Strona głównaZdrowieOgólnopolska Kampania Społeczna „Zawalcz o swoje serce” strona 2 / 2

Ogólnopolska Kampania Społeczna „Zawalcz o swoje serce”

strona 2 / 2



Statystyki


W minionym dziesięcioleciu dokonał się ogromny postęp w liczbie wykonywanych zabiegów angioplastyki w zawale serca. Wszystko dzięki determinacji polskich kardiologów i przychylności władz odpowiedzialnych za prowadzenie polityki zdrowotnej. Oznacza to, że każdy polski obywatel, u którego dojdzie do zawału serca, może być leczony najskuteczniejszą metodą, jaką zna współczesna medycyna. Jednak, jak pokazują statystyki, blisko 1/4 osób, u których doszło do zawału, w ogóle nie jest leczona reperfuzją lub jest leczona za późno (patrz rys. 4.). Udrożnienie zamkniętej tętnicy wieńcowej po upływie kilkunastu godzin nie uratuje zagrożonej części mięśnia serca, ten bowiem zdążył już obumrzeć.
Ogólnopolska Kampania Społeczna „Zawalcz o swoje serce”


Rys. 4. Procent zawałów serca leczonych reperfuzją, a procent zawałów serca nie leczonych reperfuzyjnie


Mimo znaczącego wzrostu liczby szpitali zatrudniających specjalistyczny personel i wyposażonych w doskonały sprzęt zabiegowy, od wielu lat nie udaje się istotnie skrócić czasu, jaki mija od momentu wystąpienia objawów zawału serca do zabiegu otwarcia naczynia.

Ogólnopolska Kampania Społeczna „Zawalcz o swoje serce”
Rys. 5. Opóźnienie leczenia inwazyjnego w zawale



Edukacja przede wszystkim!

Brak odpowiedniej wiedzy i wynikające z tego niewłaściwe zachowania w momencie pojawienia się pierwszych objawów zawału serca są jednymi z przyczyn ponurych statystyk dotyczących tej groźnej choroby, szczególnie zbyt późnego wzywania pomocy.

Często spotykam „zawałowców", którzy na pytanie, dlaczego tak późno wezwali pomoc odpowiadają, że mieli dużo pracy, której nie dało się przełożyć, że była noc i woleli poczekać do rana, lub że ból wcale nie był silny, więc myśleli, że sam przejdzie. Ból oczywiście przejdzie, ale będzie to oznaczać, że zawał się dokonał i cały zagrożony obszar mięśnia, który można było uratować, zginął. Nie trzeba dodawać, że osoby te mają najmniejsze szanse na przeżycie" - komentuje dr hab. med. Maciej Lesiak, przewodniczący Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.


By edukować społeczeństwo o zawale serca, typowych objawach oraz metodach leczenia i profilaktyki zawałowej, została zainicjowana ogólnopolska kampania społeczna „Zawalcz o swoje serce", której celem jest podnoszenie świadomości z zakresu wiedzy Polaków na temat chorób serca, ze szczególnym uwzględnieniem choroby niedokrwiennej i jej najgroźniejszej postaci, jaką jest zawał serca. Dążenia kampanii skupiają się na zwróceniu uwagi na najczęstsze objawy zawału serca i podkreśleniu roli szybkiej reakcji i wezwania pomocy po zauważeniu pierwszych symptomów zawału. Śmiertelność szpitalna w zawale serca leczonym zabiegowo to zaledwie 3 - 4 procent (jeszcze w latach 60. i 70. ubiegłego wieku była ona 10 razy wyższa.) Dodatkowym, ważnym celem kampanii jest edukacja w dziedzinie profilaktyki.

„Chcemy nauczyć naszych rodaków, jakich objawów nie wolno ignorować, gdyż mogą zwiastować zagrożenie życia. Jednocześnie zależy nam, aby wszyscy nasi potencjalni pacjenci mieli świadomość, że jeśli spotka ich to nieszczęście, jakim jest zawał serca, to szybkie wezwanie pomocy pozwoli uratować życie większości z nich. Zadaniem kampanii jest także promowanie działań ukierunkowanych na przeciwdziałanie chorobie niedokrwiennej serca. Profilaktyka zachorowań oraz edukacja w dziedzinie choroby niedokrwiennej serca to istotne aspekty w budowaniu świadomości Polaków" - podkreśla dr hab. med. Maciej Lesiak, przewodniczący Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Organizatorem kampanii jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK) wraz z Asocjacją Interwencji Sercowo-Naczyniowej (AISN). AISN działa w strukturach PTK, skupiając dużą liczbę lekarzy (ponad 400) zajmujących się kardiologią inwazyjną, inaczej mówiąc zabiegową.

Aby podnieść świadomość zagrożenia, jakie dla potencjalnych pacjentów stanowi zawał serca swojego wsparcia dla kampanii udzielił aktor Krzysztof Stelmaszyk:

„Zawał serca może dotyczyć każdego z nas, dlatego tak ważne jest poznanie pierwszych, typowych objawów choroby. Nie warto czekać aż choroba nas pokona, należy walczyć o siebie i swoje serce i szybko wezwać specjalistyczną pomoc."


Hasło kampanii brzmi ZAWALCZ O SWOJE SERCE, ale tak naprawdę ani pacjent, ani jego bliscy nie muszą toczyć bojów o ratowanie życia. Wystarczy sięgnąć po telefon, wybrać nr ratunkowy 999 lub 112 z komórki i wezwać pomoc natychmiast po wystąpieniu objawów zawału.

Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy