Strona głównaZdrowieWolimy suplementy zamiast zdrowej diety

Wolimy suplementy zamiast zdrowej diety

Jak wynika z raportu firmy PMR „Rynek suplementów diety w Polsce 2009" w ubiegłym roku wartość rynku suplementów diety w Polsce przekroczyła 1,7 mld zł, czyli wzrosła o 24% w stosunku do roku 2007. Zdaniem specjalistów rynek ten będzie się wciąż rozwijał, a produktami, których będziemy kupować najwięcej, będą suplementy zawierające kwasy omega-3 i omega-6, a zwłaszcza preparaty z tej grupy wpływające na serce i układ krążenia.
W 2006 i w 2007 r. w Polsce doszło do ponad 6% wzrostu PKB, dzięki czemu Polacy mogli pozwolić sobie na zakup większej ilości artykułów luksusowych, jakimi są suplementy diety. Dlatego też w 2007 r. cały rynek suplementów diety w Polsce wzrósł o ponad 30%, a w 2008r. - o blisko jedną czwartą. Polacy niechętnie wprowadzają zmiany w swoim sposobie żywienia, a niedobory żywieniowe wolą zaspokoić sztuczną suplementacją.

Według firmy PMR w latach 2009-2011, między innymi na skutek kryzysu finansowego, będziemy kupować mniej suplementów.

- Z drugiej strony zakładamy, że dojdzie do kontynuacji trendów, które występowały w ostatnich latach i pozytywnie wpływały na sprzedaż: starzenia się społeczeństwa, wzrostu zainteresowania samoleczeniem, zdrowym stylem życia i zdrowym wyglądem zewnętrznym, produktami pochodzenia naturalnego i ziołowego, jak również trendu rejestrowania witamin i minerałów oraz innych podobnych produktów jako suplementy diety - wyjaśnia Monika Stefańczyk, główny analityk rynku farmaceutycznego w PMR, współautorka raportu.

Pomimo stopniowego spadku ich liczby, choroby układu krążenia nadal są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce: na początku lat 90-tych były przyczyną ponad 52% ogółu zgonów, a w 2006 r. - 46%. W Polsce w 2006 r. na choroby układu krążenia zapadało aż 80% więcej mężczyzn i 54% więcej kobiet, niż w innych krajach Unii Europejskiej.
Zaburzenia lipidowe, które są najbardziej rozpowszechnionym czynnikiem ryzyka chorób serca, według badania WOBASZ stwierdzono u prawie 70% dorosłych Polaków.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć