Strona głównaZdrowieZmiana nawyków żywieniowych zamiast diety

Zmiana nawyków żywieniowych zamiast diety

Niewielu jest szczęśliwców, którzy nie mają trudności z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Pozostałym pozostają nieustanne zmagania ze zbędnymi kilogramami. Zamiast kolejnych diet warto jednak pomyśleć o zmianie nawyków żywieniowych. Przy odrobinie wysiłku, konsekwencji i samozaparciu przybliżymy się do wymarzonej sylwetki.
Zmiana nawyków żywieniowych zamiast diety [© magnificent - Fotolia.com] Żadna nie pomoże na dłużej, jeśli nie wyrobimy w sobie zdrowych nawyków i nie będziemy trzymać się systematycznie kilku zasad. Jeśli wydaje się Wam, że nie macie silnej woli, a pilnowanie aby zdrowo się odżywiać jest trudne i pełne wyrzeczeń to nic bardziej mylnego. Najsilniejszą motywacją może być wizja zgrabnej sylwetki, cieszenia się dobrym zdrowiem, świetnym samopoczuciem i lepszą kondycją. A przepis jest naprawdę prosty. Zdrowe nawyki można zmienić kiedy tylko się chce - to kwestia psychologii i naszego nastawienia – przekonują dietetycy.

Jeśli mamy słabą wolę zapiszmy sobie kilka rad i nośmy taką karteczkę przy sobie np. w portfelu obok gotówki i karty płatniczej, powieśmy je w kuchni w widocznym miejscu. Możemy je wypisać albo przygotować w formie piktogramów – większość z nas to w końcu wzrokowcy:

  • zielona zamiast zwykłej
  • Potrawy gotowane zamiast smażonych
  • Bakalie zamiast słodyczy
Wtedy już na etapie planowania zakupów, a potem podczas wizyty w sklepie będziemy pamiętali, że warto kupić inne, bardziej wartościowe produkty i zmienić sposób ich przyrządzania. Warto zamienić sposób obróbki cieplnej ze smażonych na pieczone, gotowane lub grillowane potrawy, napoje gazowane i kolorowe, zamienić na świeżo wyciskane soki lub wodę przede wszystkim z dodatkiem mięty, bazylii, limonki, stewii tak, aby miała smak. Przekąski typu chipsy na chipsy warzywne, słodycze zamieńmy na bakalie typu , suszone owoc (np. Bakalland), też słodkie, za to bardzo zdrowe i pożywne. - Bakalie zamiast słodyczy możemy jeść codziennie. Znajdziemy w nich dużą zawartość składników odżywczych, do tego są sycące i już niewielka ilość wystarczy aby zaspokoić nasz apetyt. Należy pamiętać aby jeść je w pierwszej połowie dnia, wówczas nasz organizm prawidłowo spożytkuje energię w nich zawartą. Najlepiej włączyć bakalie do codziennej diety jako uzupełnienie i idealne zwieńczenie posiłków np. 2-3 sztuki suszonych moreli albo małą garść rodzynek na koniec posiłku – dodaje dietetyk Anna Jelonek.

Oto żywieniowe, które warto wcielić w życie jak najszybciej. Wystarczy trochę samozaparcia i dobra organizacja oraz konsekwencja, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Utrzymanie odpowiedniej wagi i polepszenie samopoczucia będzie największą nagrodą.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy