Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: koptynik w nadciśnieniu i walce z kaszlem

Zioła w służbie zdrowiu: koptynik w nadciśnieniu i walce z kaszlem

Kopytnik był podawany w tradycyjnej medycynie chińskiej od wieków jako środek łagodzeniu bólu, substancja przeciwkaszlowa, znieczulająca, potna, moczopędna i hipotensyjna (obniżająca ciśnienie krwi).
Kopytnik,  fot. Leo Michels, PDKopytnik (Asarum) jest znany także jako dziki imbir; rodzaj Asarum obejmuje około 60 gatunków wieloletnich leśnych ziół. Asarum jest członkiem rodziny Aristolochiaceae (kokornakowate).

Koptynik stosowany jest także przy zaburzeniach erekcji i w homeopatii na niepokój, pobudliwość, nerwowość, lub melancholię.

Kopytnik może nie być dobrze tolerowany przez organizm. Za w pełni bezpieczne uznaje się tylko preparaty homeopatyczne z jego zawartością. Kwas arystolocholowy znajdujący się w kopytniku może spowodować ciężką niewydolność nerek i wykazywać właściwości rakotwórcze.

Tradycyjne zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zioło nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.

Wśród najpowszechniejszych zastosowań kopytnika wymienia się: przeciwbólowe, znieczulające, przeciwgrzybicze, antyoksydacyjne, przeciwgorączkowe, napotne, wymiotne, moczopędne, wykrztuśne. Preparat stosuje się też na: zapalenie oskrzeli, zapalenie spojówek, biegunkę, kaszel, zmęczenie oczu, wzdęcia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, wirus brodawczaka ludzkiego, nadciśnienie tętnicze, bóle menstruacyjne, nudności, przedwczesny wytrysk, reumatyzm, zapalenie zatok , ból zęba.

Dawkowanie

Żadna dawka preparatu nie została uznana za w pełni bezpieczną. Ogólnie rzecz biorąc poleca się zwykle 20-30 ziarenek sproszkowanego preparatu 2-3 razy dziennie (jednak nie do długotrwałego użytkowania). Inne rekomendowane dawki to 15 g sproszkowanego korzenia w rozpuszczonych 1 litrze wrzącej wody - taki specyfik także należy stosować 2-3 razy dziennie. Aby wywołać wymioty, zaleca się 0,5-1 drachmy aptekarskiej .

Bezpieczeństwo

Kopytnika nie powinni zażywać pacjenci z alergią lub nadwrażliwością na zioło lub jego składniki.

Kwas arystolocholowy znajdujący się w preparacie może spowodować ciężką niewydolność nerek. Kopytnika nie powinny zażywać też pacjenci już zmagający się z chorobami nerek.

Zioło może spowodować zmniejszenie poziomu cynku we krwi.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy