Strona głównaZdrowieKomórki macierzyste zregenerują mięśnie strona 2 / 2

Komórki macierzyste zregenerują mięśnie

strona 2 / 2

Komórki macierzyste zregenerują mięśnie [© Kirsty Pargeter - Fotolia.com]
Jak je wykorzystać?

Liczne badania nad wykorzystaniem komórek macierzystych w terapii prowadzone są także w Polsce. W Zakładzie Cytologii Wydziału Biologii na Uniwersytecie Warszawskim pracuje dr Edyta Brzóska-Wójtowicz, laureatka programu L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki. Kieruje ona zespołem naukowców, którzy badają możliwość regeneracji szkieletowych przy wykorzystaniu niemięśniowych komórek macierzystych.

– Mówiąc najprościej próbujemy skłonić własne komórki macierzyste pacjenta, który ma uszkodzone mięśnie szkieletowe, do regeneracji jego włókien mięśniowch – mówi dr Edyta Brzóska-Wójtowicz. – W tym celu wykorzystujemy cytokiny, czyli specjalne białka, którymi ostrzykujemy uszkodzone fragmenty tkanki mięśniowej. W efekcie w ostrzyknięte miejsce napływają w znacznie większej liczbie komórki macierzyste, które następnie uczestniczą w regeneracji uszkodzonej tkanki poprzez zmienianie się w komórki mięśniowe.

W każdym zdrowym mięśniu szkieletowym znajduje się pewna pula komórek macierzystych. W chwili, gdy tkanka mięśniowa zostanie uszkodzona, komórki te aktywują się do działania. Najpierw dokonują przemiany w komórkę mięśniową, a potem łączą się z innymi komórkami, aby odtworzyć całe włókno mięśniowe.

– Proces ten może jednak zostać zaburzony w wyniku większych urazów mechanicznych, procesu starzenia się organizmu lub takich chorób jak: cukrzyca, nowotwór i różne miopatie, czyli choroby, w których włókna mięśniowe z różnych powodów nie funkcjonują prawidłowo, co objawia się osłabieniem mięśni – dodaje dr Brzóska-Wójtowicz. – Wtedy trzeba zmobilizować komórki z innych partii organizmu, aby zregenerowały uszkodzony mięsień.

Badania dr Edyty Brzóski-Wójtowicz to duża nadzieja dla pacjentów borykających się z przewlekłym bólem mięśni pleców lub szyi, a także ofiar wypadków, w których doszło do uszkodzenia mięśni. Miejmy nadzieję, że wyniki prac jej zespołu jak najszybciej pozwolą na wdrożenie tej nowoczesnej terapii, która z pewnością przyniesie dużą ulgę wszystkim tym chorym.

L’Oréal Dla Kobiet i Nauki
Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:16:08, 15-04-2016 Antuanette

    Zdecydowanie polecam zabiegi z podaniem osocza bogatopłytkowego lub kwasu hialuronowego szczególnie w przypadkach choroby zwyrodnieniowej. Dzięki tym zabiegom zmniejszają się dolegliwości bólowe, a działanie kwasu powoduje , iż znacznie lepiej pracują stawy, częściowo znika problem braku mazi stawowej, dzięki której ruch w stawie jest płynny. PRP w skuteczny sposób wpływa na regeneracje mięśni, dlatego tak często korzystają z niego sportowcy. Mój brat miał zabieg regeneracji właśnie za pomocą PRP w tyskiej klinice Dea Salus. Jest już dobrze, wrócił do treningów. Każdemu polecamy.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy