Strona głównaZdrowiePozytywne aspekty późnego wieku - naukowcy o starzeniu się

Pozytywne aspekty późnego wieku - naukowcy o starzeniu się

Jak się starzeć, żeby być szczęśliwym? Dlaczego powinniśmy doceniać seniorów? Czy starsza osoba potrafi się bardziej cieszyć od młodszej? O tym rozmawiali naukowcy podczas XII Międzynarodowego Kongresu Psychogeriatrycznego, współorganizowanego przez Instytut Gerontologii Angel Care.
Pozytywne aspekty późnego wieku - naukowcy o starzeniu się [© abilitychannel - Fotolia.com] Naukowcy są zgodni co do jednego: aktywność – zarówno fizyczna, jak i intelektualna – jest bardzo ważna dla szczęśliwego życia na emeryturze. Jej znaczenie od zawsze podkreśla prof. Shlomo Noy, geriatra, współzałożyciel Angel Care, który był jednym z prelegentów na XII Międzynarodowym Kongresie Psychogeriatrycznym.

- Najlepiej być aktywnym przez całe życie, wówczas będziemy czerpać największe profity, ale pamiętajmy, że na zmianę stylu życia nigdy nie jest za późno – mówi prof. Shlomo Noy. – Ćwiczenia fizyczne i aktywność intelektualna wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, sprawność psychoruchową i poczucie szczęścia. To wszystko przekłada się na wyższą jakość życia w starszym wieku.

Łatwiej się cieszyć

„Jasna strona późnego wieku” – wykład prof. Jerzego Vetulaniego, neurobiologa z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, skupiał się na pozytywnych aspektach starzenia się. Profesor cytując badania, podając przykłady, a nawet przytaczając historie z własnego życia, udowadniał, że można starzeć się dobrze, o ile tylko chce się być aktywnym i twórczym.

Profesor tłumaczył, że mózg wcale nie starzeje się szybko, raczej zmieniają się jego funkcje: niektóre się psują, natomiast inne poprawiają. Co prawda wolniej się uczymy, lecz na przykład powiększamy zasób słów, a nasze funkcje werbalne mogą się nieustannie polepszać.

Poprawia się także emocjonalność, która się stabilizuje, a zmniejsza neurotyzm. Z wiekiem potrafimy coraz bardziej się cieszyć – i to z niewielkich spraw, np. z krajobrazu czy z rozmowy z drugą osobą. Badania wskazują również na to, że łatwiej skupiamy się na pozytywnych aspektach, a mniejszy wpływ mają na nas te negatywne.

Według naukowca starość ma kluczowe znaczenie dla przetrwania ludzkiego gatunku. Co więcej, ewolucja człowieka to w dużej mierze zasługa instytucji babci. Babcie opiekowały się wnuczętami, a w pełni sprawni rodzice mogli wówczas zadbać o zapewnienie wyżywienia. Starsze osoby były – i są – więc bardzo w społeczeństwie potrzebne.

- . Z wiekiem pamiętamy coraz więcej, a to oznacza ogromne doświadczenie. W stadzie słoni najważniejsza jest najstarsza samica, która prowadzi resztę. Gdy ona umiera, stado dużo traci – mówi prof. Jerzy Vetulani. – U ludzi przykładem mogą być Indianie Ache, wśród których najwięcej mięsa zdobywają łowcy w wieku 40-60 lat. Na polskim gruncie mają tak grzybiarze – najstarsi zbierają najwięcej.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 00:31:03, 02-01-2016 ~gość: 89.230.145.xxx

    Przestańcie szerzyć te głupoty, że starzenie jest dobre! Starzenie jest złe, okropne. Przynosi smutek, cierpienie, trwogę. I na koniec starzenie to choroba, którą w przyszłości będzie można leczyć. Ray Kurzweil, Aubrey de Grey, Elon Musk, K. Eric Drexler, Larry Page, Sergey Brin - oto kilka naprawdę wybitnych postaci, które negują Wasz artykuł.
    ... zobacz więcej
  • 08:27:51, 02-01-2016 Lila

    Nie złość się Gościu. Po prostu w każdej sytuacji trzeba znaleźć pozytywy, skoro jeszcze nie ma lekarstwa na starość.
    Bo i co pozostaje?

    Pzdr.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy