Strona głównaZdrowiePozytywne aspekty późnego wieku - naukowcy o starzeniu się strona 2 / 2

Pozytywne aspekty późnego wieku - naukowcy o starzeniu się

strona 2 / 2

Pozytywne aspekty późnego wieku - naukowcy o starzeniu się [© abilitychannel - Fotolia.com]
Seks jest dobry

W ostatniej części prezentacji prof. Jerzy Vetulani poruszył kwestię aktywności seksualnej w starszym wieku. Podkreślił, że seks jest naturalny i niezwykle ważny dla człowieka – na każdym etapie życia.

- Seks silnie pobudza układ nagrody. To potężne narzędzie emocjonalne. Ma znakomity wpływ na zdrowie i ogólnie na jakość naszego życia – mówi prof. Vetulani. – W późniejszym wieku seks służy głównie do utrzymania więzi. Szalenie ważne jest też przytulanie, dotykanie i ocieranie. Według badań 30% Amerykanów po osiemdziesiątce uprawia seks. Ponadto jeden orgazm w tygodniu przekłada się u mężczyzn na zmniejszenie ryzyka śmierci w danym roku o 50%.

Podsumowując wykład, prof. Jerzy Vetulani powiedział, że ogólnie na starzenie się źle wpływa leniwy tryb życia. Warto więc być aktywnym. Następnie tę puentę znakomicie uzupełnił prof. Tadeusz Parnowski, prezes Polskiego Towarzystwa Psychogeriatrycznego. Podczas wykładu „Jak to jest: być starym i szczęśliwym” zastanawiał się nad miejscem osób starszych w społeczeństwie.

Co wpływa na stan zdrowia i poczucie szczęścia? Jako najważniejsze czynniki prof. Tadeusz Parnowski wskazuje styl życia rozumiany jako potrzeby, które zaspokajamy. Jeśli ktoś zaleca , ale nie sprawia nam to przyjemności, to wybierzmy pływanie, które lubimy od dziecka.

- W przypadku podejmowania aktywności dodatkowo pozytywny wpływ ma ich zmienność. Można uczestniczyć w wykładach na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, ale też brać udział we wspólnym pieczeniu chleba, malowaniu czy wędkowaniu. Aktywności najlepiej dobierać indywidualnie do swoich potrzeb, zmieniać, dopasowywać – mówi prof. Parnowski.

Ogromne znaczenie ma to, jak osoby starsze funkcjonują w społeczeństwie. Seniorzy są często pozostawiani samym sobie, izolowani społecznie, samotni. To prowadzi nawet do niedożywienia i niedowodnienia i ma zgubny wpływ. Metodą na radzenie sobie z izolacją społeczną będzie indywidualny kontakt z osobą starszą, np. pracownika instytucji społecznej, który będzie odwiedzał seniora. Prof. Parnowski zaznacza jednak, że nie może to być kontakt zbyt częsty, optymalnie raz w tygodniu.

XII Międzynarodowy Kongres Psychogeriatryczny odbył się 3 i 4 grudnia we Wrocławiu. Wzięli w nim udział wybitni specjaliści w dziedzinie psychiatrii i psychogeriatrii, w tym m.in. prof. Jerzy Vetulani, neurobiolog z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, prof. Tadeusz Parnowski, prezes Polskiego Towarzystwa Psychogeriatrycznego, prof. Andrzej Kiejna, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prof. Michael Davidson, prezes cenionego w świecie Centrum Alzheimera, współzałożyciel Instytutu Gerontologii Angel Care we Wrocławiu, prof. Shlomo Noy, geriatra i współzałożyciel centrum seniora Angel Care. Tematem przewodnim kongresu były „Pozytywne aspekty życia senioralnego”, a część została poświęcona sesji z okazji stulecia śmierci prof. Aloisa Alzheimera, który prowadził we Wrocławiu badania w ostatnich latach swojego życia.
Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 00:31:03, 02-01-2016 ~gość: 89.230.145.xxx

    Przestańcie szerzyć te głupoty, że starzenie jest dobre! Starzenie jest złe, okropne. Przynosi smutek, cierpienie, trwogę. I na koniec starzenie to choroba, którą w przyszłości będzie można leczyć. Ray Kurzweil, Aubrey de Grey, Elon Musk, K. Eric Drexler, Larry Page, Sergey Brin - oto kilka naprawdę wybitnych postaci, które negują Wasz artykuł.
    ... zobacz więcej
  • 08:27:51, 02-01-2016 Lila

    Nie złość się Gościu. Po prostu w każdej sytuacji trzeba znaleźć pozytywy, skoro jeszcze nie ma lekarstwa na starość.
    Bo i co pozostaje?

    Pzdr.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy