Strona głównaZdrowieNowoczesne usługi medyczne w programach assistance strona 2 / 3

Nowoczesne usługi medyczne w programach assistance

strona 2 / 3

Nowoczesne usługi medyczne w programach assistance [© Christopher Nuzzaco - Fotolia.com]
Rosnące znaczenie dostępu do fachowej opieki medycznej dla mieszkańców Europy wynika z kilku czynników. Po pierwsze, jest pochodną zwiększającej się „świadomości zdrowotnej” Europejczyków, na którą składa się m.in. konieczność systematycznej profilaktyki. Niezwykle szybki rozwój medycyny, obejmujący zarówno coraz doskonalsze metody diagnostyki, jak też leczenia wcześnie wykrytych schorzeń, połączony z coraz wyższym zagrożeniem zdrowia ze strony tzw. chorób cywilizacyjnych, skłania pacjentów do stałego monitorowania swojego stanu zdrowia, a w razie potrzeby – szybkiego podejmowania koniecznej terapii. Istotnym czynnikiem wpływającym na zainteresowanie opieką medyczną wśród Europejczyków jest również rosnąca zamożność społeczeństwa. Dzięki temu środki przeznaczane przez gospodarstwa domowe na ochronę zdrowia systematycznie zwiększają się, nie tylko w ujęciu kwotowym, ale także biorąc pod uwagę ich udział w domowym budżecie. Dla przykładu, w 2004 roku we Francji środki przeznaczane na opiekę medyczną i profilaktykę zdrowotną stanowiły aż 13,2% wszystkich wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych, wobec zaledwie 5% w roku 1960.

Obok kwestii związanych z rosnącą “świadomością zdrowotną” Europejczyków, bardzo istotnym aspektem wpływającym na zapotrzebowanie na usługi z zakresu assistance medycznego są również zmiany społeczne obserwowane w krajach wysokorozwiniętych. Z jednej strony systematycznie zwiększa się udział osób starszych w społeczeństwie – szacuje się, że już w 2010 roku 25% Europejczyków przekroczy 60 rok życia, przy czym 30% z nich będzie mieszkać samotnie z dala od rodziny, zaś 20 milionów osób będzie wymagało stałej, profesjonalnej opieki. Z drugiej strony placówki medyczne dążą do skracania czasu hospitalizacji do minimum oraz rekonwalescencji pacjenta w domu, co jest ponad trzykrotnie tańsze niż opieka szpitalna. Warto pamiętać, że problem samotnego zamieszkiwania z dala od bliskich, a tym samym konieczności zdania się wyłącznie na pomoc zewnętrzną w razie wypadku lub choroby, dotyczy nie tylko osób w podeszłym wieku. Rosnąca liczba tzw. singli oraz osób samotnie wychowujących dzieci powoduje, że zapotrzebowanie na profesjonalną pomoc w trakcie choroby i rekonwalescencji coraz częściej zgłaszają również osoby młode, będące na co dzień w pełni sił oraz aktywności zawodowej. Polityka zdrowotna realizowana przez większość państw europejskich, połączona z panującymi obecnie trendami społecznymi sprzyja zatem rozwojowi programów assistance medycznego gwarantujących kompleksową opiekę także w czasie powrotu do zdrowia.
Strony : 1 2 3

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy