Strona głównaZdrowieZbadaj znamiona i ciesz się słońcem

Zbadaj znamiona i ciesz się słońcem

Wraz z nadejściem wiosny zaczynamy intensywnie myśleć o poprawie naszego wyglądu oraz polepszeniu kondycji fizycznej. Wizyty w gabinetach kosmetycznych, intensywne ćwiczenia w klubie fitness to ważny element przygotowań do lata. By w pełni cieszyć się wakacjami, powinniśmy jednak pomyśleć o zdrowiu naszej skóry, a zwłaszcza o wnikliwej diagnostyce znamion.
Zbadaj znamiona i ciesz się słońcem [©  Damian Gretka - Fotolia.com] barwnikowe to nie tylko problem natury estetycznej, dlatego, jeżeli zauważymy na swoim ciele podejrzane plamki, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u dermatologa. Na ich powstawanie najczęściej narażone są osoby, w rodzinach których występują tego typu problemy skórne (podłoże genetyczne), ale także osoby z jasną karnacją, podatne na zwiększone ryzyko oparzeń słonecznych czy też pacjenci z zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Znajdź istotną różnicę

Znamiona barwnikowe to nieprawidłowości rozwojowe, będące skupiskiem silnie mnożących się komórek barwnikowych (melanocytów). Należą do najczęściej występujących zmian skórnych u człowieka. Mogą pojawić się na skórze całego ciała. Część z nich ma charakter wrodzony, natomiast wiele z nich powstaje pod wpływem działania promieniowania UV - wówczas są to tzw. znamiona nabyte, na przykład podczas intensywnych kąpieli słonecznych.

Każdy z nas posiada na swojej skórze około dwudziestu znamion. Należy jednak pamiętać o tym, iż nie wszystkie z nich zagrażają naszemu życiu i zdrowiu. Zwykłe znamiona melanocytowe - określane mianem łagodnych i niegroźnych - są płaskie lub nieznacznie wyniosłe, o wyraźnych granicach, średnicy 2-5 mm, jednolitym zabarwieniu, z widocznym rysunkiem skóry na ich powierzchni. Natomiast atypowe znamiona barwnikowe, które naszemu życiu, mają postać wyraźnych plam lub plamek barwnikowych, często z komponentą grudkową, a czasem nawet guzków, wyniosłych ponad powierzchnię skóry. Charakteryzują się niesymetrycznym i nieregularnym kształtem, mają ciemne zabarwienie lub nierównomierny rozkład barwnika. Są wypukłe lub o średnicy większej niż 5 mm.

– Znamiona tego typu wymagają niezwłocznej oceny podczas wizyty u dermatologa – radzi dr n. med. Małgorzata Mazur, specjalista dermatolog i wenerolog, Szpital Med Polonia Poznań. – Dodatkowo, naszą czujność powinny wzbudzić krwawiące, sprawiające ból czy powodujące swędzenie – dodaje.

Każda zmiana w obrębie znamienia, jego powiększenie, zmiana kształtu, dolegliwości dodatkowe, na przykład świąd czy też pojawienie się nowego znamienia barwnikowego, powinny w trybie pilnym skierować nas na wizytę do dermatologa.
 
Strony : 1 2

Przeczytaj także


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy