż osoby ich unikające.
Jedz sery - chronią serce [Fot. monticellllo - Fotolia.com] Uczeni z Chin i Holandii przeanalizowali 15 długoletnich badań obserwacyjnych, w których uczestniczyło ponad 200 tysięcy ludzi. Okazało się, że -wbrew oczekiwaniom dietetyków - ludzie regularnie jedzący sery mieli o 14 proc. niższe ryzyko choroby wieńcowej i o 10 proc. rzadziej chorowali na niż osoby, które rzadko jadły ser lub nigdy tego nie jadły.

Takie wyniki nieco zaskakują, ponieważ ser jest uważany za jeden z elementów jadłospisu, który sprzyja nadmiarowi cholesterolu i wiąże się z wyższym prawdopodobieństwem rozwoju chorób serca. W istocie sery nierzadko są bogate w tłuszcze nasycone, ale jednocześnie zawierają też bradzo potrzebne składniki odżywcze, takie jak , białko, .

Co istotne tu jednak, na najsilniejsze efekty ochronne mogli liczyć ci, którzy serwowali sobie umiarkowane ilości serów. Ludzie regularnie jedzący duże dawki tego produktu nie mogli liczyć na znacząco niższe prawdopodobieństwo .

Być może sery dają korzystne efekty, które równoważą negatywny wpływ wysokiej zawartości nasyconych tłuszczów. Sery odznaczają się wysoką zawartością probiotyków, a one zmniejszają stany zapalne. Poza tym zawierają również sprzężony kwas linolowy (CLA), nienasycony kwas tłuszczowy mogący zwiększać ilość „dobrego" cholesterolu HDL i obniżać poziom „złego" .

Wyniki badań przedstawiono w European Journal of Nutrition.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy