Strona głównaZdrowieChoroby skóry strona 2 / 2

Choroby skóry

strona 2 / 2

Choroby skóry [Fot. baworn47 - Fotolia.com]
Zakażenia skóry

Inną grupą chorób skóry są różnego typu zakażenia: bakteryjne (na przykład czyrak, róża), wirusowe (np. opryszczka, brodawki), grzybicze (np. grzybica stóp, grzybica paznokci). Zakażeniom sprzyjają m.in. uszkodzenia skóry związane z wypryskiem czy AZS, a także osłabienie organizmu, choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, choroby nerek) czy nieprzestrzeganie zasad higieny.

Jednym z najpowszechniej występujących zakażeń są . Ze względu na umiejscowienie rozróżnia się wiele ich rodzajów, z których najpowszechniejsze to grzybica stóp i grzybica paznokci. Choć objawy i obraz zmian skórnych mogą się wydawać dość łatwe w identyfikacji (uporczywy świąd stóp, złuszczanie, pękanie naskórka lub wyraźne zmiany w barwie i strukturze paznokci), możliwe jest błędne rozpoznanie, ponieważ dość podobne objawy daje np. inna, przewlekła choroba skóry – łuszczyca. Dlatego w diagnostyce grzybicy niezbędne jest wykonanie badań mykologicznych.

Leczenie wbrew pozorom nie jest łatwe. W ostatnich latach zbyt nachalnie przekonuje się Polaków w licznych kampaniach reklamowych, iż grzybicę można wyleczyć samodzielnie, preparatami dostępnymi bez recepty. Niestety, walka z grzybicą musi być konsekwentna i długotrwała. Doraźnie stosowane maści i kremy powodują tylko chwilowe złagodzenie dolegliwości. Ich nawrót wymaga jednak coraz intensywniejszej terapii, która jednocześnie staje się coraz mniej skuteczna. Co więcej, grzybica bardzo łatwo się rozprzestrzenia, dlatego nierzadko występuje u całej rodziny, bywa też częstą pamiątką z wakacji, z wizyty na basenie czy z pobytu w hotelu.

Zmiany skórne w przebiegu chorób układu pokarmowego

Problemy skórne pojawiają się także w przebiegu chorób ogólnoustrojowych, szczególnie w chorobach układu pokarmowego. Często zresztą dermatozy poprzedzają pojawienie się dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Do chorób obciążonych ryzykiem wystąpienia zmian skórnych należą m.in. nieswoiste zapalne choroby jelit, m.in. choroba Leśniowskiego-Crohna i . Zmiany skórne w tych schorzeniach mogą mieć różną postać: zapalnych guzów, guzków, owrzodzeń, łuszczenia się skóry itp.

Problemy skórne mogą też towarzyszyć chorobie trzewnej, czyli celiakii. Są także dość typowe w przebiegu infekcji pasożytniczych przewodu pokarmowego. Dlatego w przypadku, kiedy rodzice zgłaszają się z dzieckiem z podejrzeniem pokrzywki lekarz często zleca wykonanie badania kału na obecność pasożytów.

Stan skóry może również odzwierciedlać problemy z wątrobą czy trzustką. Niektóre zmiany mogą sygnalizować rozwój nowotworu w przewodzie pokarmowym. Tylko doświadczony dermatolog jest w stanie ocenić charakter zmian i w razie potrzeby skierować pacjenta do specjalisty, który zajmie się przyczyną, a nie samym skutkiem choroby w postaci objawu skórnego.

To tylko kilka z setek przykładów problemów skórnych. Pokrzywka, wyprysk, rumień czy guzek nie są więc błahym problemem, który można samodzielnie zdiagnozować i leczyć. Przyczyn pojawienia się zmian skórnych może być bardzo wiele i w wielu przypadkach ich leczenie jest trudne, długotrwałe i wymaga współpracy kilku specjalistów.
Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy