Strona głównaZdrowieKoenzym Q10 - przeciwutleniacz, witamina, źródło młodości

Koenzym Q10 - przeciwutleniacz, witamina, źródło młodości

Koenzym Q10, zwany witaminą Q10, to jeden z najsilniejszych antyutleniaczy, spowalniający procesy starzenia. Ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i procesy energetyczne, dlatego jest go dużo w komórkach mięśniowych, szczególnie w sercu. Jego ilość w komórkach maleje wraz z wiekiem i jest dodatkowo gwałtownie ograniczana przez stres. Jest niezbędny do życia komórki - przy obniżeniu się jego stężenia do 50% - komórka ginie. Kiedy i jak uzupełniać jego niedobory?
Koenzym Q10 - przeciwutleniacz, witamina, źródło młodości [© Kurhan - Fotolia.com] Nasz organizm do właściwego funkcjonowania potrzebuje energii - żadne procesy wewnętrzne nie mogą zachodzić bez jej użycia. Potrzebna jest podczas trawienia pokarmów, oczyszczania organizmu z produktów przemiany materii, wysiłku fizycznego, oddychania, jest niezbędna dla wszystkich narządów wewnętrznych. Do swojej pracy potrzebuje jej także serce, które nigdy nie odpoczywa.

Wytwarzanie Q10

Każda komórka produkuje energię w mitochondrium (elektrownia komórkowa), które potrzebuje do tego koenzymu Q10. Jego główna rola polega na czynnym udziale w oddychaniu komórki przez łańcuch oddechowy cyklu Krebsa. Wszystkie żywe komórki potrafią wytwarzać koenzym Q10 z aminokwasów: fenyloalaniny, tyrozyny i metioniny. (CoQ10) określany jest również nazwą ubichinon. Organizm ludzki zawiera łącznie 2 g ubichinonu. W tkankach człowieka najwyższe stężenie koenzymu Q10 występuje w wieku 19-20 lat. Po 30 roku życia ilość produkowanego koenzymu zaczyna systematycznie spadać. Jako 40-latkowie mamy go już o ¼ mniej. Następujący sukcesywnie proces starzenia się oraz różne choroby, stres, zażywanie leków farmakologicznych lub radioterapia, powodują dodatkowe zmniejszenie się stężenia koenzymu Q10 i obniżenie wydolności energetycznej organizmu.

- Do wytwarzania koenzymu Q10 komórka potrzebuje witaminy B12, kwasu foliowego i innych witamin z grupy B. Organizm ludzki posiada zdolność wytwarzania Q10. W starszym wieku wykorzystuje koenzym z pokarmu, lecz nie potrafi już przekształcać koenzymu Q o mniejszej liczbie elementów w bocznym łańcuchu, w koenzym Q10 - informuje Justyna Brandys z Dr. Jacob's Poland.

Jeśli zaczyna go brakować energia przestaje być produkowana. Skutkiem jest nieprawidłowe działanie komórek, zaburzenia w działaniu narządów i całego cyklu wewnętrznych przemian, a w konsekwencji w funkcjonowaniu całego organizmu. Niedostateczna ilości koenzymu Q10 sprawia, że zaczynamy czuć ogólne osłabienie. Mniej energii powoduje, że nasze z każdym dniem staje się coraz słabsze, mamy problemy z przemianą materii, coraz więcej toksyn pozostaje w naszym organizmie, gdyż nie jest on w stanie wydalić ich na zewnątrz. Tak osłabiona przemiana materii przyczynia się także do wzrostu wagi ciała.

Przyczyny niedoboru

Główną przyczyną niedoboru koenzymu Q10 może być upośledzenie jego biosyntezy w następstwie niedożywienia (głodzenie), zatruć i samozatruć, procesów zwyrodnienia komórki, np. w wyniku jej . Przyczyną niedoboru jest też jego wzmożone zużycie, np. w następstwie dużego wysiłku fizycznego lub procesów chorobowych.
 
Strony : 1 2

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy