Strona głównaZdrowieZabiegi na trwałe likwidujące chrapanie

Zabiegi na trwałe likwidujące chrapanie

Chrapanie jest zewnętrznym objawem niedrożności górnych dróg oddechowych. Jak sobie z tym problemem radzi medycyna XXI wieku - odpowiada dr n. med. Maciej Mazur z Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus.
- Z wielu powodów warto się pozbyć chrapania. Jakie środki są najskuteczniejsze?

- Trwałe efekty daje jedynie leczenie zabiegowe, takie jak np. UPPP, czyli zabieg plastyki języczka, gardła i łuków podniebiennych. Dzisiejszy stan zaawansowania medycyny pozwala na wykonanie takiej operacji w ramach chirurgii jednego dnia, co wiąże się z tym, że pacjent jeszcze tego samego dnia, po zabiegu wraca do domu. Ponadto, zastosowanie najnowszych technik operacyjnych, takich jak koblacja, pozwala na praktycznie bezbolesną operację i rekonwalescencję. Oczywiście przed wykonaniem takiej operacji konieczna jest odpowiednia diagnostyka.

- Wspomina Pan o diagnostyce, czy wynaleziono już metody bardziej skuteczne niż polisomnografia?

- Polisomnografia, czyli badanie polegające na rejestracji szeregu zachowań i reakcji podczas snu osoby badanej, jest oczywiście metodą skuteczną, jednak wymaga od pacjenta pozostania na noc w szpitalu. Dlatego obecnie, niestety jeszcze na niewielką skalę w Polsce, stosuje się urządzenia takie, jak Apnograf. Pozwala ono na odczyt parametrów w czasie snu w domu. Ponadto pokazuje dokładnie, czy problem z oddychaniem, czyli zwężenie dróg oddechowych, występuje w ich dolnej czy górnej części, co umożliwia zakwalifikowanie do przeprowadzenia precyzyjnego zabiegu i zwiększa szansę pacjenta na pozbycie się problemu chrapania bądź bezdechu sennego.

- Wracając do samego zabiegu UPPP- dlaczego wykorzystanie innowacyjnej metody koblacji jest lepszym rozwiązaniem od np. metody laserowej?

- Metoda kobalcji polega na wytworzeniu fal o wysokiej częstotliwości, które powodują jonizację molekuł wewnątrz tkanki. Przekładając to na język pacjenta: powoduje to odparowanie wyznaczonej części tkanki, zmniejszenie jej objętości i zwiększenie napięcia w określonych partiach, bez skalpela i efektu oparzenia, ponieważ działa się temperaturą 40-50˚C. Jest to więc zabieg całkowicie bezkrwawy, niemalże bezbolesny, nie występuje po nim obrzęk, jak w przypadku lasera, a pacjent tego samego dnia wraca do domu i może jeść, pić oraz normalnie funkcjonować.

http://www.medicusdcl.pl

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:54:08, 28-09-2010 jadwiga50

    Moj maz tez bardzo chrapal. Gdy przyjezdzaly wnuki to nie mogly spac z powodu chrapania meza. Po ciezkich probach udalo mi sie namowic meza by poszedl do lekarza na badanie. Nie mielismy pojecia, ze moglo to doprowadzic do bezdechu czy zwiekszyc szanse zawalu serca.Lekarz polecil mu skorzystanie z metody Pillara. Po tej metodzie moj maz juz nie chrapie a wnuczeta gdy nocuja u nas spokojnie sie wysypiaja.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy