Strona głównaZdrowieZdrowe serce w każdym wieku

Zdrowe serce w każdym wieku

Dbałość zdrowie serca nie stanowi codziennej troski dla większość ludzi, przynajmniej do czasu, w którym pojawiają się problemy. Ale kiedy przytrafia się coś złego - jak atak serca - i istnieje poważne zagrożenie utraty zdrowia, a nawet życia, zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest zachowanie zdrowego serca. Wtedy jednak może być za późno. Zatem - profilaktyka przede wszystkim.
Zdrowe serce w każdym wieku [© Chepko Danil - Fotolia.com] Nasze organizmy są zaprojektowane tak, abyśmy nie mieli świadomości ich słabych punktów. Zwłaszcza jako młodzi ludzie sądzimy często, że jesteśmy praktycznie niezniszczalni i potrafimy znieść wiele. Nie martwią nas skutki przejadania się, nadmiernego picia alkoholu, palenia tytoniu, wysokiego poziom stresu i braku snu. Przez jakiś czas, być może, rzeczywiście nie dostrzeżemy negatywnych efektów tego wszystkiego, dalsza perspektywa wygląda jednak mniej obiecująco.

Oczywiście faktem jest, że problemy zdrowotne nasilają się lub pojawiają wraz z wiekiem, starzenie się nieuchronnie prowadzi do pogorszenia zdrowia fizycznego. Kiedy jednak spojrzymy na choroby, z powodu których najczęściej cierpią dziś mieszkańcy Europy i Ameryki Północnej, okazuje się, że są one związane ze stylem życia, a to oznacza, iż można w wielu przypadkach można im zapobiec.

Weźmy choroby serca. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), stanowią one rok po roku główną przyczynę zgonów w Ameryce. U ponad 26 milionów Amerykanów, około 12% populacji, zdiagnozowano choroby w roku 2007. Zdecydowana większość wszystkich przypadków związana było ze stylem życia pacjentów. W Polsce choroby układu krążenia są odpowiedzialne za 50% liczby zgonów. Czynniki prowadzące do choroby serca to m. in.: złe nawyki żywieniowe, problemy z utrzymaniem odpowiedniej wagi, brak aktywności fizycznej, stres, niepokój i zaburzenia snu. Wszystkie one wynikają z naszego zachowania, nie natury. Dobrą wiadomością jest ta, że możemy zmienić ponure statystyki.

Zdrowe serce w średnim wieku


Po czterdziestce większość ludzi zaczyna coraz częściej rozważać fenomen śmiertelności. Może to być punkt zwrotny, znany także jako "kryzysu wieku średniego." W tym czasie ludzie dokonują rewizji swoich priorytetów i zobowiązań, czasem je w sposób nieprzewidywalny.

Jest to także czas, kiedy zdrowie nie może być już brane za pewnik. Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca lub nadmiar cholesterolu we krwi nierzadko bywają diagnozowane w tym właśnie wieku podczas rutynowych badań kontrolnych. Wielu ludzi po raz pierwszy doświadcza wówczas poważniejszych problemów zdrowotnych, które mogą wpłynąć na resztę życia.

Regularne badania mogą pomóc w identyfikacji problemów zdrowotnych w pierwszej ich fazie, dzięki temu wcześniej można rozpocząć leczenie, co daje większe szanse na powodzenie terapii. Zapobiegawcze podejście pomaga tu zmniejszyć ryzyko nieodwracalnych uszkodzeń serca.
W tym wieku jest szczególnie ważne, aby stosować zdrową dietę oraz regularnie podejmować aktywność fizyczną. Monitorowanie ilości przyjmowanych kalorii jest koniecznością. Trzeba ograniczyć spożycie cukru i soli. Picie alkoholu powinna być utrzymane na umiarkowanym poziomie no i warto rzucić palenie.

Zdrowe serce u seniora

Gdy się starzejemy, zmiany w stylu życia następują naturalnie. Jednak ważne jest - zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego - prowadzenie aktywnego życia, nawet na emeryturze. Zdrowe starzenia się oznacza przede wszystkim utrzymanie dobrego stanu zdrowia jak najdłużej. To zaś można uzyskać dzięki odpowiedniemu odżywianiu się i treningowi fizycznemu. W tym wieku warto dostosować ilość przyjmowanych kalorii do zmian w metabolizmie.

Sport i aktywność fizyczna powinny być adekwatne do wieku i możliwości. Ci, którzy nigdy przedtem nie biegli w maratonie, nie powinny rozważać tego jako hobby na emeryturze. Akceptowanie własnych ograniczeń jest częścią mądrości, która przychodzi z wiekiem. Wysiłki mające na celu zachowanie dobrego samopoczucia nie tyle powinny koncentrować się na powstrzymywaniu procesu starzenia się, ile zachowaniu zdrowia. A to jest różnica.

Głównym problemem w starszych latach jest serce. Śmiertelne, bądź mające poważny wpływ na dalsze funkcjonowanie ataki serca są bardziej prawdopodobne u osób w wieku powyżej 65 lat niż w młodszych latach. Czynniki ryzyka chorób serca u seniorów są podobne do tych u młodych ludzi, ale szkody mogą być bardziej dotkliwe z uwagi na proces starzenia się.

Dla osób, które żyją samotnie, może być trudno stosować dietę zdrową dla serca. Wielu samotnych seniorów nie widzi sensu w gotowaniu obiadów dla siebie samych, więc poprzestają na jakichś przekąskach. Poza tym pewnym problemem jest zakup zdrowego jedzenia. Bywa, że trzeba przejechać „pół miasta", aby znaleźć chudy ser bez konserwantów... Tymczasem zdrowa dieta jest niezbędna, niedożywienie czyni proces starzenia się jeszcze trudniejszym.

Zdrowie serca u osób starszych

Średnia wieku w Europie wydłuża się. Liczba osób żyjących ponad osiemdziesiąt, dziewięćdziesiąt a nawet sto lat wzrasta z roku na rok. Nie tylko zdrowie fizyczne, ale także psychiczne i emocjonalne powinno być w centrum uwagi, kiedy ludzie żyją tak długo.

W tym wieku głównym celem od strony medycznej powinno być utrzymanie dobrego stanu zdrowia w zakresie mobilności i niezależności. Pozostanie aktywnym i zaangażowanie w życie rodziny oraz wspólnoty są tu niezwykle ważne. Życie w izolacji nie jest zdrowe w żadnym wieku, ale szczególnie staje się dotkliwe podczas procesu starzenia się.

Potrzeby żywieniowe osób starszych mogą być trudne do spełnienia. Ich układ pokarmowy ulega spowolnieniu, zmniejsza się wchłanianie składników odżywczych. Ilość białka, wapnia, żelaza, witaminy B i wielu pierwiastków śladowych może wymagać zwiększenia w diecie, aby zrównoważyć niższą absorpcję. Pomogą tu suplementy, takie jak multiwitamina i wapń, ale warto oczywiście nieco zwiększyć w naszym menu porcje: ryb, chudego mięsa, drobiu, fasoli i roślin strączkowych.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy