Strona głównaZdrowieWielorzędowa tomografia komputerowa - sposób na nieinwazyjne badania

Wielorzędowa tomografia komputerowa - sposób na nieinwazyjne badania

Istotą tomografii komputerowej jest odwzorowanie narządów w przekrojach, warstwami, czyli wykonywanie zdjęć tomograficznych (tomos - dzielący, graphos - zapis). Zainstalowany system komputerowy potrafi uzyskać przestrzenną, trójwymiarową wizualizację badanych narządów. Dzięki badaniu na 16-rzędowym tomografie komputerowym możliwe jest wykrycie guzów nawet wielkości ziarnka ryżu.
Wielorzędowa tomografia komputerowa - sposób na nieinwazyjne badania [© Monkey Business - Fotolia.com] Badania serca

Dotychczas do stwierdzenia zmian miażdżycowych w tętnicach wieńcowych konieczne było badanie polegające na wstrzyknięciu środka kontrastującego i wprowadzeniu do komór serca cewnika, najczęściej poprzez tętnicę udową - tzw. inwazyjna koronarografia. Możliwe jest jednak wykonanie badania koronarograficznego metodą nieinwazyjną - tzw. wirtualna koronarografia. Nowa technika badania pozwala na nieinwazyjne wykrycie zmian miażdżycowych w sercu często prowadzących do zawału.

Wirtualna kolonoskopia

Dzięki zastosowaniu 16-rzedowego tomografu komputerowego dostępna jest nowa, nieinwazyjna metoda diagnozowania raka jelita grubego, zwana wirtualną kolonoskopią. Do niedawna jedyną dostępną metodą diagnostyczną była tradycyjna kolonoskopia. Zabieg ten obejmuje oczyszczanie jelit, co trwa około doby, a następnie zastosowanie leków znieczulających i oglądanie wnętrza okrężnicy przy użyciu sondy. Kolonoskopia wirtualna jest to badanie nieinwazyjne, polegające na wykonaniu setek obrazów jamy brzusznej, które umożliwiają radiologom wirtualną wędrówkę przez okrężnicę pacjenta. Podobnie jak w przypadku kolonoskopii tradycyjnej, konieczne jest przygotowanie jelit do badania, ale wirtualne badanie jest całkowicie nieinwazyjne, nie wymaga podawania leków znieczulających, użycia wziernika i pobytu w szpitalu. Bezpośrednio po jego wykonaniu pacjent może wrócić do pracy.

Tomografia komputerowa jest prostą i bezpieczną metodą obrazowania narządów. U około 50% chorych badanie pozwala ostatecznie ustalić rozpoznanie, u dalszych 30% ma znaczenie pomocnicze, u 20% dopełnia proces diagnozy. Umożliwia lub ułatwia ustalenie wskazań do leczenia operacyjnego. Do badania TK nie jest wymagane żadne przygotowanie poza pozostaniem bez jedzenia przez 6 do 8 godzin (tylko w przypadku badania z użyciem kontrastu). Badanie jest krótkie - trwa od 10 do 30 minut, nie obciąża chorego bólem.

Zalety wielorzędowej tomografii komputerowej: nieinwazyjność; skrócenie czasu trwania badania; zredukowanie dawki promieniowania; możliwość badania większego obszaru ciała podczas wstrzymania oddechu; możliwość przeprowadzania badania w ruchu (4D); dokonywanie pomiarów objętościowych; zmniejszenie ilości podawanego kontrastu, co jest równoznaczne ze zmniejszeniem ryzyka powikłań; zwiększenie komfortu badania pacjenta.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy