Strona głównaZdrowieZanieczyszczenie powietrza wywołuje poważną arytmię?

Zanieczyszczenie powietrza wywołuje poważną arytmię?

Arytmie zagrażające życiu są częstsze w dniach, w których powietrze jest bardzo zanieczyszczone, ostrzega Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne.
Zanieczyszczenie powietrza wywołuje poważną arytmię? [fot. Rudi Maes from Pixabay]
U pacjentów wykorzystano wszczepialne kardiowertery-defibrylatory, umożliwiając autorom monitorowanie występowania arytmii i zastosowanie terapii ratującej życie.

- Nasze badanie sugeruje, że osoby o wysokim ryzyku komorowych zaburzeń rytmu powinny codzienne sprawdzać poziom zanieczyszczeń - mówi dr Alessia Zannize szpitala Maggiore w Bolonii - Gdy stężenie PM 2,5 i PM 10 jest wysokie (odpowiednio powyżej 35 μg/m3 i 50 μg/m3), rozsądnie jest pozostać w pomieszczeniu tak długo jak się da i nosić maskę N95 na zewnątrz, szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Poza tym warto używać oczyszczacza powietrza - dr Zannize.

Według Światowej Organizacji Zdrowia zewnętrzne zanieczyszczenie powietrza co roku zabija około 4,2 miliona ludzi. Prawie jeden na pięć zgonów z powodu chorób układu krążenia spowodowany jest wywoływany brudnym powietrzem - zostało ono sklasyfikowane jako czwarty najwyższy czynnik sprzyjający śmierci, po , paleniu papierosów i niewłaściwej diecie.

Zbadano związek między a komorowymi zaburzeniami rytmu w mieście Piacenza w północnych Włoszech. Europejska Agencja Środowiska sklasyfikowała tę miejscowość na 307 miejscu z 323 miast pod względem średnich rocznych stężeń PM2,5 w latach 2019-2022. Średni poziom wspomnianych zanieczyszczeń wyniósł 20,8 μg/m3.

- Odnotowaliśmy zwiększenie wizyt na izbie przyjęć z powodu arytmii w dniach ze szczególnie wysokim zanieczyszczeniem powietrza. Z tego powodu postanowiliśmy porównać stężenie zanieczyszczeń powietrza w dniach, w których pacjenci doświadczali arytmii, z poziomami zanieczyszczeń w dniach bez tej dolegliwości - wskazuje dr Zannize.

Jak się okazje, cząstki stałe mogą powodować ostre zapalenie mięśnia sercowego, które może wywoływać . - Ponieważ te toksyczne cząstki są emitowane przez elektrownie, przemysł i samochody, potrzebne są zielone tereny, aby chronić zdrowie - wyjaśnia dr Zannize.

- Dane potwierdzają, że zanieczyszczenie środowiska jest nie tylko zagrożeniem klimatycznym, ale także problemem zdrowia publicznego. Jak sugerują odkrycia, na przeżycie pacjentów z chorobami serca wpływają nie tylko terapie farmakologiczne i postępy w kardiologii, ale także powietrze, którym oddychają - zauważa dr Zannize.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy