Strona głównaZdrowieWoda podwyższa ciśnienie krwi

Woda podwyższa ciśnienie krwi

Boisz się np. zostać dawcą krwi ze strachu przed omdleniem? Teraz możesz zapomnieć o tego rodzaju obawach. Naukowcy z Vanderbilt University Medical Center odkryli, że zwykła woda zaskakująco wpływa na nasz organizm. Woda nie tylko gasi pragnienie, może też zapobiec omdleniom, a nawet pomóc schudnąć.
Woda podwyższa ciśnienie krwi [© dazzi-b - Fotolia.com] Szklanka lub dwie wody zwiększa efektywność naszego sympatycznego (współczulnego) układu nerwowego - systemu, który odpowiada za przygotowanie organizmu do walki lub ucieczki wywołuje różne reakcje: podnosi poziom czujności, zwiększa ciśnienie krwi i ilość energii, którą używamy podejmując wyzwanie lub uciekając w popłochu. Woda również oddziałuje na naczynia krwionośne zatrzymując m. in. nadmierny wpływ krwi do kończyn - stóp i kostek.

Zjawisko to odkrył David Robertson, profesor medycyny, farmakologii i neurologii w Vanderbilt University, kiedy pracował z pacjentami mającymi upośledzone odruchy baroreceptorów (odpowiadających za stała wielkość ciśnienia krwi).

- Musimy pamiętać, że woda ma wpływ na ciśnienie krwi. Studenci medycyny wiedzą to już po pierwszych latach nauki - mówi prof. Robertson

Opierając się na tych badaniach Amerykański czerwony Krzyż przeprowadził własne testy, aby sprawdzić, czy woda pomaga w zapobieganiu omdleń u ludzi, którzy oddali krew. Okazało się, że niecałe pół litra wypitej wody zapobiegło omdleniom u 20% osób oddających krew, których organizm dotychczas tak reagował po pobraniu krwi.

Jak to działa? Badania wykazały, że woda rozcieńcza osocze krwi płynące od dwunastnicy, To powoduje, że stężenie soli we krwi chwilowo zmniejsza się, co z kolei zwiększa ciśnienie krwi. Wyniki testów przedstawiono w czerwcowym numerze czasopisma Hypertension.

Inny, ciekawy „efekt uboczny" picia wody to fakt, że zwiększa ona ilość zużywanej przez nas energii, co łatwiej pozwala schudnąć. Profesor Robertson obliczył, że rocznie można starcić około 2,5 kilograma pijąc codziennie 3 kubki po 480 ml wody.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy