Strona głównaZdrowiePrzepis na zdrowe serce

Przepis na zdrowe serce

Stres, siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, a także zmiany w organizmie następujące wraz z jego starzeniem się, nadwyrężają kondycję serca. Niestety, tak typowe dla naszych czasów, szybkie tempo życia, w dużym napięciu i nieodłącznym stresie, częsty brak czasu na odpoczynek, może osłabić jego kondycję.
Przepis na zdrowe serce [Fot. s_l - Fotolia.com] Serce odpowiada nie tylko za „życie uczuciowe”, jest także najważniejszym po mózgu organem naszego organizmu. Zawsze, niezależnie od wieku, stylu życia czy predyspozycji genetycznych, warto dbać o jego zdrowie. Pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć troszczyć się o zdrowie serca. Jeśli w Twojej rodzinie występowały problemy związane z , lub przebyłeś incydenty związane z układem sercowo-naczyniowym, musisz szczególnie dbać o serce.

Planujesz długie życie w zdrowiu i dobrym samopoczuciu? Nie wystarczą tzw. „dobre geny”. Na długowieczność trzeba sobie zapracować. Sprzyjają jej dbałość o zdrowie, w tym profilaktyka zdrowotna, racjonalna dieta i aktywność fizyczna, unikanie szkodliwych nałogów, czyli rozsądny tryb życia. Równie ważne jest zadowolenie z życia i optymizm.

Pamiętajmy o aktywności fizycznej. Dzięki regularnym ćwiczeniom można znacznie poprawić wydolność serca i ogólną kondycję organizmu. Najlepsze dla sercowców ćwiczenia powinny być regularne (minimum 3 razy w tygodniu, każdorazowo po przynajmniej 30 minut) i niezbyt intensywne (maksymalne tętno do 120). Zalecane dyscypliny to np. (marsz z kijkami), spokojne pływanie i taniec, jazda na rowerze w umiarkowanym tempie.

Nie zapominajmy o badaniach kontrolnych. Chorzy na serce, w tym osoby po zawale, ludzie otyli i wszyscy po 50. roku życia powinni kontrolować zdrowie swojego serca. Czasem dopiero podczas kontroli okazuje się, że może być jakiś problem.

W kalendarzu każdego z nas - zarówno sercowca, jak i osoby zdrowej - powinny się znaleźć:
  • badanie EKG (zwykłe i wysiłkowe) – po 50. roku życia warto je robić co roku, wcześniej co 3–5 lat (o ile lekarz nie zaleci częściej);
  • pomiar ciśnienia krwi – podczas każdej wizyty u lekarza, ale nie rzadziej niż co pół roku;
  • lipidogram - czyli oznaczenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL (dobrego) i LDL (złego) oraz trójglicerydów. Nadmiar cholesterolu LDL (ponad 130mg/dl) oraz trójglicerydów (ponad 150 mg/dl) i niedobór HDL-Ch (poniżej 40 mg/dl) przyczynia się do kłopotów z układem krążenia, a groźnym powikłaniem może być zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu;
  • poziom glukozy we krwi (przy prawidłowych wynikach raz na 2 lata) – podwyższony poziom glukozy może być objawem cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego, które zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych (CVD). Prawidłowy poziom glukozy we krwi wynosi 60–99 mg/dl.
Choroby serca są w dużej mierze skutkiem niewłaściwej diety, obfitującej w czerwone mięso, cukier i tłuszcze zwierzęce. Zmieniając sposób odżywiania, zmniejszamy ryzyko rozwoju miażdżycy i . Dobra dieta reguluje ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko cukrzycy, obniża poziom cholesterolu, pomaga pozbyć się nadwagi, która także szkodzi sercu. Ważne jest nie tylko to, co jesz, ale też w jakiej ilości. W dziennym menu powinny się znaleźć produkty zbożowe, warzywa i owoce, chudy nabiał i chude mięso oraz tłuszcze roślinne.

Badania krwi pozwalające określić stan serca oraz układu krążenia:
  • HOMOCYSTEINA – jej podwyższone stężenie łączy się bezpośrednio z możliwością uszkodzenia ściany naczyń, a więc również wystąpienia stanów zatorowo-zakrzepowych, a także CVD. Stężenie homocysteiny jest uzależnione od poziomu witamin B12 i kwasu foliowego.
  • CRP – które należy do białek ostrej fazy, wzrost jego stężenia obserwuje się m.in. przy zawale mięśnia sercowego.
  • APOLIPOPROTEINY A i B – białka odpowiedzialne za transport i metabolizm lipidów. Są to główne białka lipoprotein, odpowiednio HDL i LDL Niedobory Apo-AI oraz podwyższone stężenie Apo-B są dodatkowym wskaźnikiem zaburzeń lipidowych i mają zastosowanie w diagnostyce i ocenie ryzyka powikłań miażdżycowych.
  • PROFIL LIPIDOWY - badanie stężenia cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu, triglicerydów.
    Pamiętajmy, że LDL-cholesterol często nazywany jest „złym cholesterolem”, ponieważ wiąże się z podwyższonym ryzykiem CVD. Jeśli poziom LDL jest podwyższony, to cholesterol dostaje się do komórek w sposób niekontrolowany (droga pozareceptorowa), co prowadzi do tzw. nacieczeń lipidowych (prekursor blaszki miażdżycowej).
  • HDL - potocznie nazywany „dobrym cholesterolem”. Jego protekcyjne działanie polega na transporcie cholesterolu do wątroby. W komórkach wątroby cholesterol jest metabolizowany i jako składnik kwasów żółciowych wydzielany do przewodu pokarmowego, a następnie usuwany z organizmu.
Synevo – Laboratoria Medyczne

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 04:14:35, 01-03-2019 ~gość: 94.254.210.xxx

    Największym obciążeniem, zwłaszcza w starszym wieku jest nadwaga. Nie rozumiem dlaczego ludzie tak bardzo nadwyrężają swoje zdrowie skoro mamy XXI wiek i tyle znanych wspomagaczy odchudzania. Nie mówię tu o jakichś niewiadomo jakich wynalazkach ale np tabletkach na bazie zielonej kawy jak iqgreen, które są zdrowe, wspomagają odchudzanie na wiele sposobów i w dodatku są zwyyczajnie skuteczne
    ... zobacz więcej
  • 09:07:41, 07-03-2019 euzebia

    Dzięki odpowiedniej diecie na pewno można poprawić prace serca, ale także bardzo ważny jest ruch.
  • 09:14:39, 26-01-2021 jurko

    Na pewno ważnym elementem dbania o serce jest mało stresu. Teraz ogólnie trzeba się badań i sprawdzać często swój stan zdrowia. Powikłania po covid 19 u mnie mogą mieć bardzo poważne konsekwencje, dlatego bardzo uważam.
  • 10:42:15, 26-04-2021 hrosenbaum

    Zdecydowanie warto odrzucić wszelkie niebezpieczne używki.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy