Strona głównaZdrowieZa ocieplenie klimatu płacimy zdrowiem. Seniorzy są szczególnie zagrożeni

Za ocieplenie klimatu płacimy zdrowiem. Seniorzy są szczególnie zagrożeni

Zmiany klimatyczne mają przełożenie na stan naszego zdrowia. Okazuje się, że globalne ocieplenie sprzyja poważnym problemom zdrowotnym, szczególnie dotyczy to seniorów.
Za ocieplenie klimatu płacimy zdrowiem. Seniorzy są szczególnie zagrożeni
Ogólny wzrost temperatury, który jest efektem globalnego ocieplenia, zwiększa ryzyko poważnych chorób u ludzi szczególnie na nie podatnych, np. osób starszych, a także pacjentów z i .

Jak wskazują uczeni z University of York w Anglii, wiele milionów ludzi szczególnie zagrożonych określonymi chorobami doświadcza podwyższonego ryzyka rozwoju poważnych dolegliwości z powodu fali .

Eksperci obliczyli, że w latach 2000-2017 każdy z nas przeżył średnio o 1,4 dnia upałów więcej niż w latach 1986-2005. Utrzymanie się takiego trendu, na co wskazują zebrane dane, oznacza coraz większe zagrożenie dla zdrowia i życia milionów ludzi na całym świecie.

Obliczono też, że w ciągu ostatnich trzydziestu lat globalnie temperatura wzrosła o 0,3 stopnia Celsjusza, jednak średni wrost temperatury, w której funkcjonują ludzie, wyniósł w tym okresie 0,8 stopnia Celsjusza. Ma to bezpośrednie przełożenie na sposób funkcjonowania ludzi oraz poziom zagrożenia chorobami i komplikacji istniejących dolegliwości. Poza tym niewielkie zmiany temperatury i ilości opadów mogą przyspieszyć rozprzestrzenianie się gorączki denga i innych chorób zakaźnych przenoszonych przez wodę i komary.

Odkryto, że najbardziej narażeni na niekorzystny wpływ podwyższonej są: seniorzy po 65 roku życia, osoby mieszkające w miastach, pacjenci z problemami z sercem oraz nerkami. Według ekspertów, oczywiste jest, że charakter i skala reakcji na zmiany klimatyczne będą decydującym czynnikiem w kształtowaniu zdrowia narodów przez kolejne stulecia.

Wyniki badań są dostępne w magazynie The Lancet Countdown on Health and Climate Change

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy