Strona głównaZdrowieŻywność funkcjonalna: smakuje i leczy

Żywność funkcjonalna: smakuje i leczy

Żywność funkcjonalna – dla wielu z nas ten termin może brzmieć nieco dziwnie, bo w powszechnej opinii żywność ma jedną funkcję: zaspokojenie potrzeby głodu. Europa skłania się jednak coraz bardziej ku jeszcze innej roli żywności: ma nas ona nie tylko „karmić”, ale i leczyć. Żywność funkcjonalna została tak zmodyfikowana, aby zapewnić dodatkowe korzyści zdrowotne w stosunku do żywności tradycyjnej.
Żywność funkcjonalna: smakuje i leczy [© mehmetcanturkei - Fotolia.com] W wielu europejskich firmach opracowywane są wciąż nowe rodzaje produktów, które mają wspomagać nasz rozwój umysłowy i fizyczny, a także zmniejszać ryzyko powstawania niektórych chorób. Wszystkie mają dwie wspólne cechy: wpływają korzystnie na jedną lub więcej funkcji w organizmie i są spożywane jako składnik normalnej diety. Konsumenci europejscy dopiero teraz przyzwyczajają się do takich innowacyjnych rodzajów żywności, a np. Japończycy korzystają z nich już od dziesięcioleci i dzięki temu świadomie wpływają na swoje zdrowie.

Żywność funkcjonalna zazwyczaj wygląda, pachnie i smakuje tak samo jak jej tradycyjne odpowiedniki. Jej spożywanie jest istotne w niektórych okresach życia człowieka: np. spożywanie produkt zbożowych z izoflawonami przez kobiety w okresie menopauzy pozwala zmniejszyć u nich ryzyko wystąpienia osteoporozy, a sera czy jogurtu ze sterolami roślinnymi obniża ryzyko rozwoju chorób serca u mężczyzn w średnim wieku.

Żywność funkcjonalna może odgrywać ważną rolę, ale producenci nie mogą wykorzystywać niesprawdzonych teorii w tworzeniu oświadczeń żywieniowych, które umieszczają na opakowaniach swoich produktów czy w ich reklamach. Sporządzono odpowiednie przepisy dopuszczające tylko naukowo potwierdzone oświadczenia żywieniowe i zdrowotne. Za ich sformułowanie odpowiedzialne są takie instytucje jak FAO/WHO Codex Alimentarius, Rada Europy i ustawodawcy poszczególnych państw europejskich.

Według tych przepisów, jakiekolwiek oświadczenie zdrowotne umieszczane na etykietach produktów spożywczych, nie może wprowadzać w błąd i musi być poparte rzetelnymi dowodami naukowymi. Wyniki muszą zawierać informację, jak substancja jest wchłaniana lub w jaki sposób dociera do miejsca, w którym wykazuje swoje dobroczynne działanie. Powinno być wyraźnie podkreślone, że jej korzystny efekt zaznacza się przy spożywaniu produktu w typowych ilościach oraz wyjaśnione, jakie funkcje spełnia w organizmie np. obniża ciśnienie krwi lub poziom cholesterolu.

Żywność funkcjonalna może zaoferować nam wiele korzyści, jednak nie obiecujmy sobie zbyt wiele i nie traktujmy jej jak remedium na wszystkie problemy zdrowotne. Żywność funkcjonalną należy traktować jako wartościowy dodatek do zrównoważonej diety i aktywnego stylu życia.

Adrianna Buniewicz / EUFIC

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy