Strona głównaZdrowieKoenzym Q10 - przeciwutleniacz, witamina, źródło młodości strona 2 / 2

Koenzym Q10 - przeciwutleniacz, witamina, źródło młodości

strona 2 / 2

Koenzym Q10 - przeciwutleniacz, witamina, źródło młodości [© Kurhan - Fotolia.com]
Główne wskazania

Zastosowanie koenzymu Q10 jest bardzo szerokie m.in. ze względu na jego bardzo dobrą tolerancję i brak toksyczności. Stosowany jest przede wszystkim w chorobach układu krążenia, niedokrwienna serca, , niemiarowości, w niedoborach immunologicznych lub przy wskazaniach do zwiększenia aktywności układu odpornościowego. Dzięki tak skutecznemu działaniu podawany jest nawet chorym na oraz osobom wycieńczonym chemioterapią. Jest też szczególnie ważny dla prawidłowej pracy serca, które ma dużo mitochondriów i jest bardzo wrażliwe na jego niedobory. Q10 stosuje się w chorobach przemiany materii, w paradontopatiach (choroby przyzębia), w geriatrii, w zatruciach oraz w celu zwiększenia wydolności fizycznej. Wsparcia potrzebują także ludzie młodzi, do których należą głównie sportowcy oraz osoby na co dzień wykonujący ciężką pracę fizyczną. Coraz częściej koenzym Q10 stosowany jest w kosmetologii - uelastycznia i wygładza skórę oraz w stomatologii, w leczeniu chorób przyzębia. Można go również stosować jako uzupełnienie diety w przypadku problemów z nadwagą.

Zapotrzebowanie

Organizm ludzki sam produkuje koenzym Q10 tylko do pewnego momentu. Im człowiek starszy, tym zdolność do wytwarzania tej substancji jest coraz mniejsza. Dodatkowo osoby stosujące leki na obniżenie poziomu , są narażone na dodatkowe obniżenie jego poziomu.

- Niedobory możemy próbować uzupełniać poprzez spożywanie produktów spożywczych, takich jak olej rzepakowy, tuńczyk, kurczak czy śledzie. Jednak zawartość Q10 w tych produktach, zwłaszcza po przetworzeniu, jest niestety często niewystarczająca do pełnego zaspokojenia potrzeb organizmu. Warto więc stosować jego suplementację w postaci wysokiej jakości preparatów - wyjaśnia Justyna Brandys.

Zalecane ilości przyjmowania koenzymu Q10

30 - 40 lat - 2,5 - 5 mg

40 - 60 lat - 20 mg

60+ - 30 mg

Osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną (również sportowcy), a także palące papierosy powinny przyjmować dodatkowe 10 mg koenzymu Q10.

Strony : 1 2
 

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy