Strona głównaZdrowieZbadaj znamiona i ciesz się słońcem strona 2 / 2

Zbadaj znamiona i ciesz się słońcem

strona 2 / 2

Zbadaj znamiona i ciesz się słońcem [©  Damian Gretka - Fotolia.com]
Skóra – weź ją pod lupę

Jak w przypadku każdej choroby, niezastąpionym narzędziem walki jest profilaktyka. Wiosna to idealna pora na to, by poddać nasze znamiona wnikliwej diagnostyce. Wczesne wykrycie niebezpiecznych zmian pozwoli bowiem nie tylko na ich ewentualne usunięcie, ale także na regenerację skóry jeszcze przed wakacjami.

Badanie kontrolne u dermatologa pozwala wykryć wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w obrębie naszej skóry, ocenić jej stan i kondycję oraz w przypadku stwierdzenia choroby - dobrać odpowiednią metodę leczenia.

– W przypadku obecności znamion barwnikowych, w celu postawienia prawidłowej diagnozy, dermatolog wykonuje badanie nazywane dermatoskopią. Jest ono całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne – mówi dr n. med. Małgorzata Mazur. – Polega na przyłożeniu do znamienia dermatoskopu, który umożliwia kilkudziesięciokrotne powiększenie obrazu zmiany skórnej z wyraźnym uwidocznieniem jej koloru oraz struktur niewidocznych gołym okiem. Wynik badania jest udostępniany pacjentowi natychmiast podczas wizyty – dodaje.

Metoda, stosowana przez doświadczonego dermatologa, w znaczący sposób przyczynia się do zwiększenia klinicznego rozpoznawania melanocytowych, niemelanocytowych, łagodnych i złośliwych zmian skórnych, w tym czerniaka. Badanie dermatoskopowe można przeprowadzić metodą klasyczną (opisaną powyżej) oraz metodą cyfrową, która dodatkowo umożliwia zapisywanie poszczególnych obrazów skóry w trakcie kolejnych wizyt, co zwiększa możliwość dokładnej obserwacji i analizy znamion. Ma to szczególne znaczenie u pacjentów, którzy posiadają liczne znamiona barwnikowe, wymagające stałej, regularnej obserwacji.

– Jeżeli podczas badania dermatoskopowego zaistnieje podejrzenie czy też stwierdzi się atypowe struktury barwnikowe w obrębie znamienia, konieczne jest jego chirurgiczne usunięcie i poddanie materiału dokładnemu badaniu histopatologicznemu. Zabieg usunięcia znamienia polega na wycięciu go wraz z marginesem skórny zdrowej, tak by mieć pewność, iż zmiana została usunięta w całości – wyjaśnia doktor Mazur.

Pacjent przed zabiegiem otrzymuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu jest on całkowicie bezbolesny. Po wycięciu założone zostają szwy techniką wykorzystywaną w chirurgii plastyczniej, aby po ich zdjęciu zminimalizować ryzyko pozostania blizny. Jednak obecność blizny czy przebarwienia po zabiegu nie może być porównywana do ryzyka wiążącego się z przeoczeniem znamienia, które mogłoby przekształcić się w czerniaka - nowotwór o wysokiej złośliwości, będący główną przyczyną zgonów spowodowanych nowotworami skóry.
Strony : 1 2
 

Przeczytaj także


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy