Strona głównaZdrowiePiwo - dobre źródło krzemu w zachodniej diecie

Piwo - dobre źródło krzemu w zachodniej diecie

Piwo może być znaczącym źródłem krzemu, kluczowego składnika zwiększającego gęstość mineralną kości. Uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis ocenili komercyjną produkcję piwa, aby określić związek między jej metodami a wynikającą z niej zawartością krzemu.
Piwo - dobre źródło krzemu w zachodniej diecie [fot. Markus Distelrath from Pixabay]
- Przebadaliśmy szeroką gamę rodzajów piwa pod kątem zawartości krzemu, a także sprawdziliśmy wpływ surowców i procesu warzenia na ilość krzemu przedostającego się do brzeczki i - wyjaśnia dr Charles Bamforth, współautor badań.

Krzem występuje w piwie w rozpuszczalnej postaci kwasu ortokrzemowego, który zapewnia 50 proc. biodostępności, co sprawia, że piwo jest głównym źródłem krzemu w zachodniej diecie.

Według amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia krzem (Si), jako rozpuszczalny kwas ortokrzemowy, może być ważny dla budowy kości i tkanki łącznej, a piwo wydaje się głównym źródłem dostarczania organizmowi wspomnianego pierwiastka.
W odniesieniu do tych wyników niektóre badania sugerują, że umiarkowane spożycie piwa może pomóc w walce z , chorobą układu kostnego charakteryzującą się niską masą kostną i osłabianiem tkanki kostnej.

Eksperci zbadali różne próbki surowców i odkryli niewielkie zmiany w zawartości krzemu w jęczmieniu podczas procesu słodowania. Większość krzemu w jęczmieniu znajduje się w łuskach, na które słodowanie nie ma większego wpływu.

Słody o wyższej zawartości krzemu mają bladą barwę i podlegają mniejszemu oddziaływaniu cieplnemu podczas procesu słodowania. Ciemniejsze produkty, takie jak palony jęczmień i słód czarny, charakteryzują się znacznym wypaleniem i istotnie niższą zawartością krzemu niż inne słody.

Analizowane próbki wykazały zaskakująco wysoką zawartość krzemu - było w nich aż czterokrotnie więcej krzemu niż w słodzie. Chmiel jest jednak niezmiennie używany w znacznie mniejszych ilościach do produkcji piwa niż zboże. W każdym razie można się spodziewać, że piwa mocno chmielone będą zawierać wyższy poziom krzemu.

Przetestowano 100 piw komercyjnych pod kątem zawartości krzemu - średnia zawartość wspomnianego pierwiastka wynosiła od 6,4 do 56,5 mg/l.

- Najbogatsze w krzem są piwa zawierające dużą ilość słodu jęczmiennego i chmielu - podsumowuje dr Bamforth. - Pszenica zawiera mniej krzemu niż jęczmień, ponieważ to łuska jęczmienna jest bogata w ten minerał. Chociaż większość krzemu pozostaje w łuskach podczas warzenia, mimo to znaczne jego ilości są ekstrahowane do brzeczki (półproduktu piwa) i duża jego część przedostaje się do piwa - dodaje dr Bamforth.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy