Strona głównaZdrowieWiedza, która może uratować życie

Wiedza, która może uratować życie

65% lekarzy nie edukuje swoich pacjentów w zakresie zmiany złych przyzwyczajeń zdrowotnych, które mogą wpływać m.in. na schorzenia układu krążenia - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego w ramach programu „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia".
Choroby układu krążenia od wielu lat są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego wpływa wiele różnych czynników, np.: uwarunkowania genetyczne, wiek, płeć, a także niezdrowy tryb życia.

Na początku miesiąca w ramach programu „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia" rozpoczął się „Program edukacyjny z zakresu profilaktyki chorób układu krążenia", który swoim zasięgiem obejmie cały kraj. Program opiera się na określeniu stopnia znajomości zagadnień związanych z profilaktyką chorób układu krążenia w naszym społeczeństwie oraz na dostosowanej do poziomu wiedzy pacjenta edukacji z zakresu profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego. Program opracowano na podstawie wytycznych Polskiego Forum Profilaktyki.

Edukacja pacjentów w zakresie czynników ryzyka wystąpienia schorzeń układu krążenia oraz sposobów ich zwalczania powinna stanowić nieodłączną część pracy lekarza kardiologa. Jak pokazał przykład Stanów Zjednoczonych, szeroko zakrojona akcja informacyjna skierowana do całego społeczeństwa przyczyniła się do spadku liczby zgonów spowodowanych chorobami układu krążenia o 26% w ciągu ostatnich 10 lat.

- Im więcej tego typu aktywności odbywać się będzie także w naszym kraju, tym większa będzie skuteczność zapobiegania schorzeniom ze strony układu krążenia - twierdzi prof. Jarosław Drożdż, kierownik Kliniki Kardiologii Szpitala im. dr S. Sterling a w Łodzi, Kierownik Naukowy i Patron programu.
Choroby układu sercowo-naczyniowego są często spowodowane złymi przyzwyczajeniami zdrowotnymi, takimi jak: palenie papierosów, niezdrowa, wysokokaloryczna dieta, brak aktywności fizycznej czy nadużywanie alkoholu. Lekarze edukujący w ramach akcji wskażą pacjentowi popełniane na co dzień błędy w zakresie zachowań zdrowotnych, które przekładają się na kondycję serca. Program ma na celu nauczenie pacjenta, na czym polega profilaktyka schorzeń układu krążenia i jak należy ją stosować w praktyce, aby zachować zdrowie na długie lata.

Patronat nad akcją „Co wiesz na temat czynników ryzyka chorób układu krążenia" objęło Polskie Forum Profilaktyki.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy