Strona głównaZdrowieWiększa aktywność to zdrowszy tryb życia

Większa aktywność to zdrowszy tryb życia

W coraz większym stopniu ludzie prowadzą siedzący tryb życia, który może prowadzić do problemów związanych ze wzrostem wagi. W całej Europie podejmowane są wysiłki, aby zachęcić do podejmowania większej aktywności ruchowej, która przekłada się na lepszą kondycję zdrowotną. Naukowcy z Instytutu Fraunhofera w Niemczech podjęli wyzwanie i opracowali interaktywny system uczenia, który ma zachęcać i motywować użytkownika do zwiększenia aktywności ruchowej - w formie zabawy. Zbudowali system z maty sensorycznej i monitora aktywności, z którego mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli, aby pozostawać w dobrej formie i uczyć się jedocześnie. Główna atrakcja - system rejestruje intensywność wysiłku fizycznego i niezwłocznie go wyświetla.
Większa aktywność to zdrowszy tryb życia

Nie ma wątpliwości, że aktywność fizyczna jest niezwykle ważna zarówno dla młodych, jak i starszych. Statystyki pokazują, że osoby regularnie gimnastykujące się są zdrowsze, rzadko mają i mają lepszą zdolność koncentracji. Inspiracją dla tego nowego systemu była narysowana na ulicy gra w klasy, na którą natknęła się dr Martina Lucht - medioznawca z Instytutu Technologii Mediów Cyfrowych im. Fraunhofera (IDMT) w Ilmenau. HOPSCOTCH, jak nazwano system, składa się z maty sensorycznej podzielonej na dziewięć pól. Na każdym polu znajduje się kilka liter i liczb. Mata jest podłączona przewodem do monitora, na którym wyświetlają się zadania z różnych dziedzin. Aby wykonać zadanie, użytkownik naciska jedno z pól na macie sensorycznej w prawidłowej kolejności, wprowadzając słowa lub liczby. Naukowcy są przekonani, że projekt interaktywnego systemu uczenia HOPSCOTCH może zainspirować każdą grupę wiekową do korzystania z niego, by zachować fizyczną i umysłową sprawność poprzez zabawę.

Dr Lucht wraz z zespołem ściśle współpracowała z naukowcami z Instytutu Układów Scalonych im. Fraunhofera (IIS) w Erlangen nad dalszym opracowaniem systemu HOPSCOTCH. System został uzupełniony o ActiSENS - sensor ruchu mierzący aktywność fizyczną, opracowany przez Instytut Fraunhofera IIS. ActiSENS rejestruje wszystkie ruchy i ich intensywność, a następnie ocenia je. Moduł ustala, czy użytkownik tylko stuknął w pole stopą, czy też skoczył na nie. Informacje wyświetlają się na monitorze w czasie rzeczywistym w postaci pięciu pasków. "Liczy się nie tylko, czy, ale również jak zadanie zostało wykonane. ActiSENS informuje użytkownika, czy zażył wystarczająco dużo ruchu" - wyjaśnia Martin Rulsch, informatyk z Instytutu Fraunhofer IIS. "Celem jest zmotywowanie użytkownika, żeby się więcej ruszał i dobrze bawił".

Niewielki sensor w obudowie jest zawieszany na pasku użytkownika. Dane są odczytywane w czasie rzeczywistym i przesyłane za pośrednictwem technologii Bluetooth do terminala takiego jak telewizor. "Aczkolwiek telefon komórkowy również można wykorzystać jako urządzenie wyjściowe" - mówi Rulsch. Dane można zachować w pamięci typu flash, aby je później przesłać do komputera do analizy.

Możliwe zastosowania koncepcji są zróżnicowane: w szkołach można ją włączyć do lekcji z języka i wychowania fizycznego, gdyż przynosi korzyści nie tylko dzieciom z nadwagą i nadmiernie ruchliwym. Wyniki badań pokazują, że coraz większa liczba uczniów nie jest już w stanie wykonywać prostych zadań, takich jak chodzenie do tyłu czy stanie na jednej nodze z powodu braku aktywności fizycznej.

Także starsi dorośli w ośrodkach rehabilitacyjnych czy w domach emeryta i mogą korzystać z tej innowacyjnej koncepcji ruchu. Można ją wykorzystywać równolegle z terapią fizyczną na przykład do ćwiczenia mięśni po operacjach. Sensor ActiSENS precyzyjnie oblicza ruchy netto, których poziom może zostać dostosowany do indywidualnej wytrzymałości, co zapobiega nadmiernemu lub niedostatecznemu obciążeniu. Naukowcy z Fraunhofer IIS i Fraunhofer IDMT zaprezentują swój system na wspólnym stanowisku instytutów Fraunhofera w hali 10, stanowisko F05, na targach MEDICA 2012, które odbędą się w dniach 14 - 17 listopada w Düsseldorfie.

Więcej informacji:

Targi MEDICA 2012


Instytut Technologii Mediów Cyfrowych im. Fraunhofera

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy